Suedzucker wyjaśni w ambasadzie Niemiec problemy związane z warunkami umów proponowanych polskim plantatorom.

Więcej: Plantatorzy buraka będą pikietować pod KPRM

„Gorzki Suedzucker” – trwa pikieta pod KPRM

Wczoraj w ambasadzie niemieckiej kanclerz Angela Merkel spotkała się m.in. z prezesem PSL Władysławem Kosiniak-Kamyszem.

Jak podało PSL po spotkaniu, lider ludowców mówił o problemach Polaków mieszkających w Niemczech, zaapelował do kanclerz Merkel o rozwiązanie problemu polskich przewoźników w Niemczech, zwrócił także uwagę na przypadki problemów polskich rodzin w zderzeniu z niemieckimi sądami rodzinnymi, zaapelował do kanclerz Merkel o solidarność energetyczną z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, wreszcie omówił przyszłość Unii Europejskiej.

"Podczas rozmowy prezes PSL stanął w obronie polskich rolników i poruszył kwestię ostatnich niepokojących doniesień. Chodzi o działania niemieckiego koncernu cukrowniczego. Jego zmiana polityki wobec naszego rynku mocno uderza w plantatorów. – Nowe skandaliczne umowy daleko odbiegają od dotychczasowych standardów – brak gwarantowanych cen skupu, wydłużenie terminu płatności za towar nawet do 2018. To wszystko jest nie do zaakceptowania dla polskich rolników – podkreślił Kosiniak-Kamysz" – informację tej treści podało biuro prasowe PSL. Niestety nie dopowiedziano, co prezes ludowców usłyszał w odpowiedzi.

Dlatego zapytaliśmy o to w biurze prasowym PSL. „Kanclerz Niemiec, Pani Angela Merkel zapewniła prezesa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza, że podejmie interwencję w tej sprawie. Poprosiła ambasadora Rolfa Nikela (który był obecny na spotkaniu) o zbadanie sprawy i precyzyjną informację na temat zaistniałej sytuacji” – odpowiada biuro prasowe PSL.

- Temat ten był poruszony już na koniec spotkania prezesa z kanclerz Angelą Merkel. Z kontekstu rozmowy wynika, że Pani Kanclerz zauważyła transparenty rolników pikietujących w sprawie Suedzucker. Prosiła ambasadę o zajęcie się sprawą. Nie byłem świadkiem tych wypowiedzi, ale z relacji przekazanej mi wynika, że kanclerz potraktowała ten temat ją jako ważny element współpracy między naszymi krajami - wyjaśnia Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy PSL.