Dezyderat to efekt wcześniejszego posiedzenia komisji, poświęconego tej sprawie. Posłowie zdecydowali się przyjąć dezyderat w trosce o stabilizację zaopatrzenia produkcji zwierzęcej w Polsce w białko paszowe i w związku z rosnącymi cenami na śrutę sojową oraz ubożeniem gleb w próchnicę.

W dezyderacie posłowie domagają się rejestrowania przez ARiMR danych dotyczących powierzchni uprawy i strukturze zasiewów poszczególnych gatunków roślin motylkowatych. Uważają też, że na skup roślin strączkowych powinny być uruchomione kredyty preferencyjne z dopłatą z budżetu. W nowym PROW na lata 2014-2020 rośliny strączkowe i wykorzystanie ich do produkcji pasz powinno znaleźć znaczące wsparcie. Zdaniem posłów powinno się też rozważyć większe wsparcie upraw – ze 100 do 150 euro na ha – i uniezależnienie go od powierzchni zasiewów, a także zwiększenie wsparcia dla tych roślin strączkowych, które mają największe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa białkowego Polski.

Posłowie oczekują też wsparcia przez rząd rozwoju systemu rynkowego roślin strączkowych, co miałoby się przejawiać w wykreowaniu marki produktów spożywczych – przede wszystkim mięsnych – opartych na surowcach wytworzonych bez soi GMO, przeprowadzaniu i finansowaniu kampanii marketingowej dla tych marek, promowaniu rozwoju produkcji jednorodnego surowca roślin strączkowych oraz systemu obrotu opartego na zróżnicowanych kanałach dystrybucji ze szczególnym uwzględnieniem internetowej platformy handlowej.

Jednocześnie posłowie wskazują na potrzebę kontynuowania badań nad wykorzystaniem roślin strączkowych jako krajowego źródła białka roślinnego i szerszego uwzględnienia w nich genetyki i fizjologii roślin, doskonalenia agrotechniki, wykorzystania w żywieniu zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!