PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Fundusz sołecki ożywi wieś

Reforma funduszu sołeckiego, uelastycznienie współpracy samorządów, tak by mogły wspólnie wykonywać pewne zadania, zmiany w organizacji zbiórek publicznych - to priorytety zapowiedziane przez ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego.- Chcemy, by administracja polska stała się usługodawcą, żeby była jak najbliżej obywatela - podkreślił Trzaskowski podczas konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że w obszarze administracji są trzy rzeczy, które chce jak najszybciej doprowadzić do końca.

- Po pierwsze kwestia funduszu sołeckiego. To jest rodzaj budżetu partycypacyjnego. Chcemy, by to ludzie podejmowali decyzje, jakie są ich potrzeby, i żeby te decyzje były podejmowane jak najbliżej ich, czyli w gminach, dlatego proponujemy reformę funduszu sołeckiego - powiedział szef MAC. Wyjaśnił, że chodzi mu o to, by większa część pieniędzy za przeróżnego rodzaju przedsięwzięcia była zwracana gminom i żeby coraz więcej gmin mogło z tego typu okazji korzystać. Mówił, że chodzi o takie zadania jak np. budowanie placów zabaw czy zakup sprzętu do odśnieżania.

Druga kwestia - jak poinformował Trzaskowski - to kwestia ustawy samorządowej. - Chcemy zaproponować coś bardzo prostego i pragmatycznego, nie mniej jednak reformę, która może doprowadzić do oszczędności bardzo dużych pieniędzy - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o uelastycznienie współpracy samorządów, tak by mogły się łączyć, by wspólnie wykonywać pewne usługi. Jak mówił chodzi np. o wspólne organizowanie w obszarach metropolitalnych transportu publicznego czy organizowanie sieci szerokopasmowych.

- Tego typu reforma może doprowadzić do kilkuset milionów złotych oszczędności - ocenił. Podkreślił, że chodzi także o oddanie decyzji o tym, jak samorządy mają współpracować samym samorządom, a nie podejmować decyzje ponad ich głowami.

Trzecia zmiana ma dotyczyć zbiórek publicznych. - Ustawa, która do tej pory obowiązuje, jest z 1933 r. Ona tak naprawdę doprowadza do sytuacji, w której to urzędnik decyduje, czy jakaś zbiórka publiczna może być przeprowadzona czy nie. (...) Chodzi o to, by to obywatele decydowali, na jaki cel chcą wydawać pieniądze, a co więcej dzięki portalowi internetowemu będzie pełna przejrzystość, w jaki sposób te pieniądze są wydawane i w jakim tempie - powiedział Trzaskowski.

Zapowiedział, że będą też prowadzone prace mające prowadzić do zakończenia rozmów z Kościołami nt. Funduszu Kościelnego

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Vin 2014-03-01 09:16:03
    o funduszu kościelnym gadacie i co z tego 850 mil idzie w błoto do tego religia w szkołach 1,350 mil a czekamy w kolejkach do lekarza po roku czasu!!! dać tą forsę na żłobki i leczenie!!
  • krzychu 2014-02-28 18:15:19
    pisz człowieku o realiach a nie o tym co by było gdyby. artykul pod publikę. może warto sprawdzić fakty to nie boli
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!