PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kukurydza GMO nie przejdzie

Kukurydza GMO nie przejdzie

Marek Sawicki przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych.Zakazuje w nim stosowania materiału siewnego 210 odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810.

Przesłanki, które zadecydowały o wprowadzeniu zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 wynikają z zagrożenia zanieczyszczeniem genetycznie zmodyfikowanym pyłkiem miodów produkowanych na terenie Polski i wynikających z tego szkód  ekonomicznych dla hodowców pszczół i możliwej utraty ich pozycji rynkowej – napisał minister w uzasadnieniu.

W Polsce jest duże spożycie miodów, wiele z nich trafiło na listę produktów tradycyjnych, stąd podstawa do działania w celu ochrony interesu pszczelarzy, gdyż żadne, nawet najostrzejsze zasady koegzystencji nie dadzą gwarancji nieprzedostawania się pyłku z upraw kukurydzy GMO do miodów.

Zakaz stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych określony w projektowanym rozporządzeniu, będzie wprowadzony po uprzednim uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej zgodnie z art. 57 ust. 9 ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie – zastrzegł minister.

Nowa ustawa o nasiennictwie jest po pierwszym czytaniu Sejmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Rolnik Kaźmirz 2012-03-24 07:16:54
  Oj Jaśku nie marudź że prosowianka jest aż takim problemem bo sam sieję kukurydzę od 20 lat i bez GMO sobie z prosowianką radzę .Straty jakieś są ale nie aż takie by stosować GMO .Omastnica jest pretekstem dla leniwych którzy chcą jednym zabiegiem orania pozbyć się resztek pożniwnych .Najpierw cwaniak kupuje pług za 60 000 zł by przykryć słomę a potem narzeka że się prosowianka utrzymuje .Osobiście zalecam mulczarkę do rozdrobnienia a potem przykryć pługiem jaki jest w gospodarstwie bo wtedy nawet stary grudziądz da radę .Idealne jest rozwiązanie gdy ciągnik posiada TUZ z przednim WOM wtedy mulczarka na przód i prosowianka nie ma szans .
 • Rolnik Jaśko 2012-03-24 00:20:30
  A co Panie Ministrze z interesem rolników, którzy ponoszą straty z powodu omacnicy prosowianki i nie maja jej jak zwalczać. Ten zakaz kukurydzy MON 810 jest polityczny, a nie merytoryczny. Miód jest tylko pretekstem.
  Mamy nadzieję, że pokaże Pan wyniki analiz miodu i obecność w nim pyłku kukurydzy. Przy okazji, a co z zawartością metali ciężkich, antybiotyków, alergenów z pyłku roślin i wszelkich innych zanieczyszczeń w miodzie. A w jeśli chodzi o zakaz MON 810, to prezent dla GrinPisu i działanie przeciwko polskim producentom kukurydzy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!