PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak zaskarżyć wykupienie ziemi przez ANR?

Jak zaskarżyć wykupienie ziemi przez ANR? fot. Pixabay

Rolnik, którzy nie zgadza się z oświadczeniem ANR dotyczącym nabycia nieruchomości, powinien wystąpić do sądu powszechnego, a nie administracyjnego.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił odrzucić skargę na czynność Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych w przedmiocie wykonania prawa wykupu nieruchomości, uznając, że sprawa nie należy do właściwości sądów administracyjnych.

Jak podał sąd w uzasadnieniu, „wykonanie prawa pierwokupu nie jest sprawą z zakresu administracji publicznej. Jest to bowiem oświadczenie woli, złożone w formie aktu notarialnego, które wywołuje skutki rzeczowe i prowadzi do przeniesienia własności nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w przypadku skorzystania przez ANR z przysługującego uprawnienia w art. 54 ust. 2a daje jedynie właścicielowi nieruchomości rolnej, możliwość wystąpienia, w terminie miesiąca od dnia otrzymania oświadczenia Agencji o nabyciu tej nieruchomości, do sądu o ustalenie równowartości pieniężnej wartości rynkowej nieruchomości rolnej nabywanej przez Agencję. Właściwym w tym zakresie jest sąd powszechny. Również sąd powszechny władny będzie do rozpoznania sprawy dotyczącej żądania ustalenia nieważności czynności prawnej w postaci oświadczenia złożonego przez pozwaną Agencję o nabyciu nieruchomości w trybie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego”.

Brak jest zatem właściwości sądu administracyjnego do orzekania w niniejszej sprawie – uznał WSA i odrzucił skargę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • zewsi 2017-06-18 10:53:03
    Wies dała wiekszośc parlamentarna PiSiorom w podziekowaniu dostała podniesienie wieku emerytalnego do 65 lat (brak mozliwosci przejscia na wczesniejsza emeryture) i ustawe o ustroju rolnym i lasach która ograbiła Polaków z wartosci ich ziemi i lasów Obecnie to lokalny posiadacz ziemski decyduje o cenie i np u mnie 40 km od Warszawy przed pisowskimi zmianami 1 ha kosztował 50 tys teraz pisowski obszarnik czy proboszcz
    proponuje 15 tys i to z łaski.. Przecietny Polak nie może kupować ziemi rolnej i lasu a agent OBCEGO państwa Watykan TAK. Na wszystkie lasy i tereny pod zalesianie czyli ziemie klasy V i VI maja pierwokup Lasy Państwowe a ich rzeczoznawca zaniża wartośc nawet 10 krotnie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!