PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nie ma obowiązku zgłaszania do weterynarii hodowli świń na własny użytek - o Hruszowie c.d.

Nie ma obowiązku zgłaszania do weterynarii hodowli świń na własny użytek - o Hruszowie c.d. fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 31-07-2018 10:10

Tagi:

Zastępca GLW Krzysztof Jażdżewski tłumaczy niewiedzę weterynarii o niespełniającej wymogów bioasekuracji hodowli 2 świń w Hruszowie „pewnym problemem z przepisami”: utrzymanie świń na własny użytek nie wymaga zgłoszenia do weterynarii.Jak się okazuje, hodowca 2 świń z Hruszowa nie miał obowiązku zgłaszania swojej hodowli do weterynarii. W jego gospodarstwie wykryto ASF, co kosztowało też ubój blisko 2 tysięcy świń w sąsiednim gospodarstwie.

Więcej: 2 tysiące zdrowych świń polegnie dziś solidarnie z 2 sąsiadkami chorymi na ASF

Świnie w Hruszowie jednak chorowały na ASF?

Pytaliśmy w związku z tym: kiedy właściciel 2 sztuk kupił te 2 sztuki, czy i gdzie zgłosił ten fakt, dlaczego weterynaria o tym nie wiedziała, skoro sąsiad wiedział? Czy można go teraz pociągnąć do odpowiedzialności i jakiej - jakie kary grożą za taką niezgłoszoną hodowlę?

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, tak odpowiedział na te pytania:

Gospodarstwo było zarejestrowane w ARiMR ale nie posiadało żadnych świń. Przepisy agencyjne mówią, że nie wykreśla się gospodarstwa z rejestru bez wyraźnego zlecenia właściciela. Właściciel kupił świnie w dniu 8 maja br. legalnie ale już po kontroli PLW w kierunku bioasekuracji, gdzie gospodarstwo było puste. Zgłosił następnie fakt zakupu do ARiMR ale nie do PLW zgodnie z art. 7 ustawy z 11 marca 2014r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W tym przypadku utrzymanie tych zwierząt na własny użytek nie wymagałoby takiego zgłoszenia ale nie wiemy jaki zamiar miał właściciel w stosunku do tych zwierząt. Tu jest pewien problem z przepisami bo to od właściciela zależy jak zamierza zagospodarować zwierzęta, które utrzymuje i od tego zależy zgłoszenie do PLW zgodnie z ww. przepisem. W przypadku małej liczby zwierząt można domniemywać, że zakupił je na użytek własny.

Na pytanie dotyczące wiedzy sąsiada, a nie PLW o zakupie świń odpowiedź jest raczej oczywista. Niestety nie mamy w każdej miejscowości urzędowego lekarza weterynarii. Sąsiad mógł powziąć taką informację ze zrozumiałych powodów. Nie mam wiedzy, czy zgłosił PLW, że zakupiono świnie w bezpośrednim sąsiedztwie jego dużej fermy i nie ma spełnionych wymogów bioasekuracji.

W powiecie chełmskim zlokalizowanych jest ponad 580 gospodarstw" aktywnych" utrzymujących świnie (duże rozdrobnienie), trudno zatem codziennie śledzić bazy danych lub przeprowadzać kontrole na miejscu. Należy też przypomnieć, że od kilku miesięcy mamy tam ogniska ASF u świń angażujące dużą część  pracowników PIW w ich zwalczanie.

W dniu postawienia podejrzenia była przeprowadzona w małym w gospodarstwie ponowna kontrola bioasekuracji i stwierdzono brak spełnienia części jej elementów. Prawdopodobnie zatem nie zostanie wypłacone odszkodowanie za zabite sztuki.”

Zatem jedyna sankcja, jaka grozi właścicielowi 2 sztuk świń hodowanych jako działalność nienadzorowana w gospodarstwie bez bioasekuracji na obszarze zagrożenia ASF, to niewypłacenie mu odszkodowania za padłe zwierzęta.

