PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Od kwietnia odstrzelono prawie 70 tys. dzików.

Od kwietnia odstrzelono prawie 70 tys. dzików. fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 17-07-2018 16:05

Tagi:

Myśliwi zrzeszeni w PZŁ od 1 kwietnia do 30 czerwca odstrzelili 69 711 dzików. Od początku roku do 31 maja 2018 r. znaleziono 1201 padłych dzików, z czego u 471 stwierdzono ASF.„W celu monitorowania sytuacji ASF oraz możliwych działań w tym zakresie powoływane są na bieżąco posiedzenia Grupy roboczej ds. monitorowania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, której osobiście przewodniczę. Ostatnie posiedzenie odbyło się 13 lipca 2018 r. Na spotkaniu przedyskutowano m.in. nowy projekt Strategii obniżania populacji dzików w Polsce oraz projekt wytycznych skierowanych do myśliwych w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji. Uważam, że należy skoncentrować się na działaniach w zakresie szeroko rozumianej edukacji myśliwych i innych grup społecznych odnośnie ww. tematyki” – napisał minister środowiska w informacji skierowanej do sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która jutro zajmie się po raz kolejny zwalczaniem ASF.

Poinformowano o zakupie sprzętu, który będzie pomocny przy pozyskiwaniu dzików i o zakupie ok. 200 chłodni.

Minister dodał, że zlecił monitorowanie umyślnych prób blokowania polowań zbiorowych.

Minister wskazał też, że potrzebne są zmiany w rozporządzeniu regulującym wykonywania polowania: „Należałoby umożliwić polowania przy użyciu termowizyjnych i noktowizyjnych celowników optycznych na terenie całego kraju a nie tylko na obszarach wyznaczonych przez Komisję Europejską w związku  z afrykańskim pomorem świń (ASF)” – zapowiedział. Każda tusza dzika ma być znakowana znacznikiem indywidualnym. Wydłużenia wymaga okres polowań zbiorowych  na dziki – teraz kończy się 31 stycznia. Prace nad zmianą rozporządzenia trwają.

W załączniku dokładna informacja o pozyskanych dzikach w poszczególnych województwach i o odbytych polowaniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (36)

 • Yugo 2018-07-22 07:27:11
  Kij wsadzony w mrowisko,...przypomina chłopa niosącego worek pełen szczurów, kiedy zaczynają gryźć go w plecy wtedy od czasu do czasu zamiesza kijem, to szczury gryzą się między sobą.
  Identycznie jest z rolnikami i myśliwymi, ci co są na górze mają spokój

  Rolnicy powtarzają niczym mantrę winni tylko i wyłącznie myśliwi, zamiast połączyć siły i razem zwalczać problem

  Przecież koła łowieckie kupują elektryczne pastuchy, środki odstraszające, prowadzą nocne dyżury, to co mają jeszcze więcej zrobić, a rolnicy mają tylko wyłącznie roszczenia.
  Większość rolników współpracuje z kołami łowieckimi, ale duża część wysuwa tylko żądania, nie może zrozumieć że zwierzyna nie jest własnością myśliwych tylko....jak napisał przedmówca,..rządu i do rządu należy składać skargi.
  Natomiast problem z ASF to sprawa czysto polityczna, chodzi o ograniczenie eksportu polskiego mięsa, wyeliminowanie polskich hodowców.
  Zwróćcie uwagę, jak była rozpętana na niezwykłą skalę nagonka na hodowców zwierząt futerkowych.
  Często chodzę do sklepu papierniczego gdzie za ladą stoją cztery kobiety, i wiedzą że jestem myśliwym, przez wiele lat były niezwykle otumanione, przez media, /a media nie zawsze piszą prawdę/ dotąd myślały że myśliwy po prostu idzie do lasu kiedy chce i strzela cały czas do wszystkiego co zobaczy. Oczywiście te panie są ....eko... i przeciwne zabijaniu, natomiast leżąca rąbanka za przezroczystą szybą w supermarketach im nie przeszkadza
  Kolejna sprawą jest że na polskich witrynach internetowych jak grzyby po deszczu zaczynają się instalować trolle ze wschodu opłacani z państwowej kasy, ich zadaniem jest skłócanie społeczeństwa jako wojna hybrydowa.
  TVN 24, Interia, czy Onet już są opanowane przez tych trolli, należy przypuszczać że na Farmer.pl też są.
 • arszczecin 2018-07-21 18:38:02
  Hej myśliwce wam bana na łowieckim dali że tutaj trolujecie?
 • RRo 2018-07-21 17:40:29
  . do Yugo . . od lat tłumaczę rolnikom, i nie tylko, również „Obywatelom wyalienowanym zasiedlającym betonową pustynię”, że dziki są rządowe. To lepiej brzmi, niż „Skarbu Państwa”, bo ten skarb taki jakiś niewiadomoco. I tłumaczę, że PAN Minister Kowalczyk pozwolił mojemu Kołu Łowieckiemu strzelać swoje, rządowo – ministerialne dziki, a w zamian za to moje Koło Łowieckie jak sprzeda dzika, będzie mieć pieniądze za zapłacenie odszkodowań rolnikowi, albo ja sam Myśliwy mogę tego dzika od Koła kupić. Ważne, aby Koło miało pieniądze.
  A ja Myśliwy sobie musze za wszystko zapłacić, strzelba, amunicja, dojazdy…

