PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Komisje szacujące szkody łowieckie powinny działać, czy niekoniecznie?

Komisje szacujące szkody łowieckie powinny działać, czy niekoniecznie? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 30-04-2018 16:00

Tagi:

Ministerstwo Środowiska nie informuje, czy komisje szacujące szkody w gminach powinny działać, czy nie. Z zalecenia, aby to myśliwi zajęli się szacowaniem szkód "poza procedurą" prawa łowieckiego wynika jednak, że nie działają.9 kwietnia MŚ poinformowało wojewodów, ZG PZŁ oraz Lasy Państwowe, że szkody łowieckie szacują komisje: „szacowania szkód dokonuje zespół złożony z przedstawicieli organu wykonawczego gminy lub jednostki pomocniczej gminy, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowanego właściciela lub posiadacza upraw”, a wnioski o szacowanie „należy składać do organów wykonawczych gmin właściwych ze względu na miejsce wystąpienia szkody”. W piśmie jest zalecenie, aby wojewodowie przekazali gminom te dyspozycje ministerstwa, mając na uwadze „istniejące wątpliwości interpretacji ustawy w zakresie podmiotu szacującego szkody”.

Pismo w załączniku.

W 17 dni później (26 IV) MŚ już zmienia zdanie - zaleca myśliwym szacowanie szkód, a rolnikom odwoływanie się od zawieranych w ten sposób „ugód” do nadleśnictwa.

Więcej: Nie odszkodowanie, a... okup łowiecki

Skąd taka zmiana stanowiska? Czy są powołane komisje z udziałem sołtysów? Przypomnijmy, że wcześniej MŚ pytane o udział sołtysów w komisjach odpowiedziało, że nie ma na ten temat wiedzy.

Jednocześnie przyznano, że „Kwestie interpretacyjne dot. finansowania nowego obowiązku udziału w szacowaniu przedstawiciela gmin nie zostały jeszcze rozstrzygnięte”.

Więcej: Wielkopolscy sołtysi nie chcą szacować szkód łowieckich

Czy państwo zapłaci gminie za szacowanie szkód łowieckich?

Dlaczego więc zaraz potem Ministerstwo Środowiska prosi myśliwych o szacowanie? Dlaczego - i na jakiej podstawie prawnej - rolnik miałby się w tej sprawie odwoływać do leśniczych? Co dalej zamierza robić ministerstwo z tą sprawą?

