PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kwotowanie mleka i refundacje eksportowe niezbędne

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 23-05-2012 13:34

Tagi:

Polska chce przywrócenia refundacji eksportowych i utrzymania kwotowania mleka po roku 2015.Podczas posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa polska strona poruszyła kwestię spadku cen przetworów mlecznych na rynku UE – poinformował wiceminister Andrzej Butra podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Jeżeli będą się utrzymywać, spowodują obniżenie cen skupu mleka i pogorszenie sytuacji rolników – mówił Andrzej Butra. - Polski minister złożył wniosek o przywrócenie refundacji eksportowych dla przetworów mlecznych. Niestety, niewiele państw poparło ten wniosek. Była za tym Hiszpania, Portugalia, Węgry, Litwa i Łotwa. Pozostałe państwa członkowskie nie poparły tego wniosku. KE odpowiedziała w sposób taki, że monitoruje na bieżąco sytuację na rynku mleka i uważa, że spadek cen jest związany z okresową zwiększoną produkcją mleka, przeciw czemu Polska dość wyraźnie protestowała.

Polska po raz kolejny opowiedziała się też za utrzymaniem systemu kwotowania mleka po roku 2015. - Jest to narzędzie, które stabilizuje rynek mleka. Jest tutaj teraz taka sytuacja, że wiele państw się opowiada, oczywiście, za zniesieniem tego, natomiast producenci mleka w takich krajach, jak Niemcy, Francja, Finlandia, Hiszpania i Portugalia opowiadają się za utrzymaniem kwotowania, więc możliwe, że presja tych producentów pozwoli na zmianę stanowiska tych państw – mówił Butra.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!