  PAN Minister pozwolił mi odstrzelić rocznie 80 dzików, 15 saren i 8 jeleni. Więcej nie wolno, bo to są Dziki PANA Ministra.
  Ale jak Dzik wejdzie do sklepu, to jest problem PANA Ministra Kowalczyka, bo PAN Minister Kowalczyk zabronił mi strzelać w sklepie.

  . . .I wyobraź sobie, Yugo, że to działa !
  . . .Trzeba zawsze wyraźnie wskazać właściciela Dzika.
  . . .I jak mantrę powtarzać:
  rządowe są dziki, ŁOSIE, wilki i bobry i mają się coraz lepiej.
  rządowe wilki gryzą rolnicze dzieci.
  rząd nie panuje nad rządową zwierzyna
  rząd sam nie wie, ile chce mieć tej zwierzyny w Polsce
  rząd się boi „Kingi Rusin”
  rząd wie, że idzie CWD jeleniowatych, ale nic nie robi, a ta choroba jest groźna dla ludzi

  Darz Bór !
 • Yugo 2018-07-21 08:10:39
  Paulina.... Nie jesteś myśliwym, a o myśliwych piszesz ...oni,.. gdybyś był, to byś wiedział że plany hodowlane i odstrzału dla koła łowieckiego zatwierdza państwowa firma,... Lasy Państwowe.
  Internet ma to do siebie że pisać może każdy, pisać prawdę lub wymyślać głupoty.
  Kilka miesięcy temu na farmer.pl ukazał sie temat .....sarna zrobiła szkodę pisz na berdyczów, śledziłem ten temat, okazało się w toku dyskusji że młoda rolniczka / tak pisała o sobie/ usiłowała wyłudzić od od koła łowieckiego 23 tys zł. to jak to nazwać. W każdej grupie znajdzie się czarna owca, wśród rolników i myśliwych.
  Kto ma kulturę we krwi nabytą przez krew ojca i matki, to nie obraża innych grup społecznych i i nie robi wycieczek słownych po adresem innych, tak jak ma to miejsce w twoim przypadku
 • PAULINA 2018-07-20 08:07:03
  Kup sobie pajacu ziemię i hoduj na niej co chcesz. Jestem myśliwym rolnikiem i w (...) mam odszkodowanie,przyjdź zobacz co na polu robi zwierzyna którą pazerni trole naszym kosztem utrzymują celowo zwiększając populacje. Nie opowiadaj bzdur o odszkodowaniu za przejście dzika,czy obgryzienie roślinki bo nie masz ambicji. Szczęściem w nieszczęściu jest to,że dziki zdechną i szybko się nie odbudują bo nawet jak coś nowego się pojawi to zostanie szybko zabite na kiełbasę a jak nie będzie dzików to i sarnę zjesz o jeleniu nie wspomnę
 • Yugo 2018-07-19 21:40:56
  Do naszego koła zgłosił sie rolnik posiadający ponad 100ha zażądał odszkodowania bo...zając obgryzł mu kilka krzaków.
  Pazerność ponad wszystko.
  60 lat temu gdy zajęcy było setki tysięcy a gospodarstwa były tylko po kilka hektarów nikt nie zgłaszał że mu zając obgryzł kilka krzaczków.

