PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy składanie wniosków o dopłaty przedłużyć do 15 czerwca na stałe?

Czy składanie wniosków o dopłaty przedłużyć do 15 czerwca na stałe? Składanie wniosków o dopłaty trwa w zasadzie od 15 marca do 15 maja; fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 04-03-2017 08:00

Tagi:

Według Ministerstwa Rolnictwa byłoby to niewskazane – z możliwości przedłużania terminu składania wniosków o dopłaty trzeba korzystać tylko w wyjątkowych okazjach. Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu składa się od 15 marca do 15 maja.Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 państwa członkowskie określają ostateczne terminy, w których pojedynczy wniosek, wnioski o przyznanie pomocy lub wnioski o płatność mogą być składane. Ostateczne terminy przypadają nie później niż dnia 15 maja każdego roku.

I taki maksymalny termin przyjęto w Polsce. Ustawa z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 1551, z późn. zm.) stanowi, że wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja. Termin dodatkowy uwzględnia opóźnienie do 25 dni, ale wówczas za każdy dzień zwłoki płatność jest zmniejszana o 1 proc.

Zmiana tego terminu wymagałaby zmiany przepisów unijnych, ale Ministerstwo Rolnictwa uznało zabieganie o to za bezcelowe.

Problem badano na wniosek KRIR. Opinia przekazana przez ARiMR wskazuje, że przesunięcie terminu składania wniosków nie ma wpływu na równomierność składania wniosków o przyznanie płatności.

Ponadto przesunięcie podstawowego terminu skutkuje także przesunięciem ostatecznego terminu składania wniosków na dzień ok. 10 lipca.

„Tak późne składanie dużej liczby wniosków o przyznanie płatności skutkuje wydłużeniem terminu na wprowadzanie danych do systemu informatycznego Agencji, przeprowadzanie kontroli kompletności oraz kontroli administracyjnych” – wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa, odpowiadając na pismo KRIR w tej sprawie. – „Co za tym idzie, podejście takie stanowić może zagrożenie dla akceptowanych i wymaganych przez służby Komisji Europejskiej terminów realizacji nie tylko kontroli administracyjnej, ale również kontroli na miejscu, szczególnie w zakresie dywersyfikacji upraw, zasady wzajemnej zgodności, a także pozostałych kontroli na miejscu w ramach płatności bezpośrednich, ONW, płatności rolnośrodowiskowej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej oraz płatności ekologicznej. Ponadto, na proces typowania do kontroli na miejscu, procedury przetargowe na wykonywanie zadań zlecanych wykonawcom zewnętrznym, zgodnie z prawem zamówień publicznych.”

To wszystko skraca czas na przeprowadzenie kontroli administracyjnych, które są niezbędne również do realizacji zaliczek na poczet płatności.

Biorąc to pod uwagę, MRiRW nie opowiedziało się za wydłużeniem składania wniosków o dopłaty na stałe.

W ubiegłym roku i jeszcze rok wcześniej podstawowe terminy składania wniosków wydłużono do 15 czerwca po wyrażeniu na to zgody przez Komisję Europejską.

Decyzje były podejmowane już w trakcie składania wniosków przez rolników.

Więcej: Polska stara się w KE o przesunięcie terminu składania wniosków o dopłaty dla rolników

