PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Młodzi przeciw urzędniczej machinie ARiMR

Młodzi przeciw urzędniczej machinie ARiMR

Wrocławska ARiMR nęka rolników kontrolami – i nie robi tego, aby sprawdzać wypełnianie przez nich obowiązków, ale aby uzasadniać swoje błędne decyzje – twierdzą młodzi rolnicy podlegający pod wrocławski oddział ARiMR.Przypadek Pani A. O.(imię i naziwsko do wiadomości redakcji) to tylko jedna ze spraw, z jakimi przyszło się zmierzyć Jakubowi Mayowi, działającemu w imieniu kilku młodych rolników. Wszyscy oni zabiegali o dotację z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, wszyscy też mają w Jakubie Mayu swojego pełnomocnika. I to właśnie ten fakt – zdaniem Jakuba Maya – nie podoba się agencji. I to tak bardzo, że używa wszelkich możliwych sposobów, aby dokuczyć młodym i zniechęcić ich do tego, aby chcieli cokolwiek – a już na pewno, aby chcieli korzystać z pieniędzy dla młodych rolników.

- Pani A.O. nie jest beneficjentem „Młodego rolnika” i nie otrzymała pomocy, ponieważ nie spodobało się ARIMR, że ma pełnomocnika – skarży się Jakub May.

- Złożyła wniosek o przyznanie jej pomocy, który został pozytywnie rozpatrzony, ale ARiMR zorganizowała kontrolę. W marcu ubiegłego roku zażądała od niej faktur i potwierdzeń, że prowadzi gospodarstwo. Przecież dopiero po 15 maja mogła złożyć wniosek i zadeklarować działki do płatności, a więc jak mogła od stycznia 2012 do 23 marca 2012 zebrać takie dowody?  Miała kosić śnieg lub orać lód? Jakaś parodia - dodaje.

- Na domiar złego zarzucili jej, że wypalała trawę na działkach – dodaje Marcin Bustowski, współdziałający z Mayem.

- Raport z kontroli został przesłany pani O. po 21 października 2012 roku, a więc 7 miesięcy od kontroli. Pani O. na powyższy raport parokrotnie się odwoływała, twierdząc, że sprawę w wymaganym terminie zgłosiła na policję i nie może  ponosić odpowiedzialności za działanie osób trzecich - uzupełnia.

- Złożyła komplet dokumentów, który został najprawdopodobniej pozytywnie rozpatrzony, lecz wicedyrektor agencji wydał dyspozycję wstrzymania jej płatności, o czym świadczy dokument, który mamy, a więc miała decyzję pozytywną. Zrobili wszystko, by ją zniszczyć – podsumowuje May.

Skutek? Pani O. nie odebrała pieniędzy, które jej przysługiwały. Wyjechała do pracy za granicę. Teraz natomiast ściga ją prokurator – bo wszak pozorowała spełnienie wymogów niezbędnych do uzyskania dotacji.

Zdaniem Bustowskiego i Maya, rzeczywistym powodem wstrzymania wypłaty należności był fakt posiadania pełnomocnika do prowadzenia gospodarstwa – a to przecież nie jest zabronione. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w art. 6 zawiera zapis: „Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.”

- Zadziwiającym jest fakt, iż Unia Europejska i Komisja Europejska dają Polsce możliwość rozwoju gospodarstw rolnych przez program „Ułatwienie startu młodym rolnikom”, a odmienne od tych założeń jest działanie organu, tj. ARIMR. Poraża niefrasobliwość oceny dowodów, marnotrawienie środków finansowych kilkukrotnie  na kontrole, które i tak w efekcie wykazały racje beneficjentów – mówi Bustowski.

Czy alarm jest fałszywy? Czy ARiMR wykryła aferę, czy własny błąd? Czy swoim obecnym postępowaniem stara się zapobiec ewentualnej decyzji UE nakazującej zwrot środków – podobnie, jak dotyczyło to rent strukturalnych?

Obecnie sprawami młodych rolników, dających pełnomocnictwo do działania Marcinowi Bustowskiemu i Jakubowi Mayowi zajmuje się kilku posłów w ich obronie, kilka prokuratur na wniosek ARiMR i dwa oddziały terenowe ARiMR. Czy nie prościej byłoby przyjrzeć się przepisom, ewentualnie zmienić je czy uszczelnić, jeśli są wykorzystywane niezgodnie z intencją ustawodawcy, a nie nękać rolników postępowaniami, które dużo kosztują, a niewiele wnoszą?

