- Zmiana jest trudna, ale konieczna – powiedział przed ostatecznym głosowaniem minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Podkreślił, że przedstawiciele rządu nie odpowiedzieli na żadne pytania zadane przez posłów podczas trzeciego czytania, ale nie chodzi o odpowiedzi na pytania, ale o odpowiedzialność. Na wiele zadawanych teraz pytań rząd odpowiedział wcześniej, podczas konsultacji społecznych. Ustawa będzie rozkładała proces podnoszenia wieku emerytalnego na wiele lat, przegląd jej realizacji będzie następował co 4 lata, możliwe są zmiany - mówił.

Posłowie opozycji zapowiedzieli uchylenie ustawy po dojściu do władzy. Wskazywali, że wiek emerytalny jest za wysoki, a nowe rozwiązania dotyczące wcześniejszych emerytur oznaczają głodowe świadczenia i są nie do przyjęcia, zwłaszcza dla rolników, bo nie uwzględniają specyfiki tego zawodu.

- W tym bałaganie trudno się nawet wypowiadać – mówi poseł Romuald Ajchler tuż po głosowaniu.  – To paranoja, robienie reformy na siłę. Renty rolnicze są szczególnymi rentami, to także środki europejskie.

Poseł uważa, że zmiany szczególnie dotkną kobiety wiejskie i rolników otrzymujących renty strukturalne, którzy utracą do nich prawo, a nie uzyskają wymaganego wieku 67 lat – przez 2 lata będą pozbawieni środków do życia. Zdaniem posła, Waldemar Pawlak musi sobie zdawać sprawę z nieprzystawania do życia tych uregulowań, ale został przyciśnięty do muru.

Jak informuje PAP, Sejm zgodził się na uzupełnienie rządowej propozycji o dwie poprawki PSL, dotyczące rent i emerytur rolniczych. Umożliwiają one m.in. otrzymywanie renty rolniczej lub emerytury rolniczej w pełnej wysokości mimo prowadzenia działalności rolniczej z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Osoba pobierająca rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie będzie mogła uzyskiwać dochody z pracy pozarolniczej.

Sejm odrzucił natomiast, mimo pozytywnej rekomendacji nadzwyczajnej komisji, która pracowała nad projektem, poprawkę PSL, która dostosowywała zasady naliczania okresów ubezpieczenia dla kobiet i mężczyzn, liczone przy przechodzeniu na częściową emeryturę przez rolników - do zasad obowiązujących w systemie powszechnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!