I pomyśleć, że niedawno opisywaliśmy przypadek zastrzelenia  świni w minizoo, potraktowanym jako nielegalna hodowla.

Więcej: W strzelaninie poległ knurek Jurek

Rzeczywiście, „tu jest pewien problem z przepisami” i ich stosowaniem...

Niestety, niewiele dowiedzieliśmy się o przyczynach zapowiedzenia sąsiedniemu rolnikowi uboju prawie 2 tysięcy zdrowych świń, następnego dnia rano  zamienionego już w ubój po wystąpieniu ASF.

Pytaliśmy zastępcę GLW, który wcześniej stwierdził, że „zaczęto organizować logistykę na wszelki wypadek, żeby nie <kopać studni jak będzie pożar>" o następujące kwestie: „czy często przygotowywane są takie - jak Pan to określił - studnie? Ile kosztowałyby wykonane czynności zapowiedziane wczoraj po południu temu rolnikowi "na gębę" - jak Pan to określił - gdyby wieczorem nie przyszedł wynik potwierdzający chorobę? Kto by za nie zapłacił? Czy nie uważa Pan, że powiadamianie o wystąpieniu choroby wtedy, jak przychodzi się wybijać świnie jest nieco spóźnione? A powiadamianie o uboju bez potwierdzenia choroby i wydania decyzji nieco za wczesne? Dlaczego bez wydania decyzji i bez uzyskania podstaw do takiej decyzji podejmowane są czynności zmierzające do uboju?”

Odpowiedź jest następująca:

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące przygotowań do zabicia i unieszkodliwienia świń w gospodarstwie liczącym ok 1800 sztuk świń to informuję, że przy tak licznym stadzie PLW musi zorganizować i umówić osoby zajmujące się ubojem zwierząt, ich przenoszeniem do podstawionych przez zakład utylizacyjny na określona godzinę kontenerów, zorganizować na odpowiednią godzinę ekipę dezynfekcyjną, umówić zespół ds. wyceny zwierząt,  przygotować wstępnie dokumentację itd. jak Pani widzi jest bardzo dużo pracy zanim przystąpi się do fizycznego zwalczania ogniska. A ile to kosztowało ? Pragnę poinformować, że kosztowało to ciężką pracę pracowników PIW po godzinach, za które nie dostaną dodatkowego wynagrodzenia – tylko tyle miał do powiedzenia o tym Krzysztof Jażdżewski. I wciąż nie wiadomo, dlaczego w ogóle „kopano studnię”, zanim była potrzebna – i to jeszcze z takim poświęceniem...

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (25)

 • Piter 2018-08-20 19:43:29
  radzę się jeszcze zapoznać z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (..) w której jasno jest napisane że za niespełnienie wymagań nałożonych przepisami w zakresie zwalczania chorób zakaźnych należy się kara pieniężna, NALEŻY SIĘ i każdorazowo przy stwierdzeniu uchybień w bioasekuracji powiatowy lekarz weterynarii MA OBOWIĄZEK nałożyć karę pieniężną, czego z sympatii do rolników i w trosce o nich SIĘ NIE ROBI, więc rolnicy doceńcie to zamiast się rzucać
 • rol 2018-08-01 09:20:15
  ten pulawski instytut najwyrazniej dziala pod dyktando zachodnich koncerow , . apel , czas tam zrobic lustracje czy oni nie maja asyfa wewnatrz sidziby
  • Pawel 2018-08-14 18:10:38
   To ją zrób a nie apelujesz. Co proponujesz? Masz coś na poparcie swojego zarzutu czy to tylko typowo czereśniackie biadolenie?
 • Zwykły 2018-08-01 05:41:14
  A dziki sobie swobodnie hasają .
 • Rolnik 2018-07-31 21:13:16
  Do PIW rolnik nie zglasza świń do rejestru , tylko do ARiMR. Bioasekuracja podlega PIW! Więc artykuł nie jest do końca prawdziwy. A tak prawdę mówiąc asf nie jest do końca potwierdzony przez żaden inny instytut badawczy chorób zwierzęcych. Cały ten asf to zagrywka polityczna pis-u. Pis ma w założeniu zlikwidować do 70% gospodarstw utrzymujących chów tucznika. Polska ma być krajem eksportującym. Była pryszczyca, ptasia grypa, i asf. Ciekawe co jeszcze wpuszą do Polski?
  • miro 2018-08-01 05:35:04
   spytaj jazdzewskiego co jeszcze przywlecze do Polski zeby zlikwidowac polskie rolnictwo
   • Rolnik 2018-08-01 09:27:03
    Nie tak dawno wybili stado bydła, bo rzekomo stwierdzili gruźlicę.
 • miro 2018-07-31 15:44:01
  kiedy ten lysy bandyta bedzie siedzial
  • Pawel 2018-08-14 18:35:44
   Jeżeli mówisz o człowieku który się wypowiada w artykule, to prawdopodobnie nigdy bo i nie ma ku temu powodów. Za to za takie opinie jak Twoja w internecie jakieś kary istnieją gdyby ów pan poczuł się dotknięty.

