Jak poinformowała przewodnicząca Komitetu Protestacyjnego Gmin Augustów i Raczki Jolanta Harasim, wielu rolników nie zgadza się na bardzo niskie wyceny swoich gruntów i zabudowań. Według rolników rzeczoznawca stosuje nierówne kryteria wyceny i odszkodowań wobec właścicieli ziemi.

Do Żarnowa k. Augustowa przyjechał w poniedziałek wiceminister transportu Piotr Styczeń, który mówił rolnikom o możliwości odwołań od decyzji rzeczoznawcy do ministerstwa. - Dowiedzieliśmy się o wielu zgłaszanych przez rolników zastrzeżeniach dotyczących rzeczoznawcy. Tego typu spotkania są ważne i potrzebne. Wszyscy musimy wziąć się do pracy, po to żeby sprostać wyzwaniu spokoju i satysfakcji wszystkich uczestników tej inwestycji - powiedział dziennikarzom Styczeń.

Harasim powiedziała, że chociaż nie zapadły na spotkaniu żadne decyzje - według niej - Styczeń stara się o godne odszkodowania dla rolników przy tej inwestycji. Jak poinformowała, rzeczoznawca wycenił grunty niektórych rolników nawet na 19 tys. zł za ha. Po zastosowaniu wyliczeń odszkodowawczych ostateczna cena wynosi ok. 38 tys. za ha.

Według Harasim wyceny są krzywdzące, gdyż przy budowie obwodnicy Bargłowa Kościelnego (powiat augustowski), gdzie rzeczoznawca stosował takie same przepisy odszkodowawcze, kwoty te wynosiły od 120 do 140 tys. zł za ha. Harasim dodała, że np. w gminie Suwałki sąsiadujący rolnicy dostali, jeden 50 tys. zł za ha, a drugi 150 tys. - To nie są normalne wyceny i jednakowe kryteria - dodała.

Mieszkańcy kilkakrotnie rozmawiali o swojej sytuacji z wicewojewodą podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim. Rolnicy byli niezadowoleni z tych rozmów. Jak powiedziała Harasim, minister także nie był zadowolony z postawy wicewojewody.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa już się rozpoczęły. Grunty rolników zostały już przejęte przez skarb państwa. Obwodnica ma mieć 34,2 km długości. W ciągu drogi krajowej nr 8 na odcinku od węzła Augustów do węzła Raczki (blisko 21,5 km) będzie drogą jednojezdniową. Na pozostałym odcinku - od węzła Raczki do węzła Suwałki-Południe będzie dwujezdniową drogą planowanej trasy ekspresowej nr 61. Budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!