PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Doradca prywatny przejmie rynek?

Doradca prywatny przejmie rynek?

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 11-10-2012 10:22

Tagi:

Kto doradza rolnikowi? I za ile? Czyje to pieniądze? Kto na tym korzysta? Kwestia ta stanęła podczas obrad nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego.Krzysztof Jurgiel zapytał przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa o sposób finansowania usług rolniczych i usiłowanie przejmowania rynku tych usług przez prywatne firmy w sposób nielegalny.

- Z informacji, które przedstawiają pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, wynika, że firmy prywatne z własnych środków pokrywają wkład własny rolników. Taka konkurencja w terenie jest niezdrowa, ponieważ ośrodki doradztwa rolniczego, chcąc uzyskać zlecenie na świadczenie usług doradczych, nie mogą tego wkładu zapewnić, że tak powiem, w sposób prawdopodobnie nielegalny. Chciałbym, aby pan minister odpowiedział na pytanie: Czy w resorcie zauważono, że taki proceder ma miejsce? Jeśli nie, to prosiłbym o przeprowadzenie kontroli w tym zakresie, czy nie ma takich przypadków, że wkład własny rolników pokrywany jest z kieszeni prywatnych usługodawców.

Podobną opinię przedstawił poseł Cezary Olejniczak. Jego zdaniem również realizowany obecnie  program powoduje, że ośrodki doradztwa rolniczego przegrywają z konkurencją prywatną, bo nie są w stanie wyłożyć tych 20 proc. za rolników, co warunkuje potem zwrot pozostałych kosztów usługi od ARiMR.

- Chciałbym być w błędzie, ale podejrzewam, że w większości te pieniądze, a to nie są małe pieniądze, wyciągnęły, jak to się mówi, z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa firmy prywatne, a ośrodki doradztwa rolniczego w tym wypadku przegrały konkurencję. Naprawdę zadbajmy o to, żeby przede wszystkim ośrodki doradztwa rolniczego świadczyły usługi na rzecz rolnictwa.

Z odpowiedzi wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka wynika, że rząd zna problem.

- Teraz podnoszona przez państwa sprawa usług doradczych. Tam jest kwestia taka – odbyliśmy spotkanie, to realizuje agencja – że nie za bardzo to idzie, bo jest udział rolnika, 20 proc., trzeba zapłacić 23 proc. VAT. I mamy takie przypadki w jednym województwie na wschodzie – bo są firmy tzw. akredytacyjne, które mogą te usługi doradcze wykonywać, akredytacje wydaje minister rolnictwa, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków – że chcemy cofnąć akredytację, bo procedura czy zwyczaj był taki, że firma doradcza brała oświadczenie od rolnika na wszystko i wszystko wykonywała od początku do końca. Nad tym też pracujemy.

Jednocześnie stwierdził, trudno jest dzisiaj powiedzieć, ile usług doradczych wykonano bezpłatnie w danym województwie. Pytał o to chyba poseł Olejniczak, nawet w rozbiciu na województwa.

Planowane jest jednak wspólne posiedzenie komisji senackiej i komisji sejmowej.

