PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kwotowanie cukru do 2017 r., ceny referencyjne bez zainteresowania

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 17-04-2013 12:19

Tagi:

Kwotowanie cukru i ceny referencyjne – to najważniejsze tematy poruszane w zakresie rynków rolnych podczas ostatnich obrad unijnych ministrów rolnictwa.W zakresie wspólnej organizacji rynków rolnych zmian proponowanych podczas ostatniej Rady Ministrów Rolnictwa jest niewiele - poinformowała posłów z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Krzyżanowska.

- Kwestią, w której najtrudniej było tutaj o uzyskanie kompromisu, było przedłużenie istnienia kwot cukrowych – dlatego, że reforma z 2006 r. umożliwiała wycofanie się niektórych krajów z kwotowania cukru za rekompensatą - poinformowała. - W tej chwili, przy przedłużaniu systemu kwotowania do 2020 r. – tak, jak proponowały inne kraje, w tym Polska – tamte kraje wystąpiły o ponową realokację kwot cukrowych. Wystąpiły zatem o przywrócenie im kwotowania cukru – i to nawet wtedy, kiedy za pomocą rekompensat zaniechały kwotowania, produkcji i przetwórstwa cukru.

Stąd koncepcja stopniowych zmian.

- W związku z tym w duchu kompromisu – ze względu na to, że kraje wyraźnie oponowały, iż likwidacja kwot była decyzją podjętą dawno i do tego kraje się dostosowały – przyjęto podejście kompromisowe – mówiła Zofia Krzyżanowska. - Oznacza ono, że jest to przedłużenie kwotowania cukru do września 2017 r. – jako propozycja, z którą prezydencja idzie do Parlamentu.

Ustalenia te mogą być utrzymane lub zmienione. Polska nie zrezygnowała też z postulatu urealnienia cen referencyjnych.

- Jednocześnie Polska zabiegała o aktualizację cen referencyjnych – przypomniała Krzyżanowska. - W związku z tym, że w dokumencie ten zapis się nie znalazł, powstała deklaracja 10 państw członkowskich – w tym Polski. Deklaracja jest dołączona do dokumentu kompromisowego i mówi, że w sektorach bardzo ważnych, wrażliwych taka aktualizacja cen powinna być dokonana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!