Jak mówiła w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, wszystkie informacje na temat wydatków są udostępnione na stronie internetowej ARR:

- Mam informację z ARR, która pełni funkcję instytucji księgowej, rozliczającej wydatki funduszy, że problemów z rozliczeniami – a więc z naruszaniem podstawowych przepisów prawa – jest naprawdę bardzo mało. To jest dobra informacja, dobra ocena działalności funduszy.

Wiceminister odesłała każdego zainteresowanego wydatkowaniem środków „do strony internetowej ARR, do zakładki <fundusze promocji> a wewnątrz – do zakładek <kolejne fundusze>”. - Tam są szczegółowe informacje o planach finansowych, o decyzjach o przyznaniu wsparcia na konkretne projekty i konkretne informacje o rozliczeniu wszystkich projektów. Nie ma przedsięwzięcia, nie ma projektu realizowanego przez fundusze, który nie byłby potem umieszczony na stronie internetowej agencji - zapewniła.

- Pragnę też państwa poinformować, że zwróciliśmy się do funduszy promocji z prośbą o propozycję ewentualnych zmian w ustawie - dodała. - Oczekujemy od was na propozycje. Nie będziemy wskazywać ze strony urzędniczej, biurokratycznej, w jakim kierunku mają iść zmiany w funkcjonowaniu tych instytucji.

Jak podkreśliła Szalczyk, propozycja resortu dotycząca wyodrębnienia 5 proc. środków do wspólnych działań, pozostaje do rozważenia:

- To ze strony resortu wyszła taka propozycja, ale propozycja, na fakultatywne rozstrzygnięcie, czy fundusze promocji nie wyodrębniłyby w swoim całym budżecie maksymalnie do 5 proc. środków finansowych na szczególne przedsięwzięcia w sytuacjach kryzysowych. Pod tym pojęciem rozumiemy naruszanie wizerunku polskiej żywności gdzieś w mediach na świecie. Oceniamy, że bywają takie sytuacje, że trzeba pilnie reagować na różne komunikaty prasowe. To była ze strony resortu tylko propozycja, ale jak się fundusze do tego odniosą negatywnie, to w tę kampanię włączać się nie będą. Chociaż wszyscy wspólnie uzgodniliśmy, że ogólny wizerunek – polska marka, polska żywność – jest naprawdę bardzo ważny i czasem te wspólne przedsięwzięcia warto jest realizować.

Podobał się artykuł? Podziel się!