Rząd postanowił utworzyć bank danych, co pozwoli na skuteczniejszą kontrolę przypadków stosowania antybiotyków w hodowli. Kontrolerzy będą mieli prawo do oceny częstotliwości wykorzystywania środków farmakologicznych w poszczególnych zakładach hodowlanych i do porównywania danych z informacjami z innych farm. Na tej podstawie hodowca będzie mógł zostać zobowiązany do ograniczenia ilości stosowanych antybiotyków.

- Celem jest ograniczenie stosowania antybiotyków do przypadków, gdy są one nieodzowne z terapeutycznego punktu widzenia - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa w Berlinie.

Autorzy projektu zwracają szczególną uwagę na ograniczenie stosowania w hodowli zwierząt środków farmakologicznych, które mają kluczowe znaczenie w medycynie. Ich powszechne wykorzystywanie w hodowli może prowadzić do zwiększonej odporności u ludzi na te środki, co osłabiłoby ich działanie - ostrzegają naukowcy.

Wejście w życie znowelizowanej ustawy spodziewane jest - po zakończeniu procesu legislacyjnego - wiosną 2013 roku.

Minister rolnictwa Ilse Aigner zapewniła, że znaczna redukcja antybiotyków jest możliwa. - To jest jedna z najambitniejszych i najdalej idących reform dotyczących stosowania leków w hodowli - zapewniła Aigner. Jej zdaniem powodzenie projektu zależy od współdziałania władz centralnych i wszystkich 16 krajów związkowych.

Szefowa resortu rolnictwa podkreśliła, że stosowanie antybiotyków w celu zwiększania wagi zwierząt jest od dawna zabronione.

Od 2005 roku ilość antybiotyków wykorzystywanych w hodowli zwierząt w Niemczech podwoiła się.

Podobał się artykuł? Podziel się!