PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nie ma zgody na soję GMO

Autor: farmer.pl

Dodano: 21-08-2012 10:33

Tagi:

W czerwcu br. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Pasz zaakceptowała soję GMO 40-3-2 (odporna na herbicyd Glifosat) f-y Monsanto do uprawy w Unii. EFSA oceniła, że nie jest szkodliwa dla ludzi, zwierząt i środowiska.Tymczasem grupy naukowców (organizacje ENSSER i Testbiotech) i obrońców środowiska zwarły siły przeciwko decyzji EFSA ponieważ sądzą, że ocena nie została przeprowadzona w wymagany rozporządzeniem WE/1367/2006 sposób, ale jedynie metodą uproszczoną - informuje FAMMU/FAPA.

Wg ENSSER skarga zwiększy nacisk na EFSA w celu ochrony konsumentów i środowiska, bowiem kluczową kwestią jest ocena ryzyka alergii, co nie zostało wzięte pod uwagę. Poza organizacjami ENSSER i Testbiotech wiele niemieckich organizacji popiera skargę, argumentując, że: nie zbadano pozostałości stosowania herbicydów oraz kombinowanego ich efektu z insektycydem produkowanym przez rośliny; pomijany jest wpływ roślin GMO na alergię oraz dzieci; z wielu dokumentów prezentowanych przez firmę wynika, że nie stosowano dobrych praktyk laboratoryjnych.

Agencja nie pyta także o monitoring po uwolnieniu na rynek pod kątem efektów zdrowotnych, czego wymagają unijne regulacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!