Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się planami Ministerstwa  Rolnictwa na najbliższy czas. Poseł Zbigniew Babalski (PiS) uznał za niepokojące, że „Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów w zakresie dotyczącym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi” nie uwzględnia punktu, dotyczącego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za Sprzedane Produkty Rolne.

- Dlaczego o to pytam? Ponieważ na spotkaniach z rolnikami temat wraca. Oni wiedzą, że coś takiego jest i wiedzą również, że posłowie z Prawa i Sprawiedliwości na ten temat wielokrotnie zabierali głos. Ale pytają w sposób zasadniczy - czy to ma być znowu kosztem rolników, tak jak w funduszach promocyjnych? Nawiasem mówiąc, do funduszy promocyjnych chyba trzeba będzie za jakiś czas wrócić i omówić ich skuteczność To oni po prostu mówią - jeżeli ma to znowu być naszym kosztem, to my się na to nie godzimy. Czekamy na jakiekolwiek inne propozycje. 

Sekretarz stanu w MRiRW Kazimierz Plocke uspokoił:

- Otóż informuję, że założenia zostały złożone w Zespole ds. programowania prac legislacyjnych rządu. Projekt jest w trakcie opracowywania i analizowania. Zostaliśmy zobligowani do uzupełnienia założeń tego projektu o informacje, które są ważne z punktu widzenia sektora. Żeby uspokoić - dokonaliśmy zmiany w tych założeniach. Mianowicie ten fundusz będzie tworzony ze środków finansowych, które będą do funduszu kierowane ze strony podmiotów skupujących. W funduszach promocji mamy sytuacje odwrotne - jest to fundusz stworzony przez rolników. Natomiast tu chcielibyśmy dokonać zmiany. Będzie to ze strony podmiotów skupujących na poziomie 0,1  proc. wartości transakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!