Jakub Szulc powiedział, że godnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników,  żeby osoba mogła być uznana za domownika, a więc żeby rolnik musiał za nią odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, muszą być spełnione łącznie trzy warunki, które są wymienione w ustawie, a więc po pierwsze osoba musi ukończyć lat 16, po drugie – pozostawać w tym samym gospodarstwie domowym, po trzecie – pracować w tymże gospodarstwie domowym. Dzieci rolników będą ubezpieczone na podstawie zgłoszenia do ubezpieczenia jako członkowie rodziny. Nikt nie będzie odprowadzał od nich składki zdrowotnej.

Jednocześnie wiceminister zapewnił, że przyjęta ustawa ma charakter przejściowy, a prace nad docelowym uregulowaniem trwają:

- Zespół ds. Programowania Prac Rządu zobowiązał ministra finansów wspólnie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi do wypracowania rozwiązania docelowego, rozwiązania, które będzie rozliczało dochody rolników.

- To jest rozwiązanie na rok, po to żeby przygotować rozwiązania docelowe – zapowiedział także wicepremier Waldemar Pawlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!