Rozporządzenie premiera ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r." zostało zamieszczone na stronie internetowej MSWiA.

Dokument wraz z załącznikiem określa gminy, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Rozporządzenie będzie ważne przez dwa lata od dnia jego wejścia w życie.

"Rozporządzenie nie uwzględnia gmin, na terenie których wystąpiły szkody inne niż w obiektach budowlanych" - podkreślono w uzasadnieniu.

Dokument zawiera wykaz 101 gmin - 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego.

Kwota odszkodowania, w formie zasiłku celowego, na odbudowę budynków mieszkalnych została podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. zł), a dla budynków gospodarczych będzie to kwota do 100 tys. zł.

"To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu" - powiedział wcześniej w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GINB) oraz resortu infrastruktury i budownictwa (MIB) udostępniono formularz pomocny w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic.

- Zależy nam na tym, żeby po etapie zabezpieczenia, w którym aktywnie uczestniczyły służby i wielu wolontariuszy, poszkodowani jak najszybciej otrzymali dalszą pomoc. Rząd chce maksymalnie uprościć i odformalizować te procedury - powiedział szef MIB Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie resortu, który otrzymała PAP.

Jak podkreślono, GINB współpracuje z nadzorem budowlanym w terenie. Celem wykonywanych kontroli jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły.

"Jak wynika z otrzymywanych na bieżąco informacji z wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego, do 16 sierpnia 2017 r. zostało skontrolowanych co najmniej 1000 obiektów budowlanych. Działania organów nadzoru budowlanego są kontynuowane" - poinformowały służby prasowe MIB.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował PAP, że liczba budynków, które zostały uszkodzone w wyniku nawałnic, wynosi ogółem ponad 4,1 tys. Ponad 3 tys. z nich to budynki mieszkalne, głównie na Pomorzu i Kujawach.

W związku z nawałnicami, które od 11 sierpnia przeszły nad Polską, strażacy interweniowali ponad 22 tys. razy. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!