PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kalemba: Polska wolna od wysiewu i uprawy roślin GMO

Polska jest wolna od wysiewu i uprawy roślin GMO - powiedział we wtorek 24 września w Poznaniu minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Przeprowadzone w całym kraju kontrole stosowanego materiału siewnego nie wykazały, by rolnicy wykorzystywali kukurydzę GMO.Od stycznia 2013 r. w Polsce obowiązuje zakaz uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. W związku z tym Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) przeprowadziła kontrolę 5 proc. z ok. 180 tys. gospodarstw, w których uprawiana jest kukurydza.

Przeprowadzono ponad 9,1 tys. kontroli. Jak podał we wtorek Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos, nie wykazały one stosowania kukurydzy GMO przez polskich rolników.

- Podczas badań laboratoryjnych z 9,1 tys. kontroli tylko w jednym przypadku zostało potwierdzone wystąpienie modyfikacji genetycznej. Możemy to uznać za zanieczyszczenie, bowiem w próbce stwierdzono zawartość GMO na poziomie 1,2 proc. Nie można więc uznać, że rolnik wysiał odmianę modyfikowaną - powiedział Kłos.

Szef PIORiN zapowiedział powtórzenie kontroli na podobnym poziomie także w przyszłym roku.

Minister rolnictwa podkreślił, że wynik kontroli świadczy o odpowiedzialności polskich rolników, ale także o dobrze zorganizowanej pracy związanej z wprowadzeniem zakazu.

- Chciałbym bardzo pozytywnie ocenić kampanię informacyjną. Mieliśmy konferencje prasowe, informacja (o zakazie - PAP) dotarła przez KRUS, organizacje rolnicze do każdego rolnika - powiedział.

- Jako rolnik i jako minister podzielam pogląd większości opinii społecznej w Polsce. Przy tej znakomitej polskiej żywności, która ma taką renomę, produkowanej ekologicznie, o niesamowitych smakach, (...) Polska pod względem upraw GMO powinna być wolna - dodał.

W marcu Inspekcja bezpłatnie badała próbki kukurydzy dostarczonej przez rolników. W sumie zbadano 500 próbek, w kilkunastu przypadkach stwierdzono odmianę GMO.

Łączny koszt przeprowadzenia kontroli w całym kraju i bezpłatnego badania próbek to ok. 2,1 mln zł. Kara za wykrycie uprawy GMO wynosi 200 proc. wartości materiału siewnego. Rolnik jest też zobowiązany do zniszczenia uprawy.

Kalemba uczestniczył we wtorek w trwających w Poznaniu targach branży spożywczej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • jarki 2013-10-03 08:09:48
  jako młody człowiek byłem za gmo myśląc że to postęp, więcej żywności itp. słowem to co pisze monsa...to
  ale człowiek staje się starszy i bardziej dociekliwy, nieufny zaczyna zauważać że takim korporacjom zależy na zdominowaniu rynku żywności
  weźmy rynek pasz w Polsce jeszcze kilka lat temu była prawdziwa konkurencja dzisiaj mamy cargillll i co ?
 • nie dla patentowania nasion 2013-10-02 22:37:14
  cd
  Z przyrodą należy postępować bardzo bardzo rozważnie
  Bo w przeciwieństwie do skażenia chemicznego te rośliny ,rośliny GMO są inwazyjne
  rozprzestrzeniają się bez ograniczeń.
  Rośliny GMO doprowadzają prędzej czy później do skażenia.
  Właścicielami roślin GMO i genów do nich dodanych są korporacje, które wyegzekwują od każdego rolnika opłaty, kiedy stwierdzą obecność swoich genów na twoim polu nawet kiedy doszło do przypadkowego nie zamierzonego i nie zawinionego przez ciebie skażenia twojej naturalnej rośliny przez obcy gen.
  Sąd nie będzie dociekał jak do tego doszło, ale będzie wymierzał tobie kary na korzystanie nieswoich genów tzw. własności intelektualnej korporacji tzw. postępu lub podstęp oceń sam,
 • nie dla patentowanie nasion 2013-10-02 22:01:03
  A Krzak z Opola ?
  ambasador z hameryki nie może się nadziwić jak to z Opolem, świetnie mu się współpracuje
  Wystarczą wycieczki i prezenty granty i już postęp i hameryka w polskie wsi
  Co zostawimy po sobie ?
  Sprzedaliśmy prawie wszystkie centrale nasienne. Jakim prawem !!
  Już tak mało zostało polskich nasion ,a te postępowe opatentowane gówno truje ziemię przyrodę i konsumentów
  Nie powstały, aby wam chłopy polskie dobrze się działo ,nie gwarantuje większych plonów.
  Czy w Polsce do Bałtyku pod Tatry ma rosnąc tylko kukurydza !!
  Za parę lat nie będzie was stać na materiał siewny.
  Zobacz film Świat według Monsanto
  http://www.youtube.com/watch?v=ULPn0de1dhA
 • A. Krzak 2013-09-26 08:22:52
  Ciekawe jak Pan Minister zaliczył genetykę na studiach? Może warto by wrócić do starych podręczników i przypomnieć sobie podstawy genetyki.
  Proponuję aby ogłosić Polskę wolną od GŁUPOTY! Ale to niestety nie realne! Postępu nie da się zatrzymać żadnymi idiotycznymi zarządzeniami. I co to dało? Wygoniono setki inspektorów aby szukali ,,wiatru w polu". Dano im dodatkową BEZSENSOWNĄ robotę z której nic nie wynika i wynikać nie będzie. Pytanie ile kosztowała ta impreza? Przecież za to płacił podatnik! Kiedy wreszcie zacznie w tym kraju obowiązywać rozsądek? Podpisuję się pod stwierdzeniem aby Polskę zrobić wolną od psl, ale i inne partie są podobne!
 • Amigdalina 2013-09-25 15:59:29

  Bezplatne badania probek na wykrycie skazeniem GMO i tylko 500 zgloszonych probek..
  A Sanepid na szkoleniach nawet nie wymienia skazenia zywnosci GMO za zagrozenie dla zrdowia, skupia sie na bakteriach i wirusach...
 • chłop 2013-09-25 14:43:46
  już nie długo będziemy mieli okazje wyp...psl na śmietnik historii tak jak mądrzy niemcy wyp..lili liberałów w ostnich wyborach rach ciach -10% brawo
 • arszczecin 2013-09-25 12:12:24
  brawo, jeszcze tylko zrobić polskę psl free...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!