PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ministerstwo Środowiska „rozważa” zmiany w szacowaniu szkód łowieckich

Ministerstwo Środowiska „rozważa” zmiany w szacowaniu szkód łowieckich fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 18-05-2018 11:01

Tagi:

Nie udało się doprowadzić do uracjonalnienia sposobu szacowania szkód łowieckich w nowelizacji Prawa łowieckiego z 22 marca. Minister środowiska rozważa zmianę regulacji prawnych dotyczących szacowania szkód, aby rolnicy nie byli poszkodowani w tej kwestii - informuje ministerstwo.Komisje szacujące szkody łowieckie muszą mieć w swoim składzie sołtysów – wszędzie tam, gdzie oni funkcjonują, a tylko wtedy, gdy ich nie powołano, można zastąpić ich w komisji przedstawicielem gminy.

W skład komisji szacującej ma – zgodnie z ostatnią nowelizacją Prawa łowieckiego - wchodzić przedstawiciel gminy, którym jest:

- przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej tej gminy – jeżeli jednostka pomocnicza została utworzona,

- przedstawiciel organu wykonawczego tej gminy – jeżeli jednostka pomocnicza nie została utworzona.

A sołtysi wchodzić do komisji nie chcą. I mamy pat.

Ministerstwo Środowiska próbowało problem obejść, bo nie rozwiązać.

Najpierw 9 kwietnia poinformowało wojewodów, ZG PZŁ oraz Lasy Państwowe, że szkody łowieckie szacują gminy. W piśmie jest zalecenie, aby wojewodowie przekazali gminom te dyspozycje Ministerstwa.

W 17 dni później (26.IV) MŚ już zmienia zdanie, zalecając zawieranie ugód między myśliwymi a rolnikami, od których ewentualnie... rolnik miałby się odwoływać do nadleśniczego

Więcej: Komisje szacujące szkody łowieckie powinny działać, czy niekoniecznie? 

Nie odszkodowanie, a... okup łowiecki

Skąd taka zmiana stanowiska Ministerstwa Środowiska? Czy są powołane komisje z udziałem sołtysów? Dlaczego MŚ odpowiedziało, że nie ma na ten temat wiedzy, skoro zaraz potem prosi myśliwych o szacowanie? Dlaczego - i na jakiej podstawie prawnej - rolnik miałby się w tej sprawie odwoływać do leśniczych? – zadaliśmy te pytania w MŚ, ale tylko na niektóre mamy odpowiedź.

Ministerstwo Środowiska wyjaśniło tyle:

„Ponieważ w niektórych gminach mamy do czynienia z sytuacją, w której sołtysi odmawiają udziału w szacowaniu szkód, w piśmie skierowanym do ZG PZŁ i PGL LP Minister Środowiska zaleca, aby ustalenie wysokości odszkodowania odbywało się w ramach ugody zawartej między dzierżawcą i zarządcą obwodu łowieckiego, a poszkodowanym rolnikiem, na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów prawa, bez stosowania procedury szacowania szkód określonej w ustawie - Prawo łowieckie.”

A to akurat było wiadomo i wcześniej.

Krzepiąco zabrzmiała jednak dopiero odpowiedź na pytanie, co dalej zamierza robić ministerstwo z tą sprawą? Podano: „Jednocześnie informujemy, że Minister Środowiska rozważa zmianę regulacji prawnych dotyczących szacowania szkód, aby rolnicy nie byli poszkodowani w tej kwestii.”

Pozostaje mieć nadzieję, że to „rozważanie” nie potrwa długo i tym razem zakończy się sukcesem.

Bo uregulowanie "tej kwestii" w „Prawie łowieckim” z 22 marca to - delikatnie mówiąc - duże nieporozumienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (54)

