Autor opinii prof. Marek Chmaj podkreśla, że Polska nie spełniła wymogów koniecznych do utrzymania krajowych przepisów zakazujących uboju rytualnego, gdyż dokonała bezskutecznej notyfikacji w Komisji Europejskiej. Według Chmaja wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wymagało uchwalenia odpowiedniej ustawy przed 1 stycznia 2013 r. Takiej ustawy nie uchwalono, w związku z tym - uważa - w Polsce obowiązuje unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny w rzeźniach.

- W świetle obowiązującego stanu prawnego, niemożliwe jest stosowanie, zastrzeżonych w ustawie o ochronie zwierząt, sankcji karnych za nieprzestrzeganie ustawowego zakazu dokonywania uboju rytualnego - podkreśla Chmaj.

Mufti Tomasz Miśkiewicz ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w związku z obowiązywaniem unijnego rozporządzenia nie ma potrzeby, by Muzułmański Związek Religijny składał wniosek od Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego.

- W oparciu o rozporządzenie unijne dotyczące ochrony zwierząt podczas ich uśmiercenia (nr 1099/2009) wnioskujemy do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wydanie rozporządzeń do wszelkich organów państwa, w tym lekarzy weterynarii, o dopuszczenie - zgodnie z prawem polskim, zgodnie z prawem unijnym - uboju rytualnego - powiedział mufti Miśkiewicz. Dodał, że jeszcze we wtorek odbędzie się w tej sprawie spotkanie w resorcie rolnictwa.

Delegację Muzułmańskiego Związku Religijnego, a także przedstawicieli organizacji rolniczych oraz przedsiębiorców przyjął w wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. W spotkaniu uczestniczył też dyrektor biura prawnego ministerstwa. Wiceministrowi została przedstawiona opinia prawna z Kancelarii Radcowskiej Chmaj i Wspólnicy. Szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba był nieobecny, gdyż uczestniczy w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Wilnie.

- Najważniejsze, że odbyło się spotkanie, że jest dobra wola stron - powiedział po rozmowie w ministerstwie Miśkiewicz. Dodał, że jutro jest zaplanowane w tej sprawie spotkanie z wicepremierem Januszem Piechocińskim. - Mamy nadzieję, że resort przeanalizuje opinię mówiącą o tym, że unijne rozporządzenie dopuszcza ubój rytualny od 1 stycznia 2013 r. - podkreślił mufti. Jego zdaniem, takie rozwiązanie będzie dobre dla polskiej gospodarki i dla związków wyznaniowych.