Zapytaliśmy o to w Ministerstwie Środowiska. Odpowiedzi cały dzień nie ma. Wypada ministerstwu życzyć miłego majowego weekendu, a rolnikom – aby nie mieli konieczności występowania o szacowanie szkód.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • Pampalini 2018-05-02 20:50:18
  Rolniku z mazowsza dobrze prawisz
 • rolnik z Mazowsza 2018-05-01 19:55:17
  Rolnicy, sposòb w jaki RRo dąży do celu przypomina jedynie słuszną linię byłej partii. Każdy odmienny głos jest poddany ktytyce z użyciem też jedynego argumentu nie bo nie. Uważam, że dalsza dyskusja z tym myśliwym mija się z sensem.
 • RRo 2018-05-01 12:53:12
  Ale co dalej robić, Łazarz. Kowalczyk daje rządową ustawę w lutym, która musi wejść 1 kwietnia. Zaplanował sobie razem z ZG PZŁ że w 2020 roku kończą się dzierżawy wszystkich obwodów, będzie nowe rozdanie a rozdawać będzie ZG PZŁ czyli Kowalczyk.. Rolnicy, szacowanie i odszkodowania nic go nie obchodzą, wprowadza chaos i własne nieprawne „dekrety”. Czy widzisz w tym jakiś sens, jakiś cel dalekosiężny czy po prostu działanie na oślep?
  • łazarz 2018-05-01 13:27:59
   Jestem myśliwym z dwudziestoletnim stażem, jestem rolnikiem, który okresami "przewracał ziemię" na pięciuset hektarach, moim zdaniem nie da się Polski i polskiego rolnictwa wyizolować, tkwi ono w unii od 2004 roku i tylko zależy od naszych rządzących, na jakiej pozycji. My rolnicy nie musimy rozumieć ich aktualnych posunięć, jednak w porównaniu pięcioletnim , czy dekadowym, powinniśmy odczuwać wyraźną poprawę finansową, czy tak jest, każdy sam widzi.
 • RRo 2018-05-01 11:50:55
  Pampalini, to wszystko prowokacyjna prawda, tak samo jak to, że myśliwi to pijane grubasy strzelające do wszystkiego co się rusza. Ale w aktualnych warunkach autorytarnych rządów nie macie szans na własność zwierzyny do ziemi. Macie szanse na realne odszkodowania. Od rządu.
 • RRo 2018-05-01 11:46:18
  Łazarz, masz mnóstwo racji w tym co piszesz. O zniesieniu pańszczyzny sam napisałeś. Góral nie może sprzedać ziemi Kurpowi ani nauczycielowi z Mazur. Żeby stać się rolnikiem musisz być rolnikiem.. Rząd ustawowo zapewnił sobie prawo pierwokupu ziemi po cenach które sam ustali. Rząd kontroluje twoje i moje konto bankowe. Kowalczyk „dekretem” zmienia ustawę. Od dwóch i pół roku zaczątki wolnorynkowej gospodarki i prawa własności są niszczone. Od 19 kwietnia 2018 nowe Prawo o Ochronie Zwierząt każe ci Rolniku budować dla psa kojec o powierzchni 15m2. Nie wolno ci pod odpowiedzialnością karną płoszyć jeleni z własnego pola. Aktywiści „chroniący” zwierzęta mogą wraz z policją wejść na twoje podwórko i zabrać ci owcę czy psa, potem „poddać leczeniu i karmieniu” wystawić rachunek za transport i leczenie. Ostatnio Rolniczka dostała fakturę na 28 tysięcy. Nie wolno ci zakopać pod jabłonką pieska który zdechnie. Art., 35 ustawy: „ Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”, oraz „Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt”. A kara finansowa do 100.000 zł musi być przeznaczona sądownie na organizacje „prozwierzęce”. Stracisz wszystkie twoje świnie i krowy. Dostaniesz zakaz posiadania wszelkich zwierząt. I ty sądzisz, że rząd odda ci prawo do zwierzyny? Popatrz na to co się dzieje od dwóch lat. Dlatego też trzeba wymagać od rządu, niech szacuje i płaci odszkodowania.
  • łazarz 2018-05-01 12:39:44
   Czytam Twoje wypowiedzi z uwagą i je cenię, po prostu używasz argumentów, niestety wielu forumowiczów, także z Farmera, gdy kończą się im argumenty sięgają po epitety i dyskusja traci na wartości po prostu nic nie wnosi. Pozdrawiam serdecznie.
 • rolnik polski 2018-05-01 09:29:28
  I RRo pokazał nam prawdziwą twarz myśliwych, długo nie trzeba było czekać. Zwyzywał nas rolnoków od chciwych prostaków. Co do moich propozycji reform jak mantrę powtarzał - za szkody powinien płacić rząd i niech rolnicy poprą to rozwiązanie. Na nasze propozycje zmian typu prawo do zwierzyny powiązane z prawem ziemi miał tylko jedną odpowiedź, rząd nie odda tego prawa. Tym tonem odpowiem - dziś prawo stanowi - dzierżawca płaci szkody i nie ma co liczyć, że rząd weźmie to na siebie, nie podoba się to niech kółka różańcowe wypowiedzą umowy dzierżawy i po temacie. Napomknął nam RRo coś o historii i uwolnieniu chłopów z ucisku szlachty, co najmniej jak by sam w tym uczestniczył. Więc Ja też napiszę coś o historii, „Żywią i Bronią” mówi coś, a na takich jak wy farbowane lisy też mamy w historii odpowiedź, Jakub Szela, raczej nie chcielibyście powtórki z tej historii. Co do mnie to jestem rolnikiem i jak byś poczytał uważnie moje posty to zlokalizował byś nawet wioskę gdzie mam gospodarstwo, do myśliwych nie należę, nie udzielam się na portalach myśliwskich, wiem, że głową betonu nie rozwalę. Wasz bierutowski model łowiectwa powinien w całości wylądować na śmietniku historii. A z takim podejściem, że nic rząd nie zmieni to byśmy dalej tkwili w głębokiej komunie jak wasze PZŁ.