  Teraz rolnik żąda odszkodowania za to że dzik przeszedł tylko przez pole.
  To jak to można nazwać, czy nie pazerność ponad wszystko.
  Cześć rolników którzy wywodzą się z dawnych rolniczych pokoleń jest OK i są wyrozumiali, najgorzej jest z tymi nowymi.

  Przez ostatnie 3 lata brałem udział w dyskusjach internetowych i podszywałem sie pod rolnika wielkoobszarowego, i wyciągnąłem taki wniosek, im /rolnikom/ nie chodzi o sprawiedliwe szacowanie szkód, tylko nasłuchali się bajek ile to koła zarabiają na sprzedaży zwierzyny zagranicznym myśliwym, oni też by chcieli z tego tortu coś uszczknąć.
  albo przynajmniej sprzedawać pozwolenia /bilety / za wejście na ich pole.
  Zobaczcie jak podnoszą się głosy,... moje pole, moja zwierzyna, i chcą mieć prawo do polowań na swoim polu, o to walczy między innymi przewodniczący RI ...nawet jak mam 5 ha to moje bażanty, sarny zające, dziki itd. jemu też po głowie chodzi ile można jeszcze urwać z tego tortu.
  Po 90 roku część cwaniaków przywłaszczyła cobie część majątku narodowego, przeciętny rolnik /chłop/ nie miał takiej możliwości, teraz próbuje coś uszczknąć póki sie jeszcze da, a społeczeństwo ogłupia się w wyrafinowany sposób, Mają jeszcze w głowach reformę rolną i liczą że jak będą krzyczeć to dostaną w prezencie... za darmo zwierzynę.
  Nawet królewskiego jelenia. i jak jeleń wyjdzie na ich pole którego ma tylko 6 ha to jeleń jest jego.
  Tradycja łowiecka sięga 1000 lat do tyłu a teraz pewna grupa prostych ludzi
  próbuje zniszczyć i podważyć....chyba z zazdrości, bo myśliwi to grupa społeczna ustabilizowana życiowo.
  Przecież obecni rolnicy którzy tak jadą na myśliwych wyrośli z awansu społecznego ciągnącego się od PRL skąd mogą wiedzieć co to jest tradycja pokoleniowa
  to pojęcie jest im nie znane.
  Zobaczcie jak pięknie jest kultywowana tradycja łowiecka w Austrii czy Niemczech, Słowacji i to społeczeństwu nie przeszkadza

