Projekt rozporządzenia, który dotyczy oceny materiału siewnego i rozmnożeniowego, jest elementem pakietu związanego z bezpieczeństwem zdrowotnym żywności.

O pracach nad nim poinformowała w sejmowej Komisji Rolnictwa wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel.

Zawartą w projekcie propozycję wyłączenia mikroprzedsiębiorców z przepisów dotyczących opłat określiła jako „problematyczną”. - Naszym zdaniem ta propozycja jest bardzo problematyczna ze względu na to, że w rezultacie spowoduje znaczny wzrost netto kosztów funkcjonowania kontroli – ponieważ po prostu nie będą wpływały opłaty od bardzo dużej grupy przedsiębiorstw – stwierdziła wiceminister. - W naszej sytuacji – jeśli mikroprzedsiębiorcy zostaną zdefiniowani jako firmy zatrudniające do 10 osób oraz mające obrót nie większy, niż 2 mln euro – to ta unijna propozycja będzie obejmowała bardzo dużą część wszystkich podmiotów. Jak tu mi podpowiada pan dyrektor, będzie to obejmowało nawet 3/4 wszystkich podmiotów, aktywnych na rynku w Polsce w tym obszarze. A to oznacza, że dramatycznie spadną dochody budżetu z tytułu opłat, a oczywiście koszty nie zmaleją. Tak więc będziemy ten pomysł kwestionować w toku dalszych prac nad projektem.

Jak dodała wiceminister, prace nad projektem dopiero się rozpoczęły:

- Projekt jest w bardzo wczesnej fazie dyskusji. Mianowicie po raz pierwszy był omawiany na spotkaniu grupy roboczej 17 czerwca, a następnie 17 lipca. We wrześniu grupa robocza wznowi prace. W tym roku przewidziane są jeszcze cztery posiedzenia grupy. Komisja przewiduje zakończenie prac nad projektem na koniec 2016 r., ale należy liczyć się z tym, że jeśli będą duże kontrowersje, to prace potrwają dłużej.

Podobał się artykuł? Podziel się!