Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, 29 marca 2017 r.  zapadł wyrok co do jednego z  rolników, który dobrowolnie poddał się karze. Została mu wymierzona  kara grzywny w wysokości 177 stawek dziennych po 40 zł każda.

Pozostałym oskarżonym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

„Łącznie w różnej konfiguracji osobowej ujawniono zakłócenie i utrudnienie 29 przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych” – twierdzi szczecińska prokuratura. Nie zdołała jednak wyliczyć, jak duże są straty ANR, spowodowane tymi przestępstwami.

„Zarzuty dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z przeprowadzaniem przetargów na zakup nieruchomości rolnych i dotyczą naruszania reguł związanych z ich przeprowadzaniem w sposób niezgodny z prawem” – podaje rzecznik sądu i dodaje, że osobie, która poddała się dobrowolnie karze, stawiano 9 zarzutów tożsamych z tymi powyżej podanymi.

Problem w Pyrzycach wynikł tuż przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. 6 października 2015 r. zatrzymano 11 rolników, wcześniej biorących udział w protestach organizowanych przez Zachodniopomorską Solidarność RI. Kierujący protestem zachodniopomorskich rolników Edward Kosmal oceniał, że to „Nieprecyzyjne przepisy doprowadziły do tej sytuacji”. Rolnicy protestowali w obronie zatrzymanych i doprowadzili do szybkiego ich zwolnienia – poręczył za nich nawet m.in. ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki.

Więcej: 11 rolników z Pyrzyc zatrzymanych

Obecna dyrekcja ANR nie zdecydowała się wystąpić w roli oskarżyciela posiłkowego.

Więcej: ANR w Szczecinie nie będzie oskarżać rolników z Pyrzyc

Także obecnie Edward Kosmal, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych, zapowiada pomoc oskarżonym: 

- Cały czas na tych procesach będziemy ich wspierać. Rolnicy nie ustawiali przetargów i jesteśmy o tym święcie przekonani. To było uderzenie w nasze środowisko, w te protesty. Żeby ośmieszyć i stworzyć takie wrażenie, że jesteśmy grupą przestępczą. Nie, nie jesteśmy. Jesteśmy autentycznymi obrońcami polskiej ziemi – powiedział dziś Kosmal dla Radia Szczecin.