Celem działania młodego rolnika jest utworzenie efektywnego ekonomicznie gospodarstwa. Czy nie może tego celu osiągnąć, działając przez pełnomocnika? Wreszcie: czy działając przez pełnomocnika młody rolnik podejmuje decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w swoim gospodarstwie?

- Mam odpowiedź z ARiMR w Warszawie, wysłaną mi przed rokiem, potwierdzającą, że młody rolnik, prowadzący gospodarstwo samodzielnie, może posiadać pełnomocnika – mówi Jakub May i dodaje:

- Każdy z tych młodych rolników ma obowiązek zakupu ziemi za 70 proc. kwoty dotacji – czyli praktycznie za pieniądze unijne, i kupuje ją od Agencji Nieruchomości Rolnych. ARiMR utrudnia ludziom życie, popada ze skrajności w skrajność. W pierwszym naborze rolnicy wydatkowali środki i nie byli w ogóle rozliczani, na co. Teraz stawiają im bariery nie do przejścia. Osoby, których pełnomocnikiem jestem, to wszystko moja rodzina, gdybym nie zajął się ich miejscami pracy, byliby bezrobotni. Te środki pozwalają im ruszyć - mówił jeden z pełnomocników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • Norbert 2015-01-11 15:10:25
  Dlatego zamiast narzekac na post komunistyczny PSL i inne instytucje - zaczac dzialac - Ruch Narodowy pomoze .
 • Młodzi Rolnicy 2013-04-19 23:35:36
  Teraz Ministerstwo i Prezesi ARIMR to jedna i ta sama klika. Kryją się nawzajem żeby utrzymać się przy chlewni. Liczy się tylko kasa nie rolnicy. Nie jesteś w PSL lub PO to jesteś do zniszczenia
 • starszy rolnik 2013-04-16 22:32:36
  prawda jest taka ze kiedys bylo zdrowe ministerstwo rolnictwa z jedna zdrowa noga a teras osmiornica i wszystkie nogi chore czyli jeden wielki balagan na czele z PSL ktory nie wie gdzie ma korzenie i glosuje przeciwko nam rolnikom tzn:zwiekszeniu zwrotu akcyzy

 • młody rolnik 2013-04-14 17:43:03
  Nasz problem właśnie polega na tym, że gospodarstwa nie przejęliśmy po rodzicach. Mogliśmy grunty kupić albo wydzierżawić, żeby starać się o premię Młodego Rolnika. Wiedzieliśmy, że ciężko będzie nam ruszyć, ale, że aż tak pod górkę będziemy mieli to się tego nie spodziewaliśmy. Wiadomo, że młodzi rolnicy, którzy przejęli gospodarstwa po rodzicach nie borykają się z takimi problemami jak my, bo na ogół jest tak, że przejmują grunty, maszyny, urządzenia a nawet budynki. A przed nami niestety jeszcze długa droga, bo teraz musimy walczyć o to co nam się należy......!!! Chore jest to, że zamiast teraz myśleć jak rozwijać gospodarstwa to myślimy jak tego nie stracić.
 • d.m 2013-04-13 13:06:21
  Ja nie chcę usprawiedliwać ARiMR,ale na podkarpaciu też znam rolnikow którzy oddali młodym gospodarstwa za renty z UE, młodzi wzięli swoja dole od ARiMR potem sobie wyjechali za granice by dorabiac ,a ich rodzice niby na rencie dalej prowadzą gospodarstwo.
  Mam wrażenie że cała ta pomoc z UE podzieliła wieś rolników na tych co cały czas uczciwie pracuja i tych co tylko kombinują jak by wydrzeć jak najwięcej z różnych programów -dotacji. Nie dziwie się pracownikom ARiMR że przestali traktować rolników pobłażliwie bo teróżne kombinacje stawiają tych uczciwych w nieprzychylnej pozycji,i właściwie jako państwo coraz bardziej tracimy.
 • Młody Rolnik 2013-04-12 21:05:00
  B2R