  Ale coraz częściej się słyszy że wściekła nagonka na myśliwych to celowa robota zarejestrowanych wschodnich trolii w ramach wojny hybrydowej w celu skłócenia społeczeństwa,.... podejrzewam że na tym portalu też będzie ich kilka.
 • terminator 2018-07-18 12:42:33
  A pozyskać dzika,wpisać się do odstrzału sanitarnego,odyniec śmierdzący do chłodni i po kolejnym polowaniu oddajemy na skup tego samego dzika .Da się czy nie? A łanie zdjąć ze stanu niby biorąc na użytek własny,wpłacam na konto i oddają w gotówce da się czy nie? a upadki zimowe których nie było podpisane przez leśniczego,który ma odstrzał w kole i taką sytuację potwierdza. Da się? Znam wszystkie przekręty i bajek nie opowiadajcie
  • Rokitnik 2018-07-18 13:10:34
   Nie ma odstrzału sanitarnego ...
   • piotr 2018-07-18 19:24:08
    oczywiście,ze jest
 • Piotr 2018-07-18 09:56:48
  Zwieros poczytaj bo na wasi za dużo okowity pijesz pisząc takie głupoty.
 • Piotr 2018-07-18 09:51:07
  Czytam te komentarze i krew mnie zalewa , jakoś wasi Ojcowie uprawiali zboże, kukurydze i starczalo dla zwierzyny jak i dla bydła, często się kłócić o 5 m kwadratowych powierzchni i zadacie 10000 tyś. Odszkodowania żyjecie jak większość kasą.Mysliwy jest podobnie jak wy chodowca jak wypijemy wszystkie dziki to z czego będziemy żyć, ceny 1 zł za kg , kto opłaci rachunki,dzierżawy, paliwo za obróbkę pół i łąk. Dla was to proste jak tu czytałem jednego kolega dziki chodzi po zbożu to po zebraniu zboże rozprzestrzenia się Asf już gorszej bzdury nie można wymyslic. Poczytajcie po wspolpracujcie z myśliwym i a nie tylko plujecie nie znając zasad i tego czym myśliwi żyje i jak poluje fakt jest taki że prawo trzeba zmienić i dostosować je do tych czasów ale przez ta nagonkę na myśliwych i oglądanie TVP 1 i info. Oglupili was a na razie to jest jeden wielki brudem i przerzucanie się wina.Mysliwi are nie wnieśli do dzików tylko przyszedł z Białorusi to jest fakt.A wam chodzi tylko o kasę i znaleźliście sobie kozła ofiarnego i tyle.Mysliwych może wogle nie być ciekawe kto będzie wam wtedy pomagał i pilnował pył, szanował szkody.Usiacie i się zastanówcie nad tym co wtedy i co zrobicie
  • abc 2018-07-18 17:48:50
   Facet , co Ty bredzisz ? co chcesz powiedzieć ? tego nie mogę zrozumieć , może jestem tępy , ale pisać powinieneś się już nauczyć, to co napsałeś to stek bzdur
 • Bauer 2018-07-18 08:25:52
  Dziki dziki dziki a moze ktos sie jeleniowatymi zajmnie? Szkody wieksze jak po dzikach kłada deptaja obgryzaja a strzelac mozna od wrzesnia jak juz kuku na kiszonke z pola zejdzie i durna gadka mysliwych ze jak kuku jest w polowie odgryziona to nic nieszkodzi...
  • RRo 2018-07-18 11:58:59
   Bauer rację masz co do jeleniowatych, ale odstrzał dozwolony na łanie i cielaki od tego roku od 1 września, wcześniej było od pierwszego października, sarny i koźlęta od 1 października. Cielaki muszą dorosnąć. Czyli w kukurydzy nikt jelenia nie odstrzeli. Teraz kiedy ekoterroryści mocno działają nawet płoszenie jelenie z kukurydzy jest ryzykowne, bo pójdziesz pod sąd, a myśliwy nie zaryzykuje utraty broni. Nawet rolnicy się boją płoszyć z własnych pól, bo inny go podkabluje. Przyłącz się do Myśliwych i zacznij działać, przez swoją gminę, sołtysa, posłów, radnych, czy inne Solidarności Rolnicze i składaj stałe petycje do Ardanowskiego i Kowalczyka, aby zmienić zapis w ustawie.
   Zakazane jest „płoszenie” zwierzyny, więc nawet jak jeleń ci wejdzie na podwórko, nie wolno go ci go płoszyć. Myśliwi od dawna działają i wnioskują o zmianę zapisu w ustawie na „zakaz CELOWEGO płoszenia zwierzyny w naturalnym środowisku BYTOWANIA”. Myśliwi to robią nie dla siebie, lecz dla rolników.
   Przyłącz się, działaj, walcz a nie kwękaj.

   Przewlekła Choroba Wyniszczająca Jeleniowatych (CWD) już u bram, jest w Finlandii, a w Estonii, Litwie, Łotwie, w Szwecji podjęto prewencje. i zaraz będzie w Polsce. A ta owszem, jest groźna dla ludzi. Zabija Jelenie, sarny i ŁOSIE.

   Rząd, właściciel zwierzyny znów się obudzi z ręką w nocniku a wy rolnicy, szczególnie „doradca rządowy” będzie udowadniał na polecenie rządu, że winni są Myśliwi.
   I znów będziecie chcieli, aby Myśliwy w dwa tygodnie zmniejszyli stan jeleni o 150.000.
   zwierzyna jest rządowa
   rządowe są dziki, ŁOSIE, wilki i bobry i mają się coraz lepiej.
   rządowe wilki gryzą rolnicze dzieci.
   rząd nie panuje nad rządową zwierzyna
   rząd sam nie wie, ile chce mieć tej zwierzyny w Polsce
   rząd się boi „Kingi Rusin”
   rząd wie, że idzie CWD jeleniowatych, ale nic nie robi
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.142.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!