PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie miejsce rolnictwa w konstytucji?

Jakie miejsce rolnictwa w konstytucji? Podczas debaty; fot. MP

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 26-04-2018 14:30

Tagi:

Czy wieś i rolnictwo powinny mieć własne miejsce w konstytucji? - zastanawiali się uczestnicy debaty „Wieś, rolnictwo, zrównoważony rozwój”. Myślmy solidarnie o sprawach wsi - apeluje prof. Dariusz Dudek.Czy i na ile wieś, rolnictwo i zrównoważony rozwój powinny być rozważane jako wymagające zapisu w konstytucji, który uwzględni ich specyfikę? – pytała prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca prezydenta, otwierając panel dyskusyjny „Wieś, rolnictwo, zrównoważony rozwój” podczas Kongresu ,,Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”.

Więcej o Kongresie: W Konstytucji będzie zapis, że rolnictwo i wieś są szczególnie chronione przez państwo?

Wieś była, jest i będzie miejscem produkcji rolnej – a interesariuszami 1 mln 600 tys. gospodarstw jesteśmy wszyscy – mówiła.

Przewodnicząca Solidarności RI Teresa Hałas przypomniała, że jej związek był przeciwnikiem akcesji w UE. Oceniła jako wątpliwą możliwość zrównania dopłat – podkreśliła zapobiegliwość i pracowitość mieszkańców wsi, co odmieniło wieś. Uznała za potrzebne, żeby w konstytucji znalazł się zapis, gwarantujący rolnikom godziwy udział w cenie produktów.

Poseł Jan K. Ardanowski wskazał na potrzebę społecznego uznania konstytucji. Czy rolnictwo jest taką formą działalności człowieka, że wymaga szczególnego wsparcia i wzmocnienia? – odpowiadając na to pytanie podkreślił rolę rolnictwa w systemie zrównoważonego rozwoju – bo są ważne nie tylko produkcja żywności, ale także inne funkcje pełnione przez wieś. Do zaopatrzenia w żywność wystarczyłoby niewiele gospodarstw. Społeczeństwo musi być przekonane, że rzeczywiście rolnictwo powinno być naszym narodowym oczkiem w głowie.

Mirosław Borowski, wiceprezes KRIR, zgodził się z przedmówcą. Podkreślił, że mieszkańcy wsi dziś często chcą ograniczenia obszaru produkcyjnego wsi - a powinien on być chroniony. Potrzebne jest dotarcie do ludzi niezwiązanych z rolnictwem, aby pokazać, że rolnik jest konsumentem dóbr wytwarzanych przez innych – co daje miejsca pracy. Polsce jest potrzebna niezależność żywnościowa – wskazał. Dodał, że marże „zabierają” dziś rolnikom cenę.

Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka, uznał, że ważne jest wdrożenie zapisów konstytucji i zapewnienie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Wskazał, że także małe miasta mają charakter podobny do wsi – a łącznie to już większość populacji naszego kraju. Zrównoważony rozwój dziś to także aspekt społeczny i gospodarczy, nie tylko środowiskowy – a to powoduje kolejne wyzwania. Jakość życia na wsi powinna być konstytucyjnie zabezpieczona – uznał. Jakość życia na wsi to wyzwanie, przed którym stoi Polska.

Prof. Dariusz Dudek z KUL ocenił, że wpisanie do konstytucji niezbędnego do zabezpieczenia tej sfery minimum jest możliwe i potrzebne. Obecnie art. 23 konstytucji nic nie znaczy, nawet konstytucja marcowa więcej zapewniała w kwestii ziemi i rolnictwa. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego powinno być uwzględnione w konstytucji, podobnie jak miejsce polskiej żywności i prawo do ubezpieczenia społecznego dla producentów rolnych. Trzeba to zaproponować, można się spodziewać inicjatywy prezydenta w przygotowaniu treści nowej konstytucji – trzeba zadbać o uwzględnienie odpowiednich zapisów. Myślmy solidarnie o sprawach wsi, a będzie lepiej – podsumował.

Poseł Jarosław Sachajko podkreślił różnicę między wsią rolniczą i podmiejską. W konstytucji jest obecnie wiele rozproszonych zapisów, gdyby były zawarte w jednym artykule, mamy uzasadnienie dla roli gospodarstwa rodzinnego, które jako jedyne jest w stanie spełnić wiele konstytucyjnych wymogów - mówił. Wskazał, że mieszkańcy miast mają wiele gwarancji konstytucyjnych. Zapisy dotyczące wsi powinny być uporządkowane i zebrane – zasugerował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • inzynier 2018-04-26 23:38:31
  Ale opodatkowanie paliwa i tak utrzymają na poziomie 106%...
 • Średniorolny 2018-04-26 22:22:26
  Będa tak długop walczyć, aż nie zostanie ani jeden rolnik . Bo tylko frajernia rolnicza jest dla nich pozywką . Co mogą zrobić spólkom i wielkim gospodarstwom rolnym ? No co ? Tylko małorolnym mogą ograniczyć możliość nabycia ziemi bo takim jak mnie mogą - naskoczyć.
 • wład 2018-04-26 22:20:07
  Pełna zgoda z "obiektywnym". "krus", zapewniam cię, że zdobywanie wiedzy może być przy-
  jemnością. Zawsze tak miałem.
 • obiektywny 2018-04-26 20:36:21
  gospodarstw powinno byc maksymalnie 200tys a reszta do pracy
 • krus 130 2018-04-26 14:35:17
  kosztem okradania miasta?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!