 • Pampalini 2018-05-01 07:32:57
  RRo to co tutaj wypisujesz o"chłopach" to byłby geniusz intelektu ale w TWORKACH albo w CHOROSZCZY . Amen.
 • RRo 2018-05-01 01:44:07
  Łazarz, Rozmawiałem z wieloma młodymi Rolnikami. Ich Idol to Sławomir i w Zakoapanem polewamy się szampanem. …. Wyższych wartości niż pieniądz i blondynki z cyckami wolno pływającymi nie ma. …. Rolniku Polski z niewolnictwa rolników wyzwolili zaborcy: polskich chłopów ze szlacheckiej niewoli wyzwolili zaborcy. W Wielkopolsce w 1823 r., w Galicji w 1848 r. i wreszcie w Kongresówce w1864 r. Ale pomimo wyzwolenia z niewolnictwa do dziś polscy chłopi nie są ani emocjonalnie, ani intelektualnie ani społecznie gotowi do tego, aby zarządzać wspólnym dobrem społeczny, jakim jest np. zwierzyna. Nie potrafią zarządzać wspólnym dobrem jakim jest np. ostoja zwierzyny, tworzyć remizy dla zwierzyny drobnej. Chłop polski nie wyda złotówki na zakrzewienie gruntu, aby tam mógł mieszkać bażant. Chłopa polskiego interesuje tylko Kasa, Kasa, Kasa, Kasa i Bryka Młodego Wieśniaka BMW 7 w gazie. I z łokciem na lewo. I kukurydza, rzepak i Kasa, Kasa, Kasa. BMW i cizia blondynka z mydełkiem Fa
  • łazarz 2018-05-01 09:21:28
   Kasa dla każdego jest ważna, chyba, że Ktoś ma ją w nadmiarze i nie musi o nią zabiegać. Polski Chłop musi o nią zabiegać, a jak lubi bmw i blondynki z dużym biustem, taki gust, daj mu Panie Boże, a mnie nie omijaj. Boli natomiast co innego, mianowicie to, że rolnik jest iluzorycznym właścicielem swego gospodarstwa, ponieważ nie może według własnej woli dysponować swoją własnością, na przykład myśliwego pogonić ze swego terenu , bo myśliwy "poluje na kozła z dewizowcami". Boli, że nie może sprzedać swej własności kiedy chce tylko po dziesięciu, czy też pięciu latach od momentu jej nabycia. Boli, że nie może jej sprzedać komu chce, np. Kurp- Góralowi, czy też Góral- Mazurowi, tylko musi sprzedać sąsiadowi sąsiada i to jeszcze tylko wtedy, gdy mu nie położy łapy na jego własności KOWR w ramach pierwokupu. Daniny zaś czyli kasę Polski Chłop w zębach musi zanieść do gminy w podatku, do KOWR-u w czynszu, do KRUS-u i opłacić jeszcze wiele innych danin.
  • łazarz 2018-05-01 09:36:18
   Wyobraź sobie, że intruz wtargnął do Twego domu i przewraca w szafach, wyjada z lodówki. Co robisz ? W miarę możliwości wzywasz policję ! Polskiemu Chłopu zaś w majestacie prawa, szkodniki takie jak dziki, jelenie, sarny, gęsi, łabędzie czynią szkody w uprawach, na jego chłopa oczach i tenże chłop nie może im nawet posypać przysłowiowej soli na ogon, bo może być posądzony o kłusownictwo, a w najlepszym razie o bezduszność. Wszystko dlatego, że nie może dysponować swoją własnością zgodnie z własną wolą, gdyż jest właścicielem iluzorycznym. Mój dziadek mawiał gdy trud był daremny, "hebluj, hebluj, przyjdzie ojciec to siekierką wyrówna".
 • RRo 2018-05-01 01:08:06
  Łazarz. Trochę prowokacyjnie, ale z doświadczenia. Nie masz racji. W roku 1864 car rosyjski zniósł polskich chłopów niewolnictwo (Boże, chroń cara !). chłop z „tutejszego” stał się Polski. Ale nie dał dzisiejszemu chłopowi polskiemu ani intelektu, ani poczucia odpowiedzialności społecznej. Dziś chłop ma Internet, komórkę i Brykę Młodego Wieśniaka czyli BMW 7, granatowe 3 litry benzyna na gazie. Jeździ z łokciem na lewo. Inny świat. Ale pomimo komórki, BMW i Internetu nie dorósł do tego, aby być właścicielem zwierzyny. Chłop polski (szczególnie na przykładzie ARszczecin) jest intelektualnie niedorozwinięty, i nie jest w stanie pojąć, że miałby zarządzać dobrem wspólnym, jakim jest zwierzyna. …. Chłop polski, kolego Łazarzu, nie widzi dalej niż jego hektary. A jeżeli wyjedzie nad morze bałtyckie na wakacje, to nie jest w stanie pojąc, że flądra, to też ryba, tylko że na płasko. … I Rząd słusznie czyni, nie dając prawa do zwierzyny miłośnikowi „mydełko Fa”. Chłop Polski nie dorósł od 1864 roku do zarządzania dobrem wspólnym
 • RRo 2018-05-01 00:32:24
  Jestem słaby. Miałem nie rozmawiać z ARszczecin, ponieważ nie ma kwalifikacji intelektualnych. Ale Jeżeli krowa ARszczecin wejdzie na mój grunt, to moja krowa. Prawo zwierza prawem gruntu. Mniej niż zero intelektualne ARszczecin. (kurde, mam kolegę w szczecinie, mądry gość....)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.23.251
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!