PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

GMO – dlaczego teraz?

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 14-11-2012 12:07

Tagi:

Podczas dyskusji nad ustawą o nasiennictwie wielu posłów podkreślało brak konsekwencji w działaniach rządu.Poseł Jarosław Żaczek stwierdził:

- Wielokrotnie słyszeliśmy w Wysokiej Izbie, że zakazu upraw GMO w Polsce nie można wprowadzić w drodze ustawy. Zacytuję słowa pana ministra Plocke: Nie możemy zawrzeć zapisów o zakazie w ustawie, ponieważ Komisja Europejska tego nam nie wybaczy i ukarze karami. Można to zrobić tylko w drodze rozporządzenia, tak jak to zrobiły inne kraje. To nieprawda, panie ministrze. Rzeczywiście, wiele krajów w Europie wprowadziło taki zakaz, ale zostało to oparte na tzw. klauzuli bezpieczeństwa zawartej w dyrektywie nr 2001/18, a ten przepis absolutnie nie precyzuje, czy ma to być rozporządzenie, czy ustawa. Panie ministrze, w takim razie proszę o podanie podstawy prawnej, która wyklucza możliwość zastosowania tego rozwiązania w drodze ustawy. Proszę podać nazwę aktu prawnego Unii Europejskiej, nr artykułu, który zawiera to ograniczenie.

Odpowiedzi nie było. Było za to pytanie kolejne, zadane przez posła Dariusza Bąka, wyrażone w formie sugestii: - Szanowni państwo, wiemy, że w Unii Europejskiej 9 państw zakazało upraw odmian GMO. Tam są pełne magazyny i może wam chodzi o to, żeby otworzyć rynek zbytu w Polsce.

Do zmiany stanowiska wobec GMO, jakie zaszło w PO i PSL, nawiązał też poseł Jan Szyszko: - W wyborach parlamentarnych Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe były całkowicie przeciwko GMO. Dlaczego w takim razie w tej chwili wprowadzacie GMO? Mówię to z pełną odpowiedzialnością jako ten, który się na tym co nieco zna. I w takim razie, skoro pieniądze są najważniejsze, ile pieniędzy uzyska Polska i państwo i kto te pieniądze będzie pożytkował?

Do tych wątpliwości ustosunkował się Waldemar Pawlak, minister gospodarki. Uznał, że ustawa umożliwia skuteczne zatrzymanie różnego rodzaju produktów GMO na takiej oto drodze, że przepisy europejskie nie pozwalają generalnie zabronić uprawy GMO, ale pozwalają poprzez decyzje oparte na badaniu i szkodliwości różnych odmian zablokować każdy przypadek, który będzie wywoływał szkodliwe konsekwencje.

Wicepremier Pawlak podkreślił dobrą jakość polskiej żywności.

- Nasza żywność jest bardzo dobrze eksportowana, co świadczy o tym, że jest żywnością cenioną na rynkach międzynarodowych, i bardzo ważne jest to, żebyśmy potrafili zachować tę dobrą reputację naszej żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • jarki 2012-11-26 08:58:27
  no i minęło 5 lat i wszystko się waldku zmieniło{w twoim życiu} !
 • Jarek 2012-11-26 04:44:03
  Antku...
  Nie musimy jeździć do Hiszpanii, by - jak postulujesz - pytać "dlaczego tam nie są przeciw", bo dzięki Wikileaks, od dawna wiemy o współpracy co najmniej jednej hiszpańskiej partii i niektórych czołowych hiszpańskich i amerykańskich polityków w promocji GMO
  - o współpracy niektórych polskich tez wiemy ( http://www.wykop.pl/ramka/863759/wikileaks-o-w-pawlaku-dlaczego-media-milcza-gmo-a-psl/ )
 • fortschritt 2012-11-20 21:01:45
  To wszystko jest grubymi nićmi szyte. Ciekawe czy oni sami chcieli by zajadać sie żywnością GMO lub obdarowywać takową swoją rodzinę ? Dla nich to nie ma znaczenia,bo i tak nachłapią się u koryta tyle kasy, że nie muszą się zastanawiac czy wystarczy do kolejnej wypłaty.
 • kmieć 2012-11-15 08:00:51
  Antku, GMO jest sprawą polityczną.
  Domniemane korzyści technologiczno-uprawowe dla plantatora i realne korzyści z opłat za licencje dla koncernu np. Monsanto, nie równoważą szkód zdrowotnych u konsumentów oraz biologicznych w środowisku naturalnym.
 • Antek 2012-11-15 01:38:05
  Czytam tę relację z dyskusji na temat GMO.
  Panowie posłowie niestety niczego się nie nauczyli. GMO traktuja politycznie Jak np. in vitro. Myślą przewodnią jest w jaki sposób zakazać, a nie ewentualnie jakie korzyści daje biotechnologia. Powiem Wam tak, wszyscy macie w nosie polskiego rolnika. Myślicie tylko o tym jak go ograniczyć. Zacznijcie się w końcu uczyć od innych, a nie otakich samych jak wy, w tych krajach które wymieniacie. Jedzcie do Hiszpani i zapytajcie dlaczego tam nie są przeciw i uprawiaja kukurydzę odporną na szkodniki.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!