  Przyznam racje ale uniosłem się. Mamy po prostu dość bycia zaszczutymi i robienia z nas złodziei. Wyrzucić należy takich ludzi którzy szkodzą. Polityczne i Sądowe napisałem z dużej litery żeby Pan Dyrektor zdał sobie sprawę, że tego nie odpuścimy. Dyrektor nawet nie zadał sobie trudu aby się z młodymi spotkać i przedstawić argumenty swoje. Chowa się i zasłania się odpowiedzią, że zabronił mu prokurator. Pisałem w nocy bo nabawiłem się nerwicy i spać nie mogę. Nie narodził się żaden trybun ludowy i nie zamierzam być SP Leperem. Ciekawe jakbyś się czuł na naszym miejscu.
 • B2R 2013-04-12 08:50:23
  Nie odnosze się meritum, ale sposób jak przedmówca redaguje swoje teksty wskazuje, że narodził się kolejny trybun ludowy: "przyjżenie się", "wyżucić" "Naruszył Pan KPA i Konstytucje oraz Prawa Człowieka i poniesiesz Pan tego konsekwencje Polityczne i Sądowe" Polityczne i Sądowe koniecznie z dużej litery - żeby adresat zdłą sobie sprawę z powagi sytuacji w jakiej się znalazł. Lepper by tego lepiej nie ujął. Autorowi wróżę wielką przyszość w tym kraju.
 • Młodzi Rolnicy 2013-04-12 05:32:17
  Młodzi Rolnicy

  Zwracamy się do Posłów i Senatorów wszystkich Partii Politycznych o przyjżenie się sprawie sprawie bardzo Politycznej dotyczącej nieprawidłowości w ARIMR Wrocław zarządzanej przez Pana Dyrektora Kazimierza Huka działacza PSL skonfliktowanego nawet ze swoim Szefem PSL.
  Wszelkich informacji udzielimy a kontakt z nami posiada Redakcja Farmer
 • Młodzi Rolnicy 2013-04-12 04:38:24
  Apel Młodych Rolników
  Zwróciliśmy się do Krajowej Rady IZb Rolniczych o Podjęcie działań. Dostali dokumenty i zwracamy się do Związku Zawodowego Młodych Rolników o podjęcie uchwały o wystąpienie do Premiera Tuska oraz Ministra Rolnictwa o usunięcie Dyrektora Huka i osób odpowiedzialnych za łamanie świadome prawa ze stanowisk.

  Młodzi Rolnicy z Dolnego Śląska
 • Rolnicy I Młodzi Rolnicy 2013-04-12 04:32:30
  Za to co pan zrobił Młodym Rolnikom już dawno Minister Rolnictwa oraz Prezes ARIMR powinni Pana wyżucić oraz cała resztę za to odpowiedzialnych. Skończyłby się problem odwiecznych konfliktów w PSL bo już nie byłby Pan popierany przez stronę skonfliktowaną z Reformatorami z PSL.
  Zobaczymy co zrobią. My będziemy strajkować tak długo aż w końcu podejmą odpowiednie kroki. Ministerstwo dostało już tyle dokumentów że mają dowody na Pana działanie. Pora żeby wyciągnęli konsekwencje za te Pana nieprawidłowości a nie Młodych Rolników. Naruszył Pan KPA i Konstytucje oraz Prawa Człowieka i poniesiesz Pan tego konsekwencje Polityczne i Sądowe. To Pan miał nieprawidłowości a nie młodzi prężni ludzie którzy działają, robią i wypełniają rozporządzenie a kupno Gruntów w ramach zobowiązania nazywasz Pan iluziorycznym zakupem. Według Pana Notarialne kupno ziemi jest iluzoryczne. O nie Panie Dyrektorze teraz mamy tego dość.
  Zwracamy się do Związku Zawodowego Młodych Rolników aby poparli działania nasze i wystąpili do Premiera Tuska i Ministra Rolnictwa o usunięcie Dyrektora szkodzącego Polskiej Wsi która nie może się rozwijać. Chcemy kompetentnych i merytorycznych Dyrektorów, którzy są reformatorami, potrafią rozmawiać i wspierać inicjatywy. Nie uwiązanych Politycznie i zależnych od parti. Panie Premierze Tusk zabierz Pan władzę nad ARIMR we Wrocławiu tym ludziom i daj Pan tam kompetentnych ludzi
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.166.141
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!