PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jaki VAT na ziemniaki?

Autor: opr. mh

Dodano: 03-09-2007 13:22

Tagi:

Pytanie do redakcji "Gazety Prawnej" kieruje rolnik zajmujący się skupem od innych producentów rolnych ich produktów (np. ziemniaków), które następnie są sprzedane do sklepów detalicznych. Jaką stawkę VAT trzeba zastosować na fakturach wystawianych punktom handlowym za sprzedaż ziemniaków.



PRZEGLĄD PRASY: Właściwa stawka VAT na tego typu produkty określona jest w załączniku nr 6 ustawy o podatku od towarów i usług i wynosi 3 proc. Stawka VAT na ziemniaki wynika z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 proc. w odniesieniu do czynności, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrz wspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W załączniku nr 6 do ustawy w poz. 1 zostały wymienione zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe z wyłączeniem pewnych grup towarów (ex PKWiU 01.11).

Oznacza to, że dla ziemniaków stosuje się 3-proc. stawkę VAT. Należy wspomnieć, że przy zakupach od rolników ryczałtowych niektórych produktów rolnych (między innymi ziemniaków) przysługuje przedsiębiorcy możliwość zaliczenia do podatku naliczonego tzw. zryczałtowanego zwrotu podatku, który otrzymuje rolnik. Wynika to ze specjalnego systemu rozliczania VAT od nabywanych od rolnika ryczałtowego produktów. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów, na której wykazuje się kwotę zwrotu VAT.

Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że: nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną, zapłata należności za produkty rolne nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu oraz w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku i wynika z faktury VAT RR wystawionej przez przedsiębiorcę (kupującego) na rzecz rolnika ryczałtowanego. Pomimo jednak wystawienia dla rolnika ryczałtowanego faktury z 5-proc. podatkiem, który stanowi zryczałtowany zwrot, dalsza sprzedaż odbywa się przy zastosowaniu stawki właściwej dla danego towaru.

PODSTAWA PRAWNA
Art. 146 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 1 załącznika nr 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.230.68
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!