Aby pomóc firmom w stosowaniu nowych przepisów, Izba Celna w Katowicach przeprowadziła w ostatnich dniach bezpłatne szkolenia dla podmiotów uczestniczących w obrocie tymi wyrobami.

- Zainteresowanie szkoleniami było olbrzymie; w spotkaniach uczestniczyło ponad 200 osób, reprezentujących ok. 110 podmiotów działających na rynku węgla; nie tylko z woj. śląskiego, ale także z innych, nieraz odległych części kraju - powiedziała rzeczniczka katowickiej Izby Celnej Grażyna Kmiecik.

Dodała, że wszelkie informacje, dotyczące m.in. zasad korzystania z ułatwień związanych z nowymi regulacjami w podatku akcyzowym od wyrobów węglowych, znajdują się na stronie internetowej Izby Celnej w Katowicach; stosowne odnośniki znajdują się także na portalach innych izb celnych w Polsce. Na bieżąco aktualizowana jest lista odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tej sprawie.

Akcyza na węgiel i koks do celów opałowych została wprowadzona z początkiem 2012 r. Zwolniony z niej został m.in. węgiel dla gospodarstw domowych. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, pośrednicy i odbiorcy - także ci drobni - musieli załatwić wiele formalności. Dotyczyło to również górników i emerytów odbierających tzw. deputaty węglowe oraz właścicieli domów ogrzewanych węglem.

Dotychczasowe rozwiązania były powszechnie krytykowane przez uczestników rynku węgla jako zbyt zbiurokratyzowane. W lipcu tego roku Sejm znowelizował stosowną ustawę, wprowadzając znaczące uproszczenia. 20 sierpnia zmienione przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw i wejdą w życie miesiąc później, czyli w piątek 20 września.

Nowela ustawy o podatku akcyzowym upraszcza obrót wyrobami węglowymi. Przede wszystkim nie ma już obowiązku dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych. Dotąd taki dokument był warunkiem zwolnienia z akcyzy.

Dla sprzedających węgiel korzystna będzie możliwość dokumentowania sprzedaży węgla zwolnionego z akcyzy po prostu fakturą zawierającą wymagane dane, zamiast osobnym dokumentem.

Nowe przepisy rozróżniają pojęcie finalnego nabywcy węglowego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych (w tym objętych zwolnieniem od akcyzy) oraz pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel jego ostatecznemu odbiorcy.