PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na „Modernizację” maszyn ciągle za mało

Na „Modernizację” maszyn ciągle za mało Na "Modernizację" zabrakło pieniędzy; fot. Pixabay

Środki dostępne na obszar D w ostatnim naborze na „Modernizację gospodarstw rolnych” z PROW – czyli na „maszyny” – zwiększono o 60 proc., z 300 do 500 mln euro. Pozwoli to na sfinansowanie wniosków 11-13 tys. beneficjentów, mniej niż połowy chętnych.Rolnicy wciąż mają nadzieję na zwiększenie limitów na „Modernizację gospodarstw rolnych”, niewystarczających w obszarze D. Nic nie wskazuje jednak na to, aby miało się tak stać. Nikt nie zapowiada też wprowadzenia sugerowanego przez niektórych przekazania list rezerwowych z ostatniego - do następnych naborów. Rolnicy będą musieli ponownie złożyć wnioski.

Wyjaśnił to podczas niedawnych obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dariusz Nieć, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW.

- Jeżeli dostęp do środków nie pozwala na sfinansowanie projektów inwestycyjnych złożonych przez beneficjentów, u których liczba punktów nie jest adekwatna do dostępności środków, do limitów, jakimi w danym momencie dysponuje agencja płatnicza, wówczas oczywiście trzeba jeszcze raz złożyć wniosek na modernizację – wyjaśnił. - Dostrzegając problem i tzw. klęskę urodzaju, jeżeli chodzi o obszar D, czyli obszar, w którym w szczególności traktowane są inwestycje związane z poprawą konkurencyjności, innowacyjności, a popularnie zwany „Maszyny i urządzenia”, minister rolnictwa i rozwoju wsi poprzez stosowne rozporządzenie dotyczące limitu środków, zwiększył środki o 60%. Pozwoliło to zwiększyć alokację z ponad 300 mln euro do ponad 500 mln euro. A to pozwoliło z kolei na zabezpieczenie właśnie chęci inwestycyjnych beneficjentów tegoż typu operacji w obszarze D nawet do 11-12 czy 13 tys. beneficjentów. Rozporządzenie obowiązuje na poszczególne lata i w poszczególnych województwach. Kolejny nabór, jeżeli chodzi o obszar D, planowany jest na 2018 r. Wynika to oczywiście z tego, że klęska urodzaju też wpływa na pewne możliwości agencyjne związane z obsługą takiej liczby wniosków.

Zastępca prezesa ARiMR Maria Fajger dodała:

- W pakiecie D zostało złożonych 30 tys. wniosków. W tej chwili trwa ich ocena. Już ponad 3 tys. umów zostało podpisanych, a ponad 12 mln zł ze środków zostało wypłaconych na 80 wniosków o przyznanie płatności, a więc ten proces już powoli się zaczyna.

Maria Fajger zaapelowała o „szybkie i sprawne” uzupełnienie wniosków - do 25 maja jest ostateczny termin na zakończenie oceny wniosków z pakietu D.

- Odpowiadając też na oczekiwania, to drugie pismo, uzupełnienie, zostało wprowadzone w rozporządzeniu ministra; stało się tak po to, żeby dać rolnikom możliwość dwukrotnego wypowiedzenia się co do skompletowania dokumentów i informacji niezbędnych do pozytywnego ocenienia projektu. Prośba jest o to, żeby możliwie szybko odpowiadać i zachowywać terminy, ponieważ jest spiętrzenie prac. Jak państwo widzicie, wiosna jest dla nas bardzo pracowita i będziemy chcieli zakończyć wszystko to, co jest w limitach dla działania D, tak aby rolnicy mogli rozpocząć zakupy środków niezbędnych do rozwoju i konkurencyjności produkcji rolniczej.

Więcej o limitach środków:

Maszyny z „Modernizacji” dla niespełna połowy wnioskujących

Wszyscy chcą modernizować gospodarstwa 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (56)

 • Ciekawy 2017-12-20 13:19:30
  Tylko rewolucja może was uratować, zmiana partii i tak nic nie da, tak jak napisał Pan @djp , jak nie ta to następna będą was robić w konia. Jak się nie postawicie na poważnie to koniec i z rolnikami i później z "miastowymi".
 • rolnik 2017-03-07 20:23:54
  czy bedzie można łaczyć premie malych gospodarstw z modernizacja ?
 • Robert 2017-03-07 13:41:50
  Każdy chciałby pomocy w rolnictwie bo nic nie opłaca się ale ale ale .ZOBACZYMY KTO ZOSTANIE SZEFEM RADY EUROPEJSKIEJ KTO MA PROW Może zbankrutować
 • mm 2017-03-07 11:53:39
  Nie będzie zwiększania ani przesunięć w tym roku jak można ładnie ogłosić nabór w roku wyborczym 2018...
 • kuba 2017-03-07 11:33:50
  Jak nie rządu to kogo?? Unia daje pieniadze a rząd ja rozdysponowuję...
 • djp 2017-03-07 10:39:39
  @cenzor dokonujesz nieuprawnionej oceny. Stawanie przeciw niemu (wiadomo o kogo chodzi) nie jest deklaracją poparcia jego przeciwników. czy w ogóle kogokolwiek. Racz zauważyć, że kilkakrotnie deklarowałem chęć wyekspediowania w kosmos WSZYSTKICH partii bo nie podobało mi się to, co było i nie podoba to, co jest. W mojej ocenie każda z partii, choć zdarzało jej się zrobić coś dobrego dla ogółu, dba głównie o swój interes. Obecna również o interes kościoła.
  Co do PROW mam wiele uwag. Nigdy nie skorzystałem, ale widziałem wystarczająco dużo patologii, żeby mieć wyrobiony pogląd (podobny do Twojego). I żeby było jasne nie jest to wyłączna wina rządu (któregokolwiek).
 • kuba 2017-03-07 08:59:09
  Może cos jeszcze dozuca... :(
 • jack 2017-03-07 08:57:28
  Po pierwsze to pomoc powinna byc do MAX 200ha a nie 300. Ci co mają powyżej 200 to i tak już milionerzy bo osobicie znam kilku. Jakas sprawiedliwość musi być.
 • cenzor 2017-03-07 08:46:37
  @djp to co napisałeś o @Mistrz to prawda. Niestety śledząc twoje komentarze jesteś odbiciem Mistrza, tylko z przeciwnej opcji. Gdyby was położyć na szalkach równowaga była by idealna.
  Obaj tworzycie żelazne elektoraty przeciwnych opcji. Na szczęście to ten normalny rozsądny środek decyduje którzy aktualnie są mniej szkodliwi.
  Co do modernizacji to kryteria są tak ułożone, że dają ogromną możliwość kombinatorom. Znam takiego co mając 1500 ha rozpisał to na kilkanaście słupów i spółek i ciągnie dofinansowanie milionami będąc na pierwszych miejscach list. A ci uczciwie składający są oczywiście od połowy w górę i figa.
  Nie problem w tym, że on ciągnie, ale w tym, że społeczne pieniądze przeznaczone na podniesienie konkurencyjności 12 gospodarstw trafią do wypchanej kieszeni bogacza zamiast zgodnie z przeznaczeniem zrestrukturyzować te gospodarstwa .
  A służby nic nie robią w temacie.
 • malinowykrol 2017-03-07 07:43:21
  witam wszystkich,!!!!!
  czy ktoś wie jak wygląda lista w mazowieckim na modernizację. które miejsce jest sprawdzane
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!