PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Po 2020 roku w UE dopłaty wyrównane, to znaczy zlikwidowane?

Po 2020 roku w UE dopłaty wyrównane, to znaczy zlikwidowane? Wciąż nie są znane zasady podziału przyszłego unijnego budżetu; fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 20-02-2017 10:50

Tagi:

W ciągu miesiąca powinno być znane stanowisko Ministerstwa Rolnictwa w sprawie szczegółów polskich priorytetów w unijnej WPR, które zostaną przedstawione rządowi. Wśród możliwych przyszłych rozwiązań dotyczących WPR są zarówno warianty zakładające rozwiązania podobne do obecnych, jak i przewidujące brak interwencji albo redystrybucję płatności bezpośrednich w kierunku małych gospodarstw rolnych.Na razie MRiRW przygotowało spis 7 priorytetów dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Tak prezentował je podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister Krzysztof Jurgiel:

- Po pierwsze należy utrzymać WPR. Po drugie WPR powinna zapewnić społeczeństwu UE bezpieczeństwo dostaw żywności wysokiej jakości. Po trzecie budżet WPR powinien odzwierciedlać dużą europejską wartość dodaną. Po czwarte konieczne jest wyrównanie poziomu dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi. Traktatowe cele, szczególnie w zakresie stabilizacji rynków rolnych, muszą być skutecznie realizowane. Rozwiązania prawne z 2013 r. pozostawiają miejsce do niezbędnych dostosowań i poprawy skuteczności poszczególnych instrumentów WPR na okres po 2020 r. bez konieczności kolejnej, fundamentalnej zmiany struktury polityki. To, co ważne – zmiany w ramach innych polityk, m.in. handlowej, środowiskowej, klimatycznej, konkurencji coraz silniej wpływają na rolnictwo i sektor produkcji, a więc dlatego powinny być elementem dyskusji o przyszłości WPR oraz o budżecie na rolnictwo.

A kiedy przyjdzie czas na szczegóły?

Obecnie trwają konsultacje dotyczące przyszłości WPR (5 wariantów tej polityki wciąż nie przetłumaczono na język polski). Zakończą się 2 maja.

Więcej: Unia konsultuje WPR, ale... nie tłumaczy konsultowanych dokumentów

Minister scharakteryzował 5 wariantów przyszłej WPR następująco:

- A więc mamy cele, jakie postawiła Komisja. Komisja też wstępnie przedstawiła pięć możliwych opcji polityki. Opcje, to po pierwsze, opcja pierwsza podstawowa; będzie zawierać ocenę WPR w obecnym kształcie, za wyjątkiem uproszczeń, które już zostały przyjęte lub są planowane, w tym propozycje zawarte w rozporządzeniu Omnibus. Druga opcja będzie zawierać ocenę scenariusza bez WPR, aby pokazać unijną wartość dodaną tej polityki, a także gospodarcze, społeczne i środowiskowe skutki braku unijnej interwencji. Opcja trzecia zauważa, że programowanie działań WPR przez państwa członkowskie, regiony, są inne od unijnych priorytetów i bazują na zidentyfikowanych, zindywidualizowanych potrzebach. Opcja czwarta zdefiniuje na nowo podział zadań na poziomie UE, a więc jest to opcja całkowitej zmiany. A opcja piąta przewiduje silną redystrybucję płatności bezpośrednich w kierunku małych gospodarstw rolnych.

Jak mówi minister Jurgiel, nie wiadomo wciąż, jaki będzie kolejny unijny budżet.

- (…) kolejna perspektywa finansowa nie jest dzisiaj określona, choćby w związku z Brexitem, z wyjściem Wielkiej Brytanii – tłumaczył minister. - Do końca 2018 r. ma być propozycja rozporządzeń w zakresie WPR i Polityki Spójności, ale też pakietu finansowego. Tam kwoty zostaną podane. Nasz cel jest taki, mówiliśmy o tym, żeby Polska miała równe warunki konkurencji na jednolitym rynku europejskim – to po pierwsze. Druga sprawa to stabilizacja rynków rolnych; jest to też bardzo ważny drugi cel, bo nie jest on obecnie realizowany przez UE. No i rozwój obszarów wiejskich. Z pięciu wariantów, które przedstawiła Komisja, bardzo duże akcenty są postawione na wspieranie małych gospodarstw, na żywotność obszarów wiejskich. Tak, że proszę o trochę cierpliwości. Te elementy będą bardzo mocno skonkretyzowane.

Poseł Jarosław Sachajko zauważył, że zapowiedzi dotyczące przyszłego budżetu na rolnictwo nie są korzystne. Wzrosną europejskie wydatki na obronność, na ten cel wszystkie kraje mają inwestować 2% swojego PKB.