 • derder 2018-07-04 10:38:31
  Prawicowe ugrupowanie wdraża lewacką ideologię w łowiectwie, jakby to przeprowadzał Czarzasty z Zandbergiem to bym to rozumiał, ale że PiS. Tu normalności czyli w Polsce już nie będzie. To wszystko stacza się. Jeden wielki apel zlikwidujcie ten senat, bo stu idiotów środowisku łowieckiemu zgotowało bagno nie do przebycia
 • RRo 2018-05-19 14:46:07
  . do Piotr. To nie tylko zakaz uczenia 16 i 17 letnich „dzieci” jak wygląda las, łąki i pola i jak żyją zwierzęta. . . jak się je podchodzi, rozpoznaje oraz jak się je zabija, patroszy, skóruje, ćwiartuje, przechowuje i przyrządza aby zjeść. . 17-to letnie „dzieci” ! . . . to również odebranie broni seniorom którzy w wieku 70 – 80 lat nie przejdą badań lekarskich ze względu na np. cukrzycę i muszą oddać broń. . kolejne rozbicie tego co naturalne, pokoleniowe i od tysięcy lat zgodne z przyrodą. . . ale czy masz jakieś zadanie w temacie, kto powinien szacować szkody łowieckie?
  • doradca 2018-05-20 19:16:00
   Aby nauczyć dzieci rozpoznawania zwierząt i podchodzenia konieczny jest wpis do książki polowań? A może tylko na zbiorówce? Liryczny wpis o skórowaniu u patroszeniu proszę sobie darować.
   • ale 2018-05-21 14:36:17
    . 16 i 17 latki to nie dzieci. .można i trzeba ich uczyć, że zwierzęta się zabija, aby je zjeść, .wtedy też zrozumieją, że śmierć jest częścią życia. trzeba młodych nauczyć, że zabić trzeba szybko i nie zadawać cierpienia. i to nie tylko w lesie, na podwórku kurę też.
 • Piotr 2018-05-19 14:14:14
  Świetnie przygotowana ustawa, jeszcze nie ruszyła a już w głównej kwestii do pipoprawek, super, a co z ograniczeniem praw rodzicielskich myśliwych, którzy nie mogą zabierać dzieci na polowanie?, Od tysięcy lat norma a za PiSu nie można, brawo. Wychowujmy społeczeństwo lesbijek i pedałów, którzy się biją kurę zabić, a mięso pochodzi z supermarketu? Co?. Niedługo podbije nas Kongo albo Wyspy Owcze, bo młodzież nie będzie wiedziała jak przyłożyć karabn, z której strony wylatuje kula i jaki niesie za sobą skutki, pozdrawiam
 • RRo 2018-05-19 12:58:46
  . do Lamka. . w sprawie metodyki szacowań szkód łowieckich, Lamka, czyli treści artykułu. Czy możesz napisać Twoje zdanie, proszę. Wszyscy pozostali się już wypowiedzieli, a dyskusja zeszła na inne tematy. .
 • rolnik pllski 2018-05-19 09:35:45
  I jeszcze co do wkładu rolników w środowisko to napiszę o sobie mam Ok 4 ha w naturalnych zadrzewieniach i zakrzaczeniach, ok1 ha rowów, i dodatkowo co roku muszę mieć w ramach EFA 5 ha, dale2 ha jako las, 1 ha jako staw, 23 ha łąki. A jaki jest Twój wkład w środowisko RRo możesz nam napisać czy tylko potrafisz klepać w klawiaturę i odstrzelić to co u rolnika się wyżywiło.
 • rolnik polski 2018-05-19 09:24:47
  Introdukcja 😂😂 wprowadzili 100 zajęcy, odstrzelili 1000. I dalej bzdurne statystyki, Mysliwy z psem maja po 3 nogi, prezes i robotnik zarabiają średnio po 50 tys miesięcznie itp. Jest prawda i jest statystyka każdy kieruje się w życiu tym co mu pasuje.
  • Zajac 2018-05-19 14:22:57
   Lewaku nie a Ty ile wpusciles zajcy że komentujesz..
 • RRo 2018-05-19 09:02:04
  .do Janosik. . dzięki za odpowiedź. . wypalanie traw to nie promil, choć dzięki straży pożarnej i karom tendencja jest malejąca. podam ci statystyki, jest w Polsce 1,2 miliona czynnych gospodarstw rolnych, ale nie wszystkie mają użytki łąki. Straż pożarna podaje statystyki w 2104 roku od początku roku do 13 marca br. strażacy wyjeżdżali już do ponad 20 tysięcy pożarów traw, łąk i nieużytków (paliło się w sumie już ponad 11 756 ha). Najwięcej tego rodzaju pożarów odnotowano na terenie woj. dolnośląskiego (4495), śląskiego (3441) i mazowieckiego (2064). . . . W 2017 roku strażacy interweniowali 1500 razy. Tendencja zdecydowanie malejąca. Daje to w 2014 roku 1,67% rolników wypalaczy, w 2017 roku 0,13% wypalaczy. . . Podam ci jeszcze statystykę wypadków z Bronia myśliwską na 1,2 milionów oddanych strzałów rocznie ginie średnio 1,3 człowieka w ostatnich 10 latach Procentowo to 0,00000108 %. (jedna stutysięczna procenta). Ale nagłośnienie medialne? . . w rolnictwie w 2017 roku było 18.000 wypadków a zginęły 83 osoby na roli. . . .organizacje myśliwskie od lat-50 tych introdukcją zwierzynę, organizacje rolnicze Nie. .. a przecież to skutek uboczny prowadzenia fabryki, gospodarstwa rolnego. . .najwyższy czas, aby organizacje rolnicze zaczęły to robić, nie tylko w ramach płatnych przez Unię programów.
