To ważna decyzja dla każdej gminy. Zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim z 20 lutego 2009 r., rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu w roku budżetowym.

Jeśli rada gminy w terminie podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na utworzenie funduszu sołeckiego w budżecie gminy, nie jest możliwe uchylenie się od skutków podjętej uchwały, ani podjęcie nowej uchwały o nie wyrażeniu zgody na utworzenie funduszu – przypomina Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

- Skoro rada gminy w terminie do dnia 31 marca b.r. podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na utworzenie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na rok 2013, zatem po tej dacie nie jest możliwe uchylenie się od skutków podjętej uchwały, ani podjęcie nowej uchwały o nie wyrażeniu zgody na utworzenie takiego funduszu – stwierdza Wojciech Lachiewicz, członek kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!