PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dłużej bez wpisu do ksiąg wieczystych o własności skarbu państwa

Weszła w życie nowelizacja ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.Nowelizacja wydłuża do 66 miesięcy, liczone od dnia wejścia w życie ustawy (tj. od 19 listopada 2007 r.), termin, w jakim starostowie mają obowiązek uzupełnić wykazy nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego i przekazać je właściwym organom m.in. wojewodom, marszałkom województw oraz burmistrzom. Ponadto zmiana zobowiązuje marszałków województw, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz inne organy reprezentujące Skarb Państwa do współpracy ze starostami w realizacji tego ustawowego zadania. Przekaz uzupełnionych danych odbywać się będzie z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach. Zgodnie z nowelizacją wojewodowie mogą żądać od starostów w określonym czasie uzupełnienia wykazu. Informacje o nabytych nieruchomościach wojewodowie będą przekazywać Głównemu Geodecie Kraju, który dokona aktualizacji zestawienia zbiorczego. W przypadku niekompletnych danych Główny Geodeta Kraju będzie mógł zażądać od właściwego wojewody dopełnienia otrzymanego wykazu.

Nowelizacja zobowiązuje także starostów oraz inne organy, uprawnione do reprezentowania Skarbu Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, do przedstawiania właściwemu wojewodzie półrocznych sprawozdań w zakresie ujawniania prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa. Ponadto ustawa nakłada na właściwych wojewodów funkcję kontrolną wobec podmiotów zobowiązanych przepisami z wykonalności zadań związanych z uzupełnianiem wykazów.

Sejm uchwalił ustawę z poprawką Senatu 28 czerwca br. Prezydent podpisał nowelizację 11 lipca br. Nowe przepisy obowiązują od 24 sierpnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!