Rusza składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • zamyślony 2017-03-08 20:55:08
  No właśnie, 15 marzec za pasem a listonosz jeszcze nikomu ze znajomych nie przyniósł wniosku, a termin będzie leciał... Czasami zastanawiam się czy w marcu nie składać wniosku a potem w lipcu poprawiać uprawy na to co faktycznie w kwietniu lub maju trafiło na pole nie zawsze zgodnie z tym co sie planowało
 • z.. 2017-03-07 11:33:25
  @ Pracownik bagna. Pozdrawiam i życzę Tobie i sobie NORMALNOŚCI
 • Pracownik bagna 2017-03-06 20:37:51
  Jest dokładnie tak jak piszesz "z.", więc przepraszam, jednak jesteś dobrze zorientowany. W istocie, to co wymyśla "góra" ARiMR jest nieprawdopodobną mieszaniną pseudo interpretacji prawa UE i koniecznością wykazania, że jest się twórczym i potrzebnym w strukturze. A potem my na dole siedzimy i bardzo często dosłownie "rzeźbimy" żeby rolnik dostał pieniądze, a jednocześnie głupole w centrali ARiMR byli zadowoleni. Jak pracownikowi pomimo tego całego ciągłego popędzania i upodlenia chce się coś "wyrzeźbić" to czasami mu się uda, ale już coraz mniej takich pracowników w ARiMR. Starzy są na skraju wyczerpania nerwowego i się wypalili, więc często im nie zależy, a młodzi, nie kumają o co chodzi i klepią na ślepo według tych tysięcy stron procedur, instrukcji, komunikatów, interpretacji.... I chyba tak ma być, jeżeli nowo zatrudniony pracownik na najniższym stanowisku zarabia tyle samo, albo prawie tyle samo co człowiek, który jest na najwyższym stanowisku nie kierowniczym i ma 10 i więcej lat stażu. Dlatego niech wszyscy rolnicy wiedzą, że to zazwyczaj nie doły są winne, że coś idzie wolno, ale po prostu szybciej się nie da przy panującej w ARiMR degrengoladzie.
 • z.. 2017-03-05 23:37:31
  Sądzę, że wiem co się dzieje w agencji. Siedzi rzesza ludzików za marne grosze i dzierga...nie mylić z dyrektorami tu zarobki w tym pionie gospodarki jedne z wyższych gdzieś tam na stronie do sprawdzenia.
  Nowy kształt papierów dopłatowych wymyśliła pani Szalczykowa, ze swoją ekipą, na wskutek nad interpretacji, zawsze więcej nigdy mniej. Mało tego w zagmatwanym systemie łatwiej lawirować. Oczywiście wiele szczegółów powstało wcale nie tak jaki był wymóg unijny (pamiętamy płyty gnojowe i kupę innych). Żadne z państw nie ma tak zagmatwanych wniosków (każde państwo tworzy swoje indywidualne głupoty, unijny jest tylko zarys.)
  Czy ktoś zauważył, żeby o tej pani było głośno, że zrobiła kawał dobrej roboty. Najpierw praca ministerstwa, poprawiana przez agencyjnych, do tego dołącza min finansów który jak ma to da i jest komplet.

  Całkiem niedawno usłyszałam stwierdzenie, że ...ani agencji ani ministerstwu nie jest potrzebny rolnik...najważniejsze, żeby papiery chodziły między wydziałami...i nie ważne co z tego wyniknie...urzędnicy wymyślają bardzo dużo rzeczy mówię o szczeblu gdzie rodzi się wiekopomne dzieło ...byleby tylko "piłka" była w grze....
  A drobni stukacze wniosków oczywiście dwoją się i troją, żeby ogarnąć ten nadmiar głupoty. Tu dziergają wg. rozporządzeń jak nakazane. Jeśli pracownik wie o co chodzi ok. niestety nie zawsze tak bywa
 • mm 2017-03-05 21:52:23
  Termin składania wniosków powinien być wydłużony z powodów jakie podał rolnik i wypełniacz wniosków.
 • wypełniacz wniosków 2017-03-05 20:53:18
  co do terminu składania wniosków uważam, że termin powinien być wydłużony chociaż do końca maja, wnioski nie są trudne do wypełnienia ale bardzo rozbudowane i pracochłonne są wnioski które mają kilka działek i takie co mają kilkadziesiąt i kilkaset działek do tego programy rolnośrodowiskowe załączniki, oświadczenia trzeba się bardzo pilnować żeby nie popełnić błędu a mimo największej staranności błędy się popełnia. To prawda co napisał pracownik ARiMR gdyby nie ich życzliwość zdarzałoby się że rolnik miałby zaniżone dopłaty, wracając do terminu składania wniosków NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI ABY ZŁOŻYĆ JE DO 15 MAJA właśnie ze względu na pracochłonność w ich wypełnianiu. Ukłony dla wszystkich pracowników ARiMR i wypełniaczy wniosków o płatność.
 • rolnik6666 2017-03-05 20:24:26
  tak powinno być o miesiąc przesunięte składanie wniosków od 15 kwietnia do 15 czerwca ,w marcu mało kto pojawia się z wnioskiem bo niewiadomo czy oziminy przezimowały ,bo nie wiadomo ile czego będzie zasiane w polu np rok temu kontraktacja buraków była po 20 marca ,częśc rzepaku musiałem zaorać i był przesiewany w maju prosem .obecnie też jeszcze nie mam zielonego pojęcia ile i na jakim polu będzie posiane ,okaże się dopiero tak około końcówki kwietnia wtedy się pomierzy i będzie wiadomo
 • Pracownik bagna 2017-03-05 13:12:36
  Do "z.." Gówno wiesz o pracy ARiMR i ogromnej liczbie sprawdzeń, które ona wykonuje na Twoim zasranym wniosku. Możesz mi wierzyć, że gdyby nie pracownicy ARiMR to wielu z was dostałoby znacznie mniejsze dopłaty.
 • Obiektywna 2017-03-04 20:38:08
  I tak większość rolników tylko wyłudza dopłaty . Tak nie chcieliście unii a teraz po kasę ma kto łapę wyciągnąć ...
 • Rolnik 678 2017-03-04 17:47:58
  Kiedy beda wnoiski wysłać???
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!