- Przedstawimy dokumenty, będziemy również mieli propozycje i wspólnie wypracujemy to, co będzie, a co wszyscy podnoszą z tej mównicy, najlepszym rozwiązaniem dla polskiego rolnika – zapowiada Nalewajk. - Bo zgadzam się również ze stwierdzeniem, że rolnik, który osiągnął pewien próg, korzysta z usług doradczych, tylko że to może być złudne, bo różnie doradztwo jest prowadzone. Nie będę wchodził w to głębiej, ale firma, która doradza, niekoniecznie chce, żeby rolnik miał dobrze, tylko ona. Mówię o doradztwie branżowym; myślę, że państwo, którzy się interesują polityką rolną, wiedzą o tym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • rolnik 2014-07-15 10:59:56
  Tak popieram w pełni wypowiedz doradcy z 12.10.2012 ze w usługach doradczych cross-compl. podmioty pryw. przejęły olbrzymie środki które za tzw.obecność w gospodarstwie i zebranie podpisów na kilku kartkach i wydrukowanie szablonowo kupy papierów.Te pieniądze winny być przekierowane na inne efektywne potrzeby doradcze i tu pole do pracy dla służb wszelakich.
 • ala 2013-11-13 12:46:51
  Uczciwa konkurencja:
  - szkolenia dla ODR 50% taniej niż dla firm prywatnych
  - wiele szkoleń dostępnych jest tylko dla ODR (firma prywatna nawet gdyby chciała zapłacić za nie nie może na nie być zakwalifikowana)
  - w zamian za 20% wkładu własnego i 23% Vat - wycieczka lub inna usługa gratis
  - kontroli z Centrum Doradztwa Rolniczego podlegają tylko firmy prywatne, a znam przypadki, gdzie w ODR usługi podlegające kontroli są wykonywane (mało powiedziane) niezgodnie z metodyką
  - firma prywatna, aby dostać akredytację musiała spełnić szereg wymagań i wyposażyć się w sprzęt, a ODRy dostały akredytację na mocy ustawy - bez ważnego sprzętu ( detektor gazów, miernik oświetlenia itp)
  - ODRy są dofinansowanie z budżetu, a prywatni muszą nawet na przysłowiowy papier do xero zarobić same
  - jeszcze jest tego cała góra, ale już mi się nie chce pisać. Wystarczy wejść na jakiekolwiek forum gdzie rolnicy wypowiadają się o doradztwie rolniczym i można zauważyć, które lepsze. U nas robi się w tej chwili wszystko, aby zdyskredytować prywatne doradztwo.
 • a 2013-11-13 12:32:40
  A ja wiem, że odr-y dawały za usługi doradcze wycieczkę - uczciwa konkurencja
 • gotjsh 2012-10-15 16:03:40
  ODR to relikt przeszlosci. Nie dziwie sie ze coraz wiecej rolnikow rezygnuje z ich uslug, za ktore kaza sobie slono placic, a ich kompetencje sa pozal sie Boze.
 • bab/chłop 2012-10-13 15:58:31
  chłopie! nie przejmuj się. zaraz systemowi pisarze na innych portalach napiszą tobie, że to twoja wina bo jak "naiwni" klienci amber gold miałeś czelność zaufać legalnej firmie i być niemądrą ofiarą swojej chciwości. według sondaży "tylko" 70% ludzi uważa że obecna sytuacja w kraju doprowadza ich do obłędu.
 • chłop 2012-10-13 11:44:47
  ODR to wielka lipa. Od kilku lat korzystałem z ODR. Płaciłem słono za wypełnienie wniosku i palny rolnośrodowiskowe. Myślałem, że jeżeli ktoś kto się tym zajmuje, jest np. ekspertem, czy głównym ekspertem, bierze premie i uważany jest za kogoś najlepszego w danym województwie to można polegać na kimś takim. Tymczasem po wezwaniu mnie do ARiMR okazało się, ze w dokumentacji są błędy, nieścisłości, brak odniesienia do minionych lat. Wyszło tak, że za błędy babsztyna z ODR ja muszę teraz ponosić konsekwencje finasowe, czyli 20% dopłaty poszło mi koło nosa. Za co się płaci tym nieukom? Oni powinni jako doradcy odpowiadać za swoje błędy, a nie prosty rolnik, któy zaufał państwowej firmie. Ma w nosie takie doradztwo z ODR, to oni powinni ponosic odpowiedzialność za swoje wpadki!