 • rolnik polski 2018-05-19 08:36:21
  Wpisy RRo mają jeden cel, próba odwrócenia uwagi do myśliwych i skierowanie jej na innych, na tym portalu akurat na rolników, gdzie indziej pewnie na celebrytów, ekologów itp. Przytacza dane statystyczne jakie dla niego wygodne, np porównuje liczby wypadków w rolnictwie do wypadków myśliwych z bronią. Ale co ma piernik do wiatraka, wypadki w rolnictwie są związane z wykonywaniem pracy z ciężkimi maszynami itp a polowanie to hobby. W ten sposób Ja zapytam ile wypadków spowodowali zbieracze znaczków czy też ilu znacie numizmatyków którzy kogoś postrzelili. Przytacza jak to rolnicy mordują setki tysiące zwierząt nie przytaczając źródła tej wyssanej z palca bujdy, stara się tylko zostawić medialny efekt. Bo ile strzelają oficjalnie myśliwi to wiadomo grubo ponad milion sztuk rocznie, ile zwierza zginęło postrzelone i nie odnalezione wiedzą tylko lisy i kruki. Wypowiada się o produkcji rolnej i tu znowu stek kłamstw i półprawd pod publiczkę: o wypalaniu traw, o miedzach, o uprawie GMO itp.
  Wypalanie zdarza się, najczęściej spowodowane przez kierowców i wyrzucane niedopałki lub podpalenia przez dzieciaki, wypalane są nieużytki bo prawdziwy rolnik robi sianokosy i nawet jak by chciał to nie ma co wypalać. Nieużytki i raz w roku koszone rębakiem łąki najczęściej mają właściciela w mieście. Co do pozostawiania terenów dla zwierzyny to po pierwsze każde gospodarstwo pow 30 ha ma obowiązek tzw zazielenienia (EFA) i dywersyfikacji upraw. Musi prowadzić minimum 3 uprawy w gospodarstwie i 5% gruntów ornych przeznaczyć pod zazielenienie typu miedze pasy z zadrzewieniem itp jest tego cały katalog EFA. Jeśli tego nie ma to może stracić dopłaty w znacznej części. Więc monokultury kukurydziane to mit. GMO jest zakazane. W ramach programu zalesień przeznaczono kilkaset tysięcy ha rolnych pod lasy. A co robią myśliwi, w dzierżawionym obwodzie mają zazwyczaj nawet kilkadziesiąt ha pod uprawę poletek żerowych, zaporowych itp i co na nich się znajduje? Najczęściej jakaś pseudo uprawa, która ma najwyższą dopłatę do ha np łubin wąskolistny w obsadzie takiej żeby było widać, że coś tam posiano, bez żadnego nawożenia ochrony przed chwastem itp więc efektów z tego dla zwierzyny nawet nie ma. Kasa z dopłat się liczy ale pożytku dla zwierzyny zero. I on ma czelność zarzucać rolnikom że nie prowadzą gospodarki pro natura. To się pytam kto karmi te 800 tys sarny, 350 tys dzika, 300 tys jelenia itp. żyją powietrzem i nadzieją że śmierć z ręki myśliwego będzie szybka od tego jednego strzału. Cała prawda o hipokryzji myśliwych "Aberald Giza Myśliwi"
 • Janosik 2018-05-19 07:31:42
  z tym nagminnym wypalaniem traw to nie przesadzaj, może jakiś debil się czasami trafi ale jest to promil społeczeństwa.
  Co do akcji mających na celu poprawienie warunków zwierzyny trochę masz rację ale to też z czegoś się bierze, gospodarstwo rolne to przedsiębiorstwo a zostawienie nieuprawianej roli to jak dać płatny urlop pracownikowi, kosztuje a nie produkuje.
  Nie wiem czy jeszcze funkcjonują ale kilka lat temu były programy rolnośrodowiskowe np. ochrona ptaków, aktualnie np. program półnaturalne łąki wilgotne gdzie sianokosy można wykonać dopiero po 15 czerwca czyli po zakończonym okresie lęgów ptaków. Jeśli arimr wprowadzi dopłaty do szerokich miedz to rolnicy takie założą- pewno nie wszyscy ale jakiś odsetek tak zrobi ale tutaj już wchodzi polityka.
  W moim otoczeniu jest kilku rolników myśliwych i szczerze mówię żaden z nich nie zostawia 2 metrowej miedzy- powiem więcej, zaorali te ostatnie skrawki jakie dzieliły nasze pola.
  Gospodarstwo rolne to fabryka...
 • arszczecin 2018-05-18 23:56:13
  Ale ty pier...isz.
  Zachodniopomorskie, średnia wielkość dopłat bezpośrednich dla kół łowiekich 60 000 zł. Z tego wynika że srednia wielkość gospodarstwa łowieckiego to 60 hektarów. Rekordowe koło otrzymało płatność na kwotę 569 249,80 zł, cirka 569 hektarów. Idę o zakład że na terenie tego koła nie ma ani grama nasadzeń!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.203.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!