Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie opublikował oświadczenie, w którym zapewnia o „skrupulatnym” realizowaniu porozumienia zawartego z protestującymi.

Proces sprzedaży jest uspołeczniony – zapewnia p.o. dyrektora OT ANR w Szczecinie Robert Zborowski. „Realizacja ustaleń z 11 stycznia 2013 roku oraz zaangażowanie w proces sprzedaży rolników wskazanych przez Izbę Rolniczą umożliwiły Oddziałowi sprzedaż w 2013 roku 27 400 hektarów. OT ANR w Szczecinie zawarł  w ubiegłym roku prawie 2 tysiące umów sprzedaży. Ponad 11 tysięcy hektarów zachodniopomorscy rolnicy nabyli w przetargach ograniczonych (najwięcej  w kraju). Kolejne 13,6 tysiąca hektarów kupili w ramach pierwszeństwa w nabyciu a tylko 2800 ha na przetargach nieograniczonych” - wyliczył.

Średnia cena za hektar we wszystkich transakcjach umów sprzedaży w ubiegłym roku wyniosła 19 592 zł za 1 ha.

Jak zapewnia p.o. prezesa, nie mogą też narzekać dzierżawcy: „OT w Szczecinie wydzierżawił w ubiegłym roku ponad dwukrotnie więcej gruntów niż w 2012 roku i było to 2800 ha. Skorzystało z tego 198 rolników. Agencja nie odmawiała rolnikom przedłużania kończących się umów dzierżawy.”

Wciąż czekamy na wyjaśnienia OT ANR dotyczące Pyrzyc – w końcu grudnia zapewniano nas, że wyjaśnienie na temat Zakładu Rolnego Obojno i ziemi wydzielonej z tego gospodarstwa otrzymamy po zakończeniu roku. Nie tracimy nadziei…

Podobał się artykuł? Podziel się!