 • emeryt r. 2012-10-13 11:28:22
  Ponad 20 lat niby wolnego rynku, a tu taki pasztecik socjalizmu się ostał. Że też " główny księgowy oszczędności się nie doliczył. Ślepy czy głuchy? A ponoć kasa pusta i należy jej szukać tylko i wyłącznie u najbardziej przedsiębiorczych zamiast aktywizować nierobów.
 • jarki 2012-10-13 09:15:41
  moja pani doradca z odr'u tak nieodpłatnie świadczy usługi rolnikom że od prezentów{bombonierek i kaczek itp.} ma taką d..e że do samochodu wleźć nie może a jak pomoże to zwykle zaszkodzi
 • zatroskany 2012-10-13 08:25:18
  Ale o co chodzi. Czy ODR może mieć konkurencję? - Zgodnie z przepisami prawa -NIE.
  A wiecie dlaczego? Bo ODR działa na podstawie Ustawy o Doradztwie. A wiecie co ta ustawa mówi? Że ODR ma nieodpłatnie świadczyć doradztwo rolnicze. A wiecie co to jest doradztwo?- trwałe wdrażanie postępu na wsi. A jak ODR każe rolnikom płacić za doradztwo to wiecie co jak to się nazywa? Konsulting. A jak myślicie ODR może uprawiać konsulting? NIE (ustawa nie pozwala). No to jak ODR może brać z budżetu i dodatkowo kasować rolników za to co nie powinien? Uważam że to właśnie ODR jest nieuczciwą konkurenc ją gdyż jeśli nie chce działać zgodnie z Ustawą to chce działać WOLNYM RYNKU . A jeśli tak to bardzo proszę. Panie Ministrze i Panie Marszałku proszę o równe traktowanie wszystkich podmiotów doradczych i o przekazanie takiego samego wsparcia jakie mają ODR -y dla pozostałych (z i tak skąpego budżetu) lub zaprzestania reanimowania na koszt podatnika ODR-ów- tak jak niegdyś PGR-ów.
  ps. oni(PGR-y) mówiły: "indywidualne rodzinne gospodarstwa rolne są zakałą dla rozwoju polskiej wsi"(sytuacja się powtarza...) choć one miały przewagę nad obecnymi ODR-ami:- bo tam zawsze dyrektorem był człowiek po studiach rolniczych znający się na temacie... Podsumowując bierzcie się rodacy wszyscy za swoją pracę i wykonyjcie ją jak umiecie najlepiej dla dobra naszego kraju bo przez wasze waśnie może stracić kto? -POLSKI ROLNIK a jego dobro jakoś nam wszystkim umyka w tych rozterkach...
 • prywatna firma 2012-10-12 11:31:33
  skoro radzono na doradztwem rolniczym dlaczego nikt nie zaprosił do rozmowy chociażby jednego przedstawiciela z prywatnej firmy doradczej, nie można mieżyć wszystkich jedną miarą. Dlaczego nikt nie zapyta rolników czy są zadowolenie ze współpracy z prywatnymi firmami doradczymi - chyba tak bo jednak do nich przychodzą. Każda akredytowana firma doradcza przekazuje co roku do ministerstwa sprawozdanie ze swojej działalności i dokładnie wiadomo kto jakie wykonuje usługi i nie ma tam tylko usług doradczych w moim przypadku usługi doradcze stanowią ok. 3% całych usług. Większość osób w polsce która założyła prywatne firmy w Polsce to byli pracownicy z ODR-ów, ze szczebla powiatów. Po iluś tam latach pracy mieli dosyć kłamstw, obłudy, zakłamania i pracowania na całą dyrekcję. Dzisiaj obsługuję stałych klientów ok. 500 osób z jednym pracownikiem a jak pracowałem w ODR miałem nad sobą 140 osób. Może by wypadało zapytać NIK lub inne zainteresowane innstytucje na co trafia dotacja budżetowa i co każdy z pracowników wykonuje w ciągu całego roku, te sprawozdania jakie trafiają do marszałka do kupa bzdur i kłamstw (kiedyś pisałem takie sprawozdanie). Dlaczego nikt nie chce się z nami spotkać oko w oko - chyba strach. pozdrawiam
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.52.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!