   Twoje szczęście, że raczej nie jesteś kimś, z czyim zdaniem mógłby się liczyć i najpewniej zostaniesz potraktowany, niczym krnąbrny dzieciak, co najwyżej poblażliwym uśmiechem.
 • ZOFIA 2018-07-31 15:19:29
  Pani redaktor najwyższa pora przeczytać trochę przepisów. Trochę wiedzy i POKORY, bo w każdym kolejnym się pani pogrąża.
  Zgłaszać do PIW rolnik nie musi, ale bioasekurację zachować powinien.
  • Biała 2018-07-31 16:24:21
   Bioasekurację powinne przestrzegać taborety z weterynarii .
   • Taboret 2018-08-14 18:14:04
    Obiecuję pani, że będę przestrzegał bardzo skrupulatnie.
 • ALA 2018-07-31 15:05:04
  Nic nie zwalczać. Zabrać dopłaty. Niech sobie sami załatwiają utylizację i wszystko sami zjedzą.
  • Biała 2018-07-31 16:39:03
   Gdy już nas nie będzie pójdziecie zbierać puszki w rowie. Jesteście jak psy by nam służyć utrzymuje cie się z budżetu państwa.
   • Stefan 2018-08-13 20:03:06
    Żałosny komentarz. Jak rozumiem każdy urzędnik, lekarz, policjant, nauczyciel powinien kłaniać się w pas rolnikowi, bo to przecież rolnicy płacą najwyższe podatki, płacą ZUS w kwocie ponad 100 zł miesięcznie niezależnie czy mu "działalność" przynosi zysk czy stratę i im właśnie jako jedynej grupie zawodowej państwo nie dopłaca, gdy coś pójdzie nie tak (np. pogoda czy ceny skupu).
    Oczywiście. Bez naszego rolnictwa, zwłaszcza tych tysięcy gospodarstw co to po 10 świń trzymają a gdy zachodzi potrzeba wezwać weterynarza, to się pięć razy zastanowią czy płacić, bo może sama szybciej zdechnie a jak nie to znaczy, że zdrowa...
    Ech, tak, jasne. Oczywiście, każdy urzędas, gdyby nie Wy, z pewnością by puszki zbierał. Żenada.
   • Wetka 2018-08-13 20:07:20
    Bez polskich rolników inspekcja też będzie miała pracę. Nawet eksportowana żywność wymaga kontroli. Także bez polskiego rolnika inspektorzy też będą mieli pracę.
   • Zbierający puszki 2018-08-13 20:10:42
    Proszę się tak o nas nie martwić. My mamy wyższe wykształcenie, które pozwoli nam poradzić sobie w różnych warunkach, natomiast rolnik... o pardon producent rolny bez ziemi umie co najwyżej ponarzekać „gwarą”
   • Wet 2018-08-13 21:03:42
    IW wchodzi w skład Służby Cywilnej. Służymy cywilom... wszystkim, po to by mogli bezpiecznie kupować jedzenie.... naszym rodzicom, dzieciom, sąsiadom i nawet Wam rolnikom. Owszem to jest służba a nie usługiwanie. My bez rolników damy sobie radę, wy bez nas czy bez klinicystów nie wyprodukujecie ani grama żywności. Jak na razie Państwo ładuje pieniądze w rolników.... cóż sporo rolników jest jak ta baletnica, co jej przeszkadza rąbek u spódnicy.
   • S.wet 2018-08-13 21:32:27
