Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki zapowiedział w środę na konferencji prasowej we Wrocławiu utworzenie przy wojewodach wojewódzkich zespołów, które będą pracowały nad regionalnymi programami rozwoju obszarów wiejskich.

- Chcemy, by wojewoda nadawał ton w pracy takiego zespołu, ale zespół będzie pracował w porozumieniu z innymi +aktorami+ ważnymi dla rolnictwa na danym terenie. Chodzi przede wszystkim o ośrodek doradztwa rolniczego oraz samorządy: wojewódzki i lokalne" - powiedział Zarudzki.

Wyjaśnił, że celem jest opracowanie "aktualnej diagnozy, która określi potrzeby i pozwoli określić specyfikę regionu oraz kierunek rozwoju jego obszarów wiejskich".

- Takie dobre określenie potrzeb da podstawę do tego, by po roku 2020 pomyśleć o silniejszej dywersyfikacji tych programów unijnych i też do rozdziału środków krajowych na rzecz rzeczywistych potrzeb regionalnych - powiedział Zarudzki.

Podkreślił, że do zespołów powołanych przy wojewodach zaproszenie otrzymają przedstawiciele organizacji rolniczych, społecznych oraz samorządowcy.

Wiceminister dodał, że wojewódzkie zespoły nie będą "zastępować pracy marszałków województw, ale chcą z nimi współpracować nad optymalną strategią rozwoju".

Wiceszef resortu rolnictwa zaznaczył, że strategia rozwoju obszarów wiejskich jest częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- To jest ta sektorowa część Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmująca rolnictwo i obszary wiejskie. Ona musi być przemyślana, racjonalna, określać szczegóły, bo dotyczy rozwoju kraju w następnych latach. Dlatego też nikogo z takiego zespołu nie chcemy wykluczać - podsumował Zarudzki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!