PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

JPO rośnie ze 196 do 219 euro na ha

JPO rośnie ze 196 do 219 euro na ha

Zamiast UPO i płatności zwierzęcej wyższa stawka jednolitej płatności obszarowej – tak ministerstwo rolnictwa przekonuje Senat do przyjęcia zmian w ustawie o płatnościach bezpośrednich.- Na rok 2014 system wsparcia bezpośredniego zmienia się w taki sposób, że jednolita płatność obszarowa, tak zwana podstawowa forma płatności, którą otrzymują wszyscy rolnicy składający wnioski o płatności bezpośrednie, zostanie podniesiona z kwoty 196 euro 34 eurocentów do kwoty 219 euro 87 eurocentów – wyliczała wiceminister Zofia Szalczyk, rekomendując Senatowi przyjęcie przygotowanej przez rząd ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. - Przeliczenie na złotówki zostanie dokonane na podstawie kursu euro, jaki będzie we wrześniu 2014 r., dlatego nie mogę się posługiwać złotymi, tylko muszę nawiązywać do stawek wyrażanych w euro. Tak więc tu się zwiększa płatność. Płatności do pomidorów, tak zwana płatność cukrowa, płatność do krów, płatność do owiec i tak zwana specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych będą w identycznej wysokości jak w roku 2013. W wysokości 80 proc. kwoty roku 2013 będą płatności: niezwiązana do tytoniu, niezwiązana do skrobi i niezwiązana do chmielu – wtedy, gdy nasz parlament te krajowe płatności uchwali. I nie będzie dwóch rodzajów płatności, tak zwanej płatności uzupełniającej oraz płatności do trwałych użytków zielonych, tych dwóch rodzajów płatności nie będzie.

Wiceminister przedstawiła też wyliczenie całości dostępnych na dopłaty w 2014 r. środków: 

- Warto też powiedzieć, że łączna suma środków finansowych wypłaconych rolnikom za kampanię roku 2013 wyniesie 3 miliardy 378 milionów euro. Na rok 2014 planowana jest kwota 3 miliardów 409 milionów euro, a więc kwota bardzo podobna do tej w roku 2013. Niemniej jednak likwidacja tych dwóch schematów płatnościowych, a podwyższenie jednolitej płatności obszarowej zmienia strukturę wsparcia, czyli wyższa będzie ta płatność podstawowa, a nie będzie dwóch płatności specjalnych.

Głosowanie Senatu odbędzie się dzisiaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • siwy 2014-03-12 21:37:11
  ten kraj jest już dawno sprzedany,zostały nam tylko okruchy!
 • obywatel 2014-02-03 23:11:02
  Do Rolnika wlkp. Prawda jest taka, że Polska jest zadłużona na kilkaset miliardów złotych. Im mniej idzie osób do wyborów tym bardziej palikociarnia się rozwija i wrzuca tematy takie jak gender do dyskusji.
 • rolnik 2014-02-03 22:55:04
  A może zamiast tak skrupulatnie wyliczać byłoby lepiej wcześniej o godzinę wstać i popracować a nie ciągle narzekać na ministra. Minister z księżyca pieniędzy wam nie dostarczy. Ktoś te pieniądze musi wypracować dla Was ciągle zapracowanych i wielce skrzywdzonych rolników. Trzy miliony Polaków musi się tułać po świecie i nie siedzi pod piecem z liczydłem i ołówkiem.
 • M M 2014-02-03 17:42:12
  PSL to banda aby tylko do koryta się dostać
 • Waldek POdpalacz 2014-01-31 04:32:22
  PSL to stonka, która zżera polską wieś. Kosy na sztorc i gonić dziadostwo w cholerę.
 • opc 2014-01-30 22:06:34
  23 euro ma zrekompensować zabrane UPO + TUZ ... ??????
 • Aldi 2014-01-30 21:57:07
  Początkowo mącili że JPO będzie w granicach 240 euro - ale już nawet JPO zaczyna się kurczyć ... a im wciąż wychodzi że sumarycznie rok do roku nic się nie zmieni (rolnicy nie stracą). Obłuda !!!
 • Rolnik wlkp 2014-01-30 20:52:36
  Twierdzili nieudacznicy z wiejskiej, że jest więcej na rolnictwo. A okazało się zabrali prawdziwym producentom 60 zł (przy kursie euro 4,2 zł) nie wspominając o różnicy w płątności zwierzęcej, a dali pseudo rolnikom. O co w tym wszystkim chodzi. To są Polacy? Tak dbają o interesy włąsnego Państwa? Nie oni dbają o swój elektorat, swoje układy i machlojki.
  I powiem jak poprzednio: wolałbym aby w końcu rządzili nami ludzie którzy nie boją się powiedzieć prawdy w tym, że coś im nie wyszło niż ciągłe oszukiwania i okłamywania dla dobra własnego interesu. Co z tego, że Unia dała czy nie dała. Co mnie to interesuje, jeżeli kupuję , nabywam i płace podatki dla Polski. Nigdy nie pójdę już do wyborów i nie będę głosował na karierowiczów kłamiących i oszukujących polskie społeczeństwo. To jest wstyd i hańba. Chciałbym doczekać momentu w którym po prostu ktoś z rządzących powie prawdę i jak wygląda naprawdę sytuacja. I o to chodzi, bo jeżeli jest jakiś problem np. dostaniemy mniej dopłat to wtedy jest wiadomym co robić w gospodarstwie. I dziwić się, że ludzie mają tego dość i uciekają z tego kraju- przecież to jest porażka nas wszystkich. Żal.
 • młody 2014-01-30 20:20:09
  Sobie też niech obetną dodatki do pensji oraz powinni ograniczyć wydatki na paliwo a co za tym idzie kontrolować wyjazdy samochodów służbowych !!!
  Oni mówią że nam zabiorą pieniądze a my co robimy z tą wiadomością ??? gadaniem nic nie osiągniemy potrzebujemy kogoś takiego jak A. Lepper.
 • w-40 2014-01-30 19:29:47
  A ja mam wrażenie że od przekładania pieniędzy z kieszeni do kieszeni ich po prostu ubywa .Trzeba było twardo negocjować gdy był na to czas . tym bardziej że mieliśmy solidne argumenty by uzyskać o wiele więcej , mówienie przez rząd że wynegocjował podobne środki jak w poprzedniej perspektywie jest strzałem w kolano ! Przypomnę że w pierwszym roku dopłaty wynosiły 35% i stopniowo rosły ,
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!