PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podatek dochodowy nadal w opracowaniu

Podatek dochodowy nadal w opracowaniu

Prace nad podatkiem dochodowym obejmującym dochody z rolnictwa są wciąż prowadzone.Jak poinformował wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski, wciąż trwają prace nad podatkiem dochodowym dla rolników.

Podczas debaty nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co ma umożliwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią także artykułów przetworzonych, podło też pytanie o objęcie dochodów rolniczych podatkiem.

Poseł Jarosław Żaczek powiedział:

- W opinii Ministerstwa Finansów do projektu ustawy czytamy – cytuję: "Podkreślenia wymaga fakt, że obecnie trwają prace nad włączeniem działalności rolniczej do systemu podatkowego. Prace te mają na celu uregulowanie w sposób kompleksowy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z działalności rolniczej." Z trybuny sejmowej padają różne zdania na ten temat. Minister rolnictwa niedawno temu zaprzeczał. Panie ministrze, chciałbym prosić o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy takie prace są prowadzone, a jeśli tak, to na jakim są etapie.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski niewiele uchylił rąbka tajemnicy.

- Ustawa, która tego dotyczy, jest wpisana w plan działań legislacyjnych rządu – potwierdził Grabowski. - W tej chwili prowadzone są konsultacje na poziomie ministra rolnictwa. Zgodnie z decyzją Zespołu ds. Programowania Prac Rządu minister finansów wspólnie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi ma przedstawić ten projekt do dalszych prac na etapie rozpoznania tego projektu przez rząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • Ted 2013-09-23 10:32:54
  Strschy na lachy ,podatek dochodowy i zus w rolnictwie to mity i temat zastępczy . Złodzieje z Warszawy mają łeb do geszeftu i będą gadać igadać.
 • Vader 2013-09-15 22:27:42
  @rol-nick
  Pęknąć na pewno pęknie ale kiedy to nie wiadomo. Ale później niż prędzej według mnie. Dopóki ciocia Unia daje pieniądze za posiadanie ziemi lub na jakieś ptaszki a rolnicy będą się bić o każdy ar dopóty szybko ziemia nie potanieje. Do tego rolnictwem rządzi sentyment i przywiązanie do roli, że bardziej niż stan zer na koncie i samochód liczy w garażu liczy się ilość posiadanej ziemi.

  I zauważyłem, że podatkiem dochodowym najbardziej martwią się Ci więksi, bo boją się, że jednak ta opłacalność na jaw wyjdzie
 • całuj się sam 2013-09-15 15:16:38
  Żreć się chce i będzie chciało - a bez ziemi nie ma co. Z jakiej racji jeszcze podatek katastralny mam płacić? Że mi ojciec ziemię zostawił, a mnie nie stać, żeby moim dzieciom dokupić chociaż tyle samo?
 • wróbel 2013-09-15 12:47:05
  nie wiadomo czy spadną bo lekarze i prawnicy nie mają co z kasą robić i ładują się w grunty rolne.Przy obecnych stopach procentowych i zamieszaniu na giełdzie związanym z OFE,ziemia rolna to łakomy kąsek
 • rol-nick 2013-09-15 12:31:37
  tym razem zgadzam się z kissmy...

  Od dawna widzę, że ceny gruntów to bańka spekulacyjna. Ciekawe kiedy pęknie

 • kissmy... 2013-09-15 11:37:54
  życzę sobie aby cały czas było mnie stać na zakup gruntów, natomiast obecny poziom cen gwarantujący ROA na poziomie 10% w obecnym (historycznie najlepszym sezonie) wskazuje, iż mamy do czynienia z bańką i w kolejnych latach ceny gruntów mogą (i zapewne tak się stanie, gdyż kończą się kredyty preferencyjne) drastycznie spaść wraz ze spadkiem dochodów
 • całuj się sam 2013-09-15 09:51:10
  kissmy, nie pier.... co urealni ceny? to tak jakbyś musiał potwierdzać bez przerwy, że stać cię na zakup tej ziemi czy nieruchomości. stać cię na to? wielu nie będzie.
 • jarki 2013-09-15 09:25:19
  znając naszych polityków należy obawiać się każdej zmiany
 • kissmy... 2013-09-15 00:41:53
  podatek katastralny skutecznie urealni ceny gruntów rolnych (jak ma to miejsce o ile mnie pamięć nie myli na Litwie), więc nie ma się czego bać
 • baca56 2013-09-14 22:21:19
  @kissmy... Podatek katastralny jest słuszny, bo opodatkowuje stan posiadania, a nie jak dotąd głównie pracę. W rolnictwie jednak mógłby być z tym problem, bo np. kamienica warta 5 milionów przynosi dochód znacznie wyższy, niż gospodarstwo rolne warte tyle samo. Cena ziemi rolnej ze względów pozarolniczych jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z dochodów rolniczych możliwych do osiągnięcia.
  Znając z doświadczenia finezję tandemu Tusk-Rostowski przy współudziale PSL można się spodziewać ze przywalą z grubej rury, na oślep i bez rozeznania sytuacji. A jak wiesz w rolnictwie spętanym globalną spekulacją, unijnym dyktatem i naszymi krajowymi przeszkadzaczami nie ma pola manewru - ceny nie podniesiesz, kosztów nie obniżysz itd...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!