Chodzi o zmiany w ustawie o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Zdaniem autorów projektu, obecne przepisy nie uwzględniają specyfiki małych winnic. Nakładają na nie takie same obowiązki, jak na wielkich importerów wina.

Główną barierą uniemożliwiającą małym winnicom legalną działalność jest konieczność produkcji i magazynowania wina w składzie podatkowym. Kolejne ograniczenia, np. obowiązek posiadania przez winnice specjalnego laboratorium, przewiduje tzw. ustawa winiarska.

Nowelizacja ustawy o akcyzie ma na celu zwolnienie małych winiarni - wytwarzających rocznie do 1000 hl wina gronowego z winogron pochodzących z własnych upraw - z obowiązku uzyskania statusu składów podatkowych. Z kolei zmiana w "ustawie winiarskiej" ma znieść obowiązek posiadania laboratorium.

Uzasadniający projekt senator Stanisław Iwan (PO) powiedział w Sejmie, że w Polsce jest kilkadziesiąt winnic o powierzchni do 10 ha, które dzięki zmianom mogłyby zaistnieć na rynku. "Analizy pokazują, że winnica o powierzchni 5-10 ha, która daje produkcję do 1000 hl wina, jest w stanie utrzymać rodzinę wielopokoleniową" - tłumaczył senator Iwan.

"Jeżeli nowelizację uda się wprowadzić przed 1 sierpnia, to już z tegorocznych zbiorów będzie można legalnie wytwarzać i sprzedawać wino" - mówił senator. Data ta wynika z obowiązków rejestracyjnych winnic.

Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział w Sejmie, że resort przygotował analogiczny projekt, przewidujący jednak wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2009 r. Ministerstwo poprze jednak przyjęcie projektu senackiego i szybsze wejście zmian w życie.

MF spodziewa się, że wprowadzenie zmian rok wcześniej umożliwi producentom szybsze wejście w legalną sferę działalności gospodarczej. "Aby nowe rozwiązanie objęło uprawy tegoroczne, zmiany muszą wejść w życie do końca lipca" - przyznał wiceminister. Teraz rozpatrzeniem projektu zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, do której został on skierowany po pierwszym czytaniu.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!