PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Odstrzał sanitarny dzików za 12,6 mln zł

Odstrzał sanitarny dzików za 12,6 mln zł Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że koszt planowanego odstrzału sanitarnego 40 tys. dzików jest szacowany na 12,6 mln zł. Fot. pixabay.com

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu minister Krzysztof Jurgiel poinformował, że koszt planowanego odstrzału sanitarnego 40 tys. dzików jest szacowany na 12,6 mln zł. Możliwe również, że to rozporządzenie wejdzie w życie już w połowie lutego br. Odstrzał sanitarny, ma na celu znaczne ograniczenie populacji dzików wzdłuż wschodniej granicy Polski.W trakcie pytań bieżących podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu poseł Robert Telus zapytał ministra rolnictwa o szczegóły przygotowanego projektu rozporządzenia o odstrzale sanitarnym dzików.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podkreślił, że dotychczasowe instrumenty prawne pozwalające ograniczyć populację dzików są rozproszone i w praktyce okazały się nieskuteczne. Stąd projekt rozporządzenia, który ma rozwiązać problem dużej populacji w rejonie kraju, który jest szczególnie zagrożony szerzeniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

- Odstrzał zostanie przeprowadzony wzdłuż wschodniej granicy Polski, w pasie o szerokości 50 km, w celu ograniczenia populacji dzika do poziomu 0,5 dzika/km kw. Na niektórych obszarach, ta populacja przewyższa 1 dzika/km kw. Skierowałem ten projekt, aby uzyskać bezpieczny poziom populacji, zalecany przez ekspertów.  Mniejsza populacja również zdrowych dzików ograniczy przenoszenie wirusa pomiędzy watahami. Tutaj trzeba działać zdecydowanie póki sytuacja epizootyczna jest stabilna – wyjaśniał minister Krzysztof Jurgiel.

Minister przypomniał również, że redukcja populacji jest zgodna z zaleceniami EFSA odnośnie zwalczania afrykańskiego pomoru świń we wschodniej części Unii Europejskiej.

Możliwe, że już w połowie lutego rozporządzenie będzie mogło być realizowane, jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń do tego projektu. Szacowany koszt przeprowadzenia odstrzału sanitarnego wynosi 12,6 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

 • polska pszczółka 2016-03-27 23:11:02
  Afrykański pomór świń, to problem wykombinowany przez lobby myśliwych i weterynarzy po to by wyłudzić kasę z budżetu. Jest on marginalny, wykreowany politycznie. Ktoś z tych cwaniaków za ten numer powinien ostro beknąć.
 • Rolnik z lubelskiego 2016-02-29 21:37:10
  Rozliczyć odpowiedzialnych
 • ola 2016-02-03 14:49:00
  Rolnik,

  Myśliwi nie chcą pilnować, ponieważ myśliwi nie są od pilnowania. Chcesz, żeby ci pilnowali pole to zatrudnij ochroniarzy. W sprawie wykonywania odstrzałów lepiej się nie wypowiadaj bo nie masz o tym nawet różowego pojęcia.


 • ola 2016-02-03 14:44:01
  rolnik6666,

  Czytając twoje tzw. mądre wpisy dochodzę do wniosku, że tobie można pozwolić kupować tylko widły i to zrobione ze słomy.
 • Walenty 2016-02-01 14:31:14
  Rolniku przecież oni nie mają takich możliwości . Zwierzyna drobna występuje tylko w tych krajach wktórych rolnicy są włwścicielami polowani_ Niemcy, Francja,Austria i inne gdzi ni rządzą spadkobiercy likwidatorów prywatnej własności.
 • rolnik6666 2016-01-31 09:31:10
  wybić te szkodniki do zera w całej Polsce a jak nie to trutki rozkładać ,jakoś mysliwce nie propagują rozmnażanie pożytecznych zwierząt jak bażanty kuropatwy czy przepiórki a pilnują szkodników
 • Walenty 2016-01-30 08:05:08
  To kto powinien nadzorować polowania? Minister od Wsi, czy od myśliwych, żeby był porządek ?
 • olo22 2016-01-29 11:10:28
  Trochę nieprecyzyjny tytuł. Odstrzał ma być redukcyjny bo przewiduje likwidację zdrowych zwierząt i ma na celu tylko i wyłącznie zmniejszenie ich populacji na danym terenie. Odstrzał sanitarny- kiedyś funkcjonował w przepisach, teraz w ogóle nie ma takiego pojęcia, dotyczył likwidacji sztuk chorych lub kalekich, zastąpiono go zapisem w Ustawie o Ochronie Zwierząt:..." Art.33a.1.W przypadku gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym gospodarki łowieckiej, dopuszcza się podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji tych zwierząt.".....
  Tylko czy rzeczywiście jest a takie zagrożenie dla ludzi, że trzeba redukować populację dzików aż o ponad połowę i to w bardzo krótkim czasie ?
 • Jaki 2016-01-29 10:51:46
  Oczywiście odkryli Amerykę, to jak pamiętam proponował poprzedni Główny Lekarz Weterynarii dr Janusz Związek ale po wcześniejszej depopulacji pogłowia świń. Wtedy nie chciano go słuchać a nawet wywalono chłopa z roboty, a teraz pobudzili się po dwóch latach. Wniosek prosty trzeba słuchać fachowców z doświadczeniem a nie politykować. Dwa lata poszły na marne a Sawicki wymądrzał się razem z Nowym Głównym Lekarzem Weterynarii Pirsztukiem i co czas tylko zmarnowany - szkoda, a afrykański pomór maszeruje dalej w Polskę na zachód i południe.
 • tom 2016-01-29 10:24:26
  Kto z myśliwych będzie strzelał w marcu do prośnych loch? Trzeba było pomyśleć o tym jesienią jak można strzelać wszystkie dziki.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!