PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Których działek i kogo nie będzie dotyczyć ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego?

Których działek i kogo nie będzie dotyczyć ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego? Fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 01-12-2018 06:29

Tagi:

Zmiany proponowane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego dotyczą między innymi definicji używanych w niej określeń.Czwarty projekt zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego trafił do konsultacji 21 listopada.

Więcej: Projekt: obrót ziemią będzie nieco zliberalizowany

Główną zmianą wprowadzaną w projekcie jest wyłączenie spod ustawy działek mniejszych niż 1 ha (co ma według uzasadnienia pomóc w osiedlaniu na wsi osób niezwiązanych z rolnictwem i nie ma znaczenia dla poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych), działek w granicach administracyjnych miast (jako z zasady przeznaczonych do inwestowania miejskiego) oraz gruntów należących do działek, ogródków, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży przekazanych najemcom z ZWRSP (to ostatnie wyłączenie ma umożliwić najemcom swobodne zbywanie tych nieruchomości).

Proponuje się dodanie zapisu o wyłączeniu też udziałów we współwłasności nieruchomości wyłączonych spod działania ustawy.

Wyłączone będą też grunty pod stawami rybnymi.

Do definicji gospodarstwa rolnego dodano uszczegółowienie: jeśli w ustawie jest mowa o „<gospodarstwie rolnym> – należy przez to rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnej albo łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha.” Nie będzie zatem wymogu, aby co najmniej jedna nieruchomość miała 1 ha.

Zmieni się definicja „osoby bliskiej” (nabywanie przez nie ziemi jest też wyłączone spod rygorów ustawy) – teraz będzie się przez nią rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów”.

