Szef PZPBM dodaje, że w tej chwili zrzeszenie stara się ustalić czy decyzja TK oznacza jednocześnie niekonstytucyjność w odniesieniu do zakazu produkcji mięsa halal, oraz w jakim zakresie zmieni ona sytuację producentów bydła. Z wyroku TK wynika, że brak zezwolenia na poddawanie zwierząt ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne jest niezgodny z konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Podobnie jak karanie za ubój religijny.

Wyrok TK to krok w dobrą stronę - ocenia Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa. - Decyzja Trybunału budzi optymizm. Co prawda nie analizowaliśmy jeszcze szczegółowo treści uzasadnienia wyroku, ale mamy nadzieję, że w konsekwencji decyzja Trybunału spowoduje szybkie przywrócenie możliwości prowadzenia ubojów religijnych w Polsce. Dla branży drobiarskiej jest to bardzo istotne, przede wszystkim ze względu na szansę sprzedaży mięsa drobiowego i jego przetworów na perspektywiczne rynki państw muzułmańskich. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli uruchomić eksport na tamtejsze rynki - zaznacza.

Jerzy Wierzbicki dodaje: - W trakcie dyskusji podczas obrad Trybunału wielokrotnie powtarzano jedną ważną rzecz, a mianowicie fakt, że nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, które wskazywałyby że zwierzę podczas prawidłowo przeprowadzonego uboju bez ogłuszania cierpi bardziej niż w przypadku konwencjonalnej procedury z ogłuszaniem. Pamiętajmy, że od wielu lat priorytetem Komisji Europejskiej jest szczególnie mocna troska o zachowanie dobrostanu zwierząt. Gdyby istniały jednoznaczne, bezdyskusyjne dowody na to, że ubój religijny jest mniej humanitarny od uboju z ogłuszaniem, z pewnością zostałby on zakazany we wszystkich państwach UE.

Pojawiły się już pierwsze komentarze prawników. - Część z nich uważa, że zaprezentowana przez Trybunał decyzja praktycznie zezwala na eksport mięsa koszernego i halal z Polski - zauważa Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, zaznaczając przy tym, że jest jednak za wcześnie na jednoznaczną interpretację wyroku. - Niezależnie od pojawiających się głosów, warto pamiętać o słowach ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który zapewniał, że w przypadku zakwestionowania zakazu uboju religijnego przez TK, będzie miał on ułatwione zadanie w obszarze legalizacji eksportu polskiego mięsa do krajów arabskich - podkreśla.

Podobną opinię mają obrońcy zwierząt. Jak mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja - wyrok TK ws. niekonstytucyjności zakazu uboju rytualnego otworzył drogę dla tych, którzy chcą to robić w celach komercyjnych.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju religijnego nie była jednogłośna.

Podobał się artykuł? Podziel się!