    Droga Pani. Niestety muszę przyznać jako lekarz terenowy, że lekarze robią wam ogromną łaskę pracując w IW dostając za to max 3000 zł. W najgorszym przypadku pójdą na kasę do biedry za 3500, ewentualnie jeździć na tirach za 7000, albo w budowlance za 10000. Dopłaty oczywiście, że wam się należą z Brukseli, ale za spełnianie wymagań unijnych. Bez lekarzy w iw po prostu wasz chów trzody ( bo stwierdzenie hodowla byłoby nadużyciem) po prostu padnie. Najzabawniejsze w tym wszystko jest to, że konsument będzie miał totalnie gdzieś skąd jest mięso i jego przetwory, byleby była dobra cena. Wystarczy dobra kampania w mediach i wszystkie wasze protesty zostaną zbojkotowane. Wystarczy pokazać jak biedni rolnicy ustawią się na blokadach sprzętem po minimum 500tys każdy i pokazać społeczeństwu, że macie takich kilka w gospodarstwie. Dla zobrazowania stwierdzić, że każdy z nich to mieszkanie; które szary obywatel spłaca przez 3/4 życia i jesteście pogrzebani. Proponuję, przemyślcie swoje postępowanie, bo do niczego dobrego was to nie zaprowadzi. Pomijam fakt, że pies nie jest do służenia.
   • jacek 2018-08-13 21:39:53
    @zbierający puszki. Wow, naprawdę??? Skoro możecie poradzić sobie w każdych warunkach to dlaczego pracujecie za te 1600-2000zł w ARiMR, Inspekcji Weterynaryjnej itp.??? Dzisiaj kasjerka w Biedronce zarabia więcej od Was... Ja już widzę jak Ci szło na tych studiach skoro dla Ciebie wyższe wykształcenie to coś takiego wyjątkowego... hehehhe
 • konsument 2018-07-31 13:11:56
  no cudnie, Hruszów w niebieskiej strefie, rolnik kupuje sobie dwie świnki z ASF, wybijają w okolicy dwa tysiące a jemu nic. i wszystko zgodnie z przepisami?
  • jarek 2018-08-01 14:14:13
   a co mu mieli zrobic zastrzelic ma w sklepie kupic kawalek miesa co
   • Zbierający puszki 2018-08-14 08:01:10
    jarek wyższe wykształcenie nie jest dla mnie takie wow, natomiast spotykam się z "producentami rolnymi" na co dzień i wiem, że dam sobie radę z nimi czy bez nich, bo nie mam ciasnego umysłu. Nie każdy musi leczyć zwierzeta, niektórzy lubią inną pracę, np w służbie cywilnej. Każdy stworzony jest do czegoś innego ale mam tę pewność, że poradzę sobie i na kasie w biedronce i na każdym innym stanowisku równiez kierowniczym. Przeczytaj sobie komentarz S. wet - nic dodać nic ująć. Chłop myśli, że jest pępkiem świata ale niestety to krótkowzroczne myślenie.
 • Biała 2018-07-31 11:21:49
  W powiecie bialskim świnie z różycą były przez ekspertów z imperium puławskiego były uznawane że mają asf. Wierzcie że oni zrobią dosłownie wszystko żeby ro był asf. Jawnie promują koncerny z zachodu które w Polsce wprowadzą hodowle przemysłowe świń.
  Bądźcie naprawdę czujni, mieście swój rozum
  • Pawel 2018-08-14 18:20:37
   Dawaj jeden dowód na to co piszesz.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 37.247.231.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!