Utrzymano zasadę, że „nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

Projekt w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PLIKI

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • PAWEŁ 2018-12-02 12:08:38
  A JA PROPONUJE POZABIERAĆ DOPŁATY PSEUDO ROLNIKOM.
  • Dariusz 2018-12-02 13:06:29
   a kto to jest pseudo rolnik? jest jakaś definicja ?
  • Zdzisław 2018-12-02 13:59:04
   A ja proponuję zabrać dopłaty wszystkim rolnikom w całej unii. Będzie sprawiedliwie !!!
 • młody rolnik 2018-12-01 18:32:45
  Mam 30 lat za 5 lat przejmę gospodarstwo rodziców którzy przejdą na emeryturę. Pracuję z rodzicami już 10 lat opłacony KRUS ziemi na własność nie posiadam i kupić nie mogę.
  • jacek 2018-12-02 10:23:15
   Dam Ci dobrą radę. Niech Ci przepiszą ziemię teraz, skorzystasz jeszcze z premii dla młodego rolnika (nie wiadomo czy będzie za 5 lat) Rodzice jeśli nie mają jeszcze 25 lat składkowych w KRUS to możesz ich ubezpieczyć jako współdomowników. Ale pewnie mają, a te dodatkowe lata opłacania KRUS i tak nie wpłyną na wysokość emerytury...
 • Józef 2018-12-01 18:16:55
  Mam 60 lat i następcę w gospodarstwie 20 ha. Nie mogłem wydzierżawić ziemi 150 m od gospodarstwa w przetargu ofert pisemnych. Wygrał słup który miał 3ha, kilka ogonów z odległością 10 kilometrów.
 • Krzysztof 2018-12-01 09:14:52
  Tak trzymać, "miastowych" na wieś zamiast na ulice.
 • Piotr 2018-12-01 08:56:39
  Mam wrażenie, że cała ta ustawa najbardziej utrudnia życie nam rolnikom. Stosy papierów do każdego przetargu, brak swobody obrotu własną ziemią, np. po zakupie przez 10 lat nie mogę zamienić kupionej diałki. Milionerzy i tak znajdą sposób żeby kupić to co chcą a nam witr w oczy. A najlepszy punkt w pierwotnej wersji ustawy został skreślony, tzn. ten który dawał prawo pierwokupu działki sąsiadowi.
  • rolnik 2018-12-01 11:15:17
   Ustawa dobra, ceny ziemi spadają :)
   • Dawid 2018-12-01 11:22:25
    Nie spadna lecz wzrosna teraz obrot jest ograniczony i to dobrze dla nas rolnikow, a jak wejda procedowane zmiany to kazdy bedzie mogl kupic n do hektara bez obostrzen, to ze wydales 50 zl na oponie do odr i 17 zl w gminie za zaswiadcznie o brkau planu to nic jak Ci teraz miastowe cene wbija...
   • Piotr 2018-12-01 15:54:04
    Ceny ziemi spadają z powodu gorszej sytuacji w rolnictwie a nie z powodu ustawy
   • jacek 2018-12-02 10:07:41
    Ciekawe gdzie spadają??? Rosną tylko troszku wolniej niż dotychczas. Jest duży deficyt ziemi rolnej...
  • Zdzisław 2018-12-01 19:09:43
   Po 2,5 roku funkcjonowania komunistycznej ustawy dopiero teraz chłopi przejżeli na oczy kogo dotyczy. Ustawa napewno nie dotyczy kościołów, związków wyznaniowych, komorników itd. Ustawa jest to cały sekret, komu można komu nie. Pis swoimi rządami doprowadził do nędzy emerytów i rencistów z KRUS, właścicieli ziemi rolnej ograbił z majątku. Niech się nie cieszą ci co kupują teraz ziemię, bo za jakiś czas mogą znaleźć się w sytuacji znacznie gorszej. Państwo może przejąć ziemię ustawą.
   • jacek 2018-12-02 10:11:09
    "Pis swoimi rządami doprowadził do nędzy emerytów i rencistów z KRUS, właścicieli ziemi rolnej ograbił z majątku. Niech się nie cieszą ci co kupują teraz ziemię, bo za jakiś czas mogą znaleźć się w sytuacji znacznie gorszej. Państwo może przejąć ziemię ustawą" - możesz uzasadnić swoją wypowiedź????
   • baca56 2018-12-02 13:16:35
    @jacek Jeśli ktoś mówi mi, komu mogę sprzedać, a komu nie, jeśli uzurpuje sobie prawo do pierwokupu mojej własności po ustalonej przez siebie cenie, jeśli dyktuje mi co mam siać a czego nie - to są to metody bolszewickie. Z historii WKPB i nie tylko wiadomo, że zrobienie następnego kroku (wywłaszczenie ustawą lub dekretem) przez taką władzę jest wysoce prawdopodobne.
   • Zdzisław 2018-12-02 13:16:36
    Jacek, pod rządami pis wszystko podrożało, i nadal będzie drożeć. Renta i emerytura z KRUS została na dawnym poziomie (podwyżka ostatnio około 20 zł/m-c) wynosi aktualnie kwartalna 330 zł/m-c, pełna 880 zł/m-c netto. To są ochłapy, tak mówią niepełnosprawni i nie tylko. Ziemia dzięki komunistycznej ustawie wprowadzonej przez pis, jest tania, bo mafia wielkich rolników płaci ile chce, najgożej jest na ścianie wschodniej, ale nie tylko. Właściciele ziemi i działek zabudowanych na wsi mają wielkie kłopoty ze sprzedażą bo nie ma wolnego rynnku dla Polaków. Kto zapoznał się z tymi ustawami o lasach i ziemi rolnej dokładnie, to powinień wiedzieć do czego to wszystko zmierza. Moim zdaniem jest to plan długoterminowy, zmierza do upaństwowienia lasów i ziemi rolnej - obym się mylił. Najgożej na tym wyszli renciści, emeryci i rolnicy. To tak w skrócie, w kilku zdaniach.
   • jacek 2018-12-03 10:01:27
    Panowie głupoty opowiadacie. Kiedyś ANR też miało prawo pierwokupu i jakoś nie słyszałem żeby z tego prawa skorzystało, tak samo nie słyszałem, żeby KOWR z tego korzystało.W wersji przygotowanej przez PO-PSL był jeszcze zapis o prawie pierwokupu dla sąsiada i z tego na pewno by korzystano... Na swojej ziemi możesz sobie siać co chcesz i nikt Ci nie może zabronić uprawiania jakiejkolwiek rośliny (poza makiem i marihuaną). Kupowałem ziemię na starych zasadach i kupuję ją na nowych, ziemia wcale niestety nie tanieje ale drożeje. Kawałki za które 5 lat temu trzeba było dać 35tys/ha (wydawało się że to drogo) dzisiaj trzeba dać 40tys a niektórzy już wołają 50tys... Trzydzieści kilometrów na północ ode mnie jest już wielkopolska a tam to mażą o tak "niskich" cenach jak u nas. Ustawa o ustroju rolnym ograniczyła spekulacje na ziemi rolnej, dzisiaj okoliczni lekarze czy właściciele firm już tak chętnie nie lokują pieniędzy w działkach rolnych. Ale też nie chcą ich sprzedawać bo wiedzą, że te ograniczenia zostaną zniesione... Z tego co wiem (głupio pytać rodziców ile mają) to emerytura wynosi ponad 900 zł na rękę i wcale nie jest dużo mniejsza niż w ZUS ale patrząc jak w górę idą wynagrodzenia i ceny w sklepach to rzeczywiście są niskie... Z drugiej strony my ich wcale nie będziemy mieli bo ten system rent i emerytur prędzej czy później padnie... A te opowiadania o tym, że nam znacjonalizują ziemię to przypominają mi słowa mojego ojca który mi kiedyś mówił "synu nie kupuj ziemi, w ogóle tutaj nie inwestuj bo jak wejdziemy do Unii to te tereny zabiorą Niemcy" (kur... a wtedy ziemia była po 3 tys złotych i można było brać do oporu;-)) Pozdrawiam i proponuję trochę więcej optymizmu i nie dajcie się manipulować oraz straszyć... Mnie już w moim życiu straszono imperialistycznym zachodem, Solidarnością potem komunistami, liberałami, Unią Europejską, Balcerowiczem, Tuskiem, Kaczyńskim, Unią Wolności, SLD, AWS-em, PO, PiS-em, PSL-em, ptasią grypą, uchodźcami i szlag go wie czym jeszcze... Jakoś to przeżyłem i przeżyję PiS i następnych cwaniaków polityków...
   • Zdzisław 2018-12-03 13:51:31
    Jacek, kupujesz ziemię tanio, bo nie ma wolnego rynku. W takiej sytuacji ty zyskujesz, ale ktoś musi stracić. Na około widzisz spekulantów. Jesteś młody rolnik, renty, emerytury ochłapy ciebie nie dotyczą. Piszesz że młodzi nie dostaną emerytury i pewnie myślisz że ziemia będzie twoim zabezpieczeniem na starość, tylko rządy się zmieniają i ustawy też. Ja domagam się wolnego rynku ziemią dla Polaków, aby nikt nie był poszkodowany. Dopłaty jak znieść to dla wszystkich rolników w unii, żeby było sprawiedliwe. Dla emerytów i rencistów 500+ co miesiąc. Drożyznę w sklepach, niesprawiedliwe ustawy o lasach i ziemi rolnej zafundował nam pis.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.221.147.93
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!