- My oczywiście jako Polska to robimy, ale Zachód nie. Oni będą już musieli dzielić pieniądze pomiędzy rolnictwo, WPR i obronność – mówił poseł. - Wyjście Wielkiej Brytanii z UE – mimo wszystko jest to duży kraj, który dopłacał; więcej wpłacał, niż wyjmował. Słyszeliśmy słowa komisarza Hogana, który powiedział, że dopłaty będą mniejsze. To jest ważna rzecz. Jeżeli mają być mniejsze, to nie tak, że wszystkim po równo odbierzemy, tylko je wyrównamy. W końcu powinniśmy je wyrównać.

Poseł Paulina  Hennig-Kloska z Nowoczesnej wskazała na jeszcze inne informacje:

- Przebija się bardzo dużo „przecieków” z Brukseli, że UE będzie wycofywać się w ogóle z dopłat do rolnictwa, aby rolnictwo samo zaczęło stawać na nogi i żeby też jakby wyrównać właśnie w ten sposób nierówności, które są w dopłatach pomiędzy poszczególnymi krajami; a więc – żeby w ogóle wycofać się z dopłat. Chciałam zapytać, czy uczestniczycie państwo w takich rozmowach? Ile jest prawdy w takich doniesieniach z Brukseli?

Również poseł Marek Sawicki nie był zadowolony z prezentowanych dotychczas informacji.

- Dlatego mam propozycję, żeby prezydium w odpowiedzi na ofertę ministerstwa rolnictwa przygotowało także ocenę Komisji, propozycje Komisji, bo ja chcę wiedzieć, jaka będzie WPR - mówił. - Jaki procent środków będzie przeznaczany na system dopłat bezpośrednich, jaki będzie przeznaczany na rozwój obszarów wiejskich? Jakie środki z Polityki Spójności w przyszłym budżecie unijnym będą planowane właśnie na rozwój wsi i szeroko rozumianego rolnictwa? A więc chciałbym, żeby te tematy wybrzmiały z posiedzenia Komisji.

Odpowiadając na pytania posłów minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że stanowisko ministerstwa będzie przygotowane po zakończeniu konsultacji.

- (…) mamy już wstępny materiał, dotyczący naszych propozycji i stanowiska dotyczącego WPR po 2020 r. Chcemy to skonsultować z zespołem ekspertów, który u nas funkcjonuje już od roku. Nie podam dziś terminu, ale sądzę, że w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca, jeśli Komisja będzie zainteresowana, przedstawimy nasze szczegółowe stanowisko, dotyczące polskich priorytetów w WPR, które przedstawimy rządowi – zapowiedział minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (60)

