- Na gruncie konstytucji każdy ma prawo do równego dostępu do opieki zdrowotnej, więc być może zaoszczędzilibyśmy wiele pieniędzy i wiele czasu różnych instytucji, gdyby okazało się, że finansowanie całego systemu jest z części – mówił w Sejmie wicepremier Pawlak. - Tak jak wojsko ma określony procent udziału w budżecie czy w PKB, tak ochrona zdrowia mogłaby mieć taki sam udział, nie potrzeba byłoby różnych bardzo złożonych i bardzo kosztownych maszyn i rozwiązań, które wielu ludziom sprawiają tylko kłopot. Teraz każdy do lekarza musi chodzić z papierem, pokazywać, że jest ubezpieczony, a na gruncie konstytucji i tak ma prawo do równego dostępu do świadczeń, do ochrony zdrowia.

Pawlak podkreślił, że rozwiązanie przyjmowane dla rolników ma charakter przejściowy, zachęcał posłów do głosowania za przyjęciem ustawy:

- Tak więc zachęcam państwa do tego, żebyśmy spojrzeli na to rozwiązanie w ten sposób, że dzisiaj mówimy o mechanizmie, który dla gospodarstw poniżej 6 ha, a więc dla tych bardzo małych, w ogóle nie wprowadza żadnej odpłatności, a potem wprowadza bardzo prosty mechanizm: 1 ha przeliczeniowy to 1 zł, czyli dokładnie ten sam mechanizm, który jest ,jeśli chodzi o podatek rolny. To jest rozwiązanie, które w wymiarze sprawiedliwości społecznej najbardziej przybliża nas do kryterium dochodowego. Nie ma tutaj rozwiązań doskonałych, ale w moim przekonaniu to jest rozwiązanie dobre na ten moment.

Po tym wystąpieniu posłowie zadecydowali o przyjęciu ustawy proponowanej przez rząd. Sprawozdawcą  Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (Sejm nie zgodził się, aby nad tą ustawą pracowała również Komisja Rolnictwa) rekomendującym ustawę był poseł Piotr Walkowski z PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!