PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dzierżawić ziemię może każdy

Dzierżawić ziemię może każdy fot. Pixabay

Z czasem dzierżawca – nawet jeśli nie miał wykształcenia rolniczego - prowadząc gospodarstwo stanie się wykształconym rolnikiem i tym samym, po spełnieniu pozostałych wymogów, nabędzie prawo do kupowania ziemi.



Czytelnik postawił nie lada pytanie: czy nie będąc rolnikiem może wydzierżawić ziemię i czy, uprawiając ją, nabędzie z czasem kwalifikacje rolnicze i prawo do kupna ziemi?

Ministerstwo Rolnictwa potwierdza taką możliwość:

„W polskim porządku prawnym nie ma żadnych ograniczeń, aby każdy zainteresowany prowadzeniem działalności rolniczej podmiot mógł prowadzić taką działalność dzierżawiąc nieruchomość rolną.

Dzierżawa daje takiej osobie możliwość spełnienia z czasem warunków koniecznych do uznania go za rolnika indywidualnego.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2052, z późn. zm.) za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego  i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Dopiero po łącznym spełnieniu wskazanych wyżej przesłanek osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym, która dzierżawi nieruchomości rolne, może uzyskać ten status.”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

  • Marcin 2018-09-10 21:41:57
    Dzierżawię ziemię od ponad 17 lat.Uprawiam i zbieram plony (w sumie to w większości zlecam prace polowe bo nie mam maszyn) pomimo że nigdy nie mieszkałem na wsi.Nie mam wykształcenia rolniczego.Zaczęło się od przysłowiowego pola z ziemniakami ,burakami ,marchwią itp na zimę dla siebie i rodziny.Sprawa dotyczy obecnie około 4 ha ziemi rolnej.czy przez ten czas nabyłem jakieś prawa rolnika?Mam obecnie na własnośc 1,4 ha ziemi w dwóch gminach resztę dzierzawię i uprawiam nie tylko na papierze i swoją przyszłość widzę poza miastem gdzie niestety mieszkam przez cały ten czas.Czy jest szansa bym został rolnikiem w swietle prawa pomimo braku szkoły rolniczej? Czy okres dzierżawy można zaliczyć na poczet pracy w gospodarstwie?
  • krzysiek 2018-08-30 11:36:52
    Witam a co jeśli byłem w krusie 2 lata później pracowałem dwa lata zawodowo a teraz znowu jestem ubezpieczony dwa lata w krus czy to się sumuje ? mam wykształcenie średnie inne niż rolnicze mam szansę na dzierżawę ziemi na chwilę obecną nie posiadam żadnej ziemi na siebie prowadzę gospodarstwo z ojcem
  • Michał 2018-07-11 14:24:05
    Pytanie do autora tekstu:
    -nie jestem rolnikiem w świetle prawa ( nie mam wykształcenia itd)
    - dzierżawię grunt rolny od 2 miesięcy ale umowę dzierżawy posiadam na dłuższy okres czasu
    czy w świetle prawa prowadzę działalność rolniczą czy nie ?
    • Asia 2018-08-09 09:38:12
      Panie Michale proszę o kontakt, mam kilka pytań co do dzierżawy ziemi. Pozdrawiam aisahh@gmail.com
  • robaczek_jeden 2018-04-04 20:35:03
    bardzo dobrze, przy urnie się zastanów dwa razy czy spokojne życie, czy debilne przepisy kolesi!!!
  • R 2017-04-24 20:55:56
    Jak ktoś się przeprowadzi do innej gminy w której też ma działkę rolną, to nigdzie nie mieszka od 5 lat i rolnikiem nie jest !!!
    • lukluk 2018-07-29 23:01:28
      Miejsce zamieszkania równa się miejsce zameldowania ( nie liczą miejcsa zamieszkania ze wzgledu na miejce płacenia podatku czy miejsce gdzie nasze dzieci chodza do szkoły tylko ze wzgledu na to gdzie się zameldowaliśmy)
  • roolo 2017-04-14 16:13:26
    Sąsiad mowi ze od stycznia będzie można wreszcie sobie dowolnie wybrać, czy koło swojego domu stawiać pomnik czy tablicę smoleńską. Wybor należy do Ciebie
  • rolnik polski 2017-04-14 12:34:41
    @ Egon - przebiję cię ofertą 130 ha - 2000 zł/ ha fizyczny, dopłaty i podatek po stronie dzierżawcy. Na cholerę mi ta robota niech kto inny się męczy.
  • djp 2017-04-14 09:28:16
    @Egon powodzenia. Uśredniony dochód z hektara ziemi przy klasycznym zestawie roślin nie przekracza 2000 zł rocznie. Z dopłatami to poniżej 3000. Za miskę ryżu to i chińczycy nie chcą dzisiaj pracować.
  • Egon 2017-04-14 09:07:25
    oddam w dzierżawę 25 ha. klasa IIIa i b, cena za ha fizyczny: 2700. Podatek płaci dzierżawca, dopłaty też jego.
  • Taka Prawda 2017-04-14 06:58:52
    Spokojnie panowie... po co tam zajmować się rolnictwem. Za to smoleńsk będzie wyjaśniony i pomniki nam postawią ;) do tego Ziobro sobie powybiera zajomych prezesów sędziów i nasz kraj bardzo szybciutko obróci się w Rosję lub Węgry
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.203.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!