 • Antyrolnik 2017-04-22 12:25:18
  A ja bym rolnikom dopłaty cofnął.. leją ON do samochodów, jeżdzą starymi ursusami a unijne ciągniki stoją w stodołach i czekają na sprzedaż.
  Ruch... państwo na czym tylko mogą i ciągną pieniądze, które będzie trzeba oddać z naszych kieszeni a nie ich.
 • MR 2017-02-27 16:24:27
  @dzierżawca, jak coś piszesz to prawdę , a nie wyobrażenie , cytuję ten artykuł: Art. 700. Jeżeli wskutek okoliczności, za które dzierżawca odpowiedzialności nie ponosi i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy uległ znacznemu zmniejszeniu, dzierżawca może żądać obniżenia czynszu przypadającego za dany okres gospodarczy.
  Rozumiesz ? Dzierżawca może żądać ale wydzierżawiający nie musi się zgodzić. Dzierżawca musi udowodnić, że przychód w stosunku do średniej z ostatnich trzech lat zmniejszył się ( o minimum 30 procent). Spadek przychodu musi być związany z przedmiotem dzierżawy. Jak dzierżawisz łąki, to nie możesz żądać obniżenia czynszu bo spadły ceny zboża. Itp.
 • Prawo 2017-02-26 15:20:49
  Dzierżawca na podstawie art 700 Kc może zapłacić mniejszy czynsz i żaden sąd tego nie zmieni.
 • kozakmen 2017-02-21 20:34:16
  Bo rolników cięzko zjednoczyc, różne profile produkcji, różne oczekiwania, różne perspektywy rozwoju.... a co do przywódcy..... wszyscy obiecują gruszki na wierzbie a po wyborach...każdy zapomina o rolnikach.... wiec nie dziwi mnie to że jest ciężko sie zebrać i uwierzyć w jakiegoś przywódce. A co do napedzania rynku dopłatami.... niestety ale ile napedzamy kapitału krajowego bądź polskich firm ? wszystko kręci sie wokół zachodu. Ich gospodarki napędzamy maszynami, srodkami ochrony roślin, jedynie rynek nawozowy.... nawet produkty sprzedawane w supermarketach sa zagraniczne.... nie oszukujmy sie i do tego o podwójnych standardach, gorszej jakości niż te same produkty na rynku np niemieckim..... a do tego sa droższe. Tak robia na nas interesy,....
 • Troll Zygmunt 2017-02-21 16:47:39
  Michalik chłopie nie musisz zmieniań nazwy. Charakteru pisma nie zmieniasz. Nie bój się, za chwilę dostaniesz po 500zl i bedziesz płakał :(
  Tak dla twojej informacji to moja najwieksza dzierżawa wynosi 1300zł ;)
  Za chwilę będziesz dorabiał w mieście jak dopłaty zniosą chłopku. Nikt ci juz nie da 2500. A maszynki posprzedawane i się zaczną rolnicy ruchać ;)
 • Michalik 2017-02-21 10:34:56
  @Troll Zygmunt widzę, że boli cię własna głupota. Nabrałeś ziemi z dzierżaw a teraz problem płacić. Widzisz chłopcze gdybyś uczył się matematyki, i to w podstawowym zakresie, to szybko byś sobie poradził z prostym rachunkiem. Czy lepiej dostać do rączki 2700 za ha, tak tak ja tyle dostaje w okolicach Torunia. czy tyrać cały dzień i nie być pewnym czy się na tym zarobi. Widać, że kto nie ma w głowie ma w rękach. To przez takich jak ty dzierżawy tyle kosztują. Nie brałbym tyle, gdyby nie "ambitni" rolnicy, którzy licytowali się kto da więcej. Zgadzam się że cena dzierżawy chora, ale tu jest mój zysk. Jak ktoś podpisał umowę, to jego sprawa. Ja nikogo nie zmuszałem. W taki sposób ja oddałem 19 ha, sąsiedzi też. Tyle, że ja pracuję na etacie, a oni wspomagają polski budżet zwiększając spożycie trunków. Umowa do 2021 r. a potem zobaczymy.
 • adam 2017-02-21 09:41:00
  mysle ze po 2020 może nastąpić znaczne ograniczenie dopłat bezpośrednich ale zlikwidowane na pewno nie będą zmiany sa konieczne
  na pewno ceny zywnosci poważnie by wzrosły po zlikwidowaniu dopłat struktura agralna znaczoco by się zmieniała na rzecz likwidacji małych rodzinnych gospodarstw
 • rolnik2452 2017-02-21 09:19:05
  Przewidywania (wielu rolników ) o ewentualnych zamiarach wycofania się rządów UE , Rosji czy USA z dopłat do produkcji rolnej wskazuje na strach (czy tylko niepokój) , a nie na makroekonomię. Nie należy zakładać, że planiści - reprezentujący interesy budżetów państw, grup kapitałowych i banków nie dokonują systematycznych obliczeń, w jakże korzystny sposób wpływają - dopłaty do produkcji rolnej - na ich interesy. Najlepszy przykład to Rosja Putina i USA za Clintona i Busha.
  Problemem nie jest dopłacać czy nie, problemem jest wielkość dopłat, preferencje gałęzi produkcji i wielkość zatrudnienia w przemyśle dla rolnictwa ( Także bezrobocia - stanowiącego koszty dla budżetów państw - na skutek spadku liczby samodzielnych rolników) , a przede wszystkim ile pieniędzy z dopłat wróci do przemysłu na zakupy maszyn i innych środków do produkcji (a w tym w podatkach do budżetów , w odsetkach od kredytów. Itp.)
  W każdym bądź razie ja jestem spokojny o zachowanie dopłat. Ani politycy , ani przedsiębiorcy , ani kapitaliści (posiadacze kapitału), ani konsumenci, ani (wreszcie ) rolnicy nie są zainteresowani likwidacja dopłat. Czy się mylę ?
  Stan., 2017-02-20 13:16:29

  Wklejam tu Twój wpis jeszcze raz, bo większość ludzi na wsi nie rozumie tego SYSTEMU.
  Pobieżnie przeczytałem te wpisy, Twój Stan. jest właśnie taki, jak jest i prawdopobnie będzie (też tak myślę). Na obecną chwilę wpisy pozostałych rolników sprowokują obniżki cen surowców na wszystkich rynkach rolnych. Cwani przedsiębiorcy też tu zaglądają, jak i na portal Agrofoto -ceny mleka2017, gdzie co niektórzy wypisują takie bzdury ...... .Przez najbliższe kilka lat czeka nas dalsza zmowa cenowa skupujących i przetwarzających nasze surowce. Nie pomogą tu żadne umowy, bo one zawsze były, są i będą jednostronne.
  Dopóki rolnicy nie będą zjednoczeni, będą dalej tyrać za 1,3zł na godz. i nawet w 2050 roku nie osiągniemy takich dochodów jak koledzy w mieście.
  Zjednoczenia rolników nie będzie, bo nie ma przywódcy a przywódca nigdy się nie znajdzie.
 • saletra 2017-02-21 06:49:51
  @miko ja nie marudze i nie jestem trolem jak mnie nazwałeś. Nie chce mi się Ciebie obrazac. Ty o mnie się nie martw po pojęcia nie masz. To nie ja narzekam co roku że dopłat nie ma tylko sobie radzę. Ty i tobie podobni jak djp skamlecie za dopłatami a bez nich sobie nie poradzicie. Więcj odemnie się odp placzku jeden.
 • roman 2017-02-21 05:18:14
  Żadnych dopłat nie będzie z UE po 2020 roku. Każdy kraj będzie pomagał swoim rolnikom. I na tym polegać będzie wyrównanie dopłat.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.203.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!