PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Oszustwo we wniosku o dotację grozi postępowaniem karnym

Rolnik, który podał nieprawdę we wniosku o dotację, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej – wynika z odpowiedzi udzielonej Sądowi Najwyższemu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.Polski Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy jest możliwe ukaranie rolnika, któremu w następstwie podania nieprawdy we wniosku o dotację odebrano subwencję z UE, czy też będzie to trzeba interpretować jako podwójne ukaranie za to samo przestępstwo.

Pytanie zadano w wyniku skargi kasacyjnej prokuratora generalnego, który zakwestionował umorzenie postępowania karnego wobec rolnika - napisała „Rzeczpospolita". Z opinii rzecznik generalnej ETS wynika, że postępowanie prowadzone na podstawie rozporządzenia nr 1973/2004 nie jest postępowaniem karnym w rozumieniu unijnej zasady dotyczącej zakazu podwójnego karania. Oznaczałoby to, że rolnik pozbawiony dotacji na mocy unijnego rozporządzenia, może być także pociągnięty do odpowiedzialności karnej za oszustwo subwencyjne. Za to przestępstwo polski kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności i grzywnę. Natomiast sankcja stosowana na podstawie przepisów unijnych (rozporządzenie Rady Europy nr 1973/2004) polega na wykluczeniu pomocy dla rolnika w roku bieżącym i pozbawieniu jej w trzech kolejnych latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • karrau 2011-12-23 18:18:15
    @syty EUROKRATA Twój model ekonomii na nikim nie robi wrażenia http://www.youtube.com/watch?v=MQX7_8ReXEM&feature=related
  • syty EUROKRATA 2011-12-23 15:34:34
    Będziemy was -polscy chłopi- karać do siódmego pokolenia, za to ,że kiedyś ŻYWILIŚCIE i BRONILIŚCIE
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!