Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Ustawa zmienia charakter regulacji związanych ze zbiórkami publicznymi. Zamiast wydawania zezwoleń, powstanie portal, który będzie publikował informacje pozwalające sprawdzić, czy instytucja prowadząca zbiórkę jest wiarygodna. W ustawie znalazło się określenie warunków, jakie organizacja powinna spełnić, czyli co powinna umieścić w zgłoszeniu, żeby uznano, że zbiórka jest wiarygodna. Portal będzie prowadzić ministerstwo administracji.

- Ta ustawa znosi całkowicie wydawanie pozwoleń i wprowadza zgłoszenie tylko po to, aby później wiarygodne informacje o prowadzących zbiórkę znalazły się na portalu i były źródłem wiedzy dla obywatela – wyjaśniał w Sejmie Roman Dmowski, wiceminister administracji i cyfryzacji.

Poseł Cezary Olejniczak miał wątpliwości:

- Koła gospodyń wiejskich w większości nie mają KRS-u, nie mają NIP-u, nie mają REGON-u, działają w ramach zrzeszenia, czyli Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, to tak wygląda formalnie. Są rady rejonowe kół gospodyń wiejskich, które też nie mają osobowości prawnej. Stąd moje pytanie: Czy te organizacje, czy koła gospodyń wiejskich, które praktycznie we wszystkich dożynkach, festynach biorą udział, ale również wiele z nich próbuje zbierać pieniądze w ramach zbiórki publicznej, mogą to robić czy też nie? Jeśli mogą, to czy muszą wypełnić ten obowiązek, że trzy osoby z danego koła gospodyń wiejskich, czytaj: zarząd, bo tak to wygląda, będą musiały się rejestrować zgodnie z tym projektem ustawy?

Odpowiedzi udzielił wiceminister Roman Dmowski.

- Jeżeli chodzi o kwestię, czy koło gospodyń wiejskich może prowadzić zbiórkę, wprost w ustawie nie definiowaliśmy takiej grupy podmiotów, ale bez problemu członkinie koła gospodyń wiejskich mogą założyć komitet obywatelski - wyjaśnił. - Chodzi właśnie o te trzy osoby, które muszą zawiązać komitet obywatelski. Wydaje się, że to jest rozwiązanie optymalne. Jednak mówimy tutaj o zbiórce środków przekazywanych przez obywateli i ranga tego działania wymaga, żeby kilka osób nadzorowało tego typu zbiórkę. Dlatego mówimy, że komitet obywatelski powinien się składać z trzech osób, a nie z jednej.

Podobał się artykuł? Podziel się!