PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Preferencje dla tych, którzy nie skorzystali z „Modernizacji”

Preferencje dla tych, którzy nie skorzystali z „Modernizacji”

Projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego przyznawania pomocy z działania „Modernizacja” przewiduje dodatkowe punkty dla tych, którzy dotąd z pomocy nie skorzystali i kolejne dla tych, którzy złożyli wnioski w 2009 r. i nie otrzymali wsparcia z powodu braku środków.Ministerstwo Rolnictwa planuje zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2007-2013.

Chociaż do wykorzystania pozostało niewiele środków z „Modernizacji”, to minister rolnictwa zdecydował się zaproponować zmiany w rozporządzeniu określającym zasady przyznawania pomocy. Proponowane zmiany to wynik doświadczeń we wdrażaniu działania – podano w uzasadnieniu.

Te doświadczenia są dość różnorakie. Jedną zmianę wymusiła zmiana przepisów dotyczących wieku emerytalnego – podniesienie go zmusiło do uwzględnienia jako beneficjentów kobiet urodzonych po 1 stycznia 1953 r. i mężczyzn urodzonych po 1 stycznia 1949 r. Kolejną - zmiana przepisów dotyczących potwierdzania wykształcenia: na świadectwie ukończenia szkoły średniej brak informacji o zawodzie, stąd konieczność przedstawienia zaświadczenia, w którym wskazany będzie zawód, w którym kształcił się wnioskodawca. Ponadto, w związku ze zmianami w kształceniu na poziomie szkoły średniej, proponuje się wprowadzenie jako dokumentu potwierdzającego posiadanie wykształcenia średniego rolniczego dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodach wymienionych w ust. 2 załącznika do zmienianego rozporządzenia. Następne zmiany wymusił wyrok NSA stwierdzający, że to w rozporządzeniu, a nie innym akcie powinny być określone rodzaje dokumentów wymaganych do załączenia do wniosku o przyznanie pomocy. Doprecyzowano więc, które dokumenty trzeba bezwzględnie dołączyć do wniosku. Wnioskodawca musi posiadać numer identyfikacyjny albo jednocześnie z wnioskiem o pomoc wystąpić o jego nadanie.

Wreszcie bardzo istotne dwa nowe kryteria wyboru operacji. Ponieważ działanie znajduje się w końcowej fazie wdrażania (wykorzystano 88,2 proc. budżetu) i nowe nabory będą prowadzone tylko w województwach, w których będą dostępne środki, proponuje się, aby „wprowadzić dodatkowe kryterium wyboru, preferujące w przyznawaniu pomocy tych potencjalnych beneficjentów, którzy nie uzyskali jeszcze wsparcia w ramach działania <Modernizacja gospodarstw rolnych> PROW 2007-2013” – ich wnioski otrzymywałyby dodatkowo 2 punkty. W ramach tej grupy preferowani dodatkowymi jeszcze dwoma  punktami mają być ci wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski o przyznanie pomocy tylko w 2009 r. i którzy nie otrzymali jej ze względu na brak środków. Dotyczy to województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W przypadku osób wspólnie wnioskujących dodatkowe punkty byłyby przyznawane, jeżeli warunki spełnia każda z osób.

Ponadto do 30 dni z 6 miesięcy skrócono okres przedłużenia terminu na usunięcie braków w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy.

Uchylono przepis dotyczący wymogu dostarczania przez beneficjenta faktury sprzedaży rzeczy będących przedmiotem leasingu, wystawionych przez zbywcę na rzecz finansującego. Przy zawieraniu umowy z następcą prawnym beneficjenta albo nabywcą, w której określa się warunki kontynuacji, zastosowanie będą miały przepisy określające warunki przyznania pomocy.

Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • lolo 2013-02-21 09:35:15
  mazowsze ma stolice więc naboru nie powinno być tam wcale
 • pawel20 2013-02-19 16:47:52
  Nabur powinien być tylko na mazowszu
 • pawel 2013-02-04 15:35:40
  Apropo preferencji dla niekorzystających do tej pory - najprawdopodobniej nie będzie ich . UE sie nie zgodzila
 • zdesperowany... 2013-02-04 14:06:58
  Dlaczego minister nie przeprowadzi ogólnokrajowego naboru wniosków na modernizacje rolnictwa.Jestem rolnikiem z mazowieckiego i nigdy nie korzystałem z takiego wsparcia a teraz nie ma i znowu nie skorzystam!
 • kissmy... 2013-01-12 13:48:24
  w tych województwach, gdzie biała część listy jeszcze się nie zazieleniła naboru już nie będzie, pomijając możliwość kolejnej zmiany wizji Ministra
 • jorgus 2013-01-12 10:01:43
  ale nic nie mówicie o tych co złożyli wnioski w styczniu 2011 roku i są na białej liście co z nami dalej znowu mamy składać wnioski ale po co jak kasy starczy dla jednostek
 • Anaksagoras 2013-01-11 18:40:38
  co dają 2 czy nawet 4 punkty, jeśli wspólnie wnioskujący dostają 5 punktów? z tego co zauważyłem przy naborze w 2011 roku w kuj-pom, aby otrzymać pomoc trzeba było mieć 40ESU, albo złożyć wniosek wspólnie, ja z ponad 16 ESU i wzrostem GVA niestety się nie zakwalifikowałem i takie mam z tego tytułu preferencje właśnie
 • max 2013-01-11 16:26:55
  A co z tymi co nie mogli nigdy złożyć wniosku na modernizację bo np. w Wielkopolsce nie miałem możliwości ponieważ skorzystałem z SPO i miałem 2 lata karencji, lecz w pierwszym terminie złożono tyle wniosków że ja nie miałem możliwości. może teraz ale 2 pkt. to nic . Ci co złożyli np 2009 dostaną 4 i już są do przodu. Więc PROW 2007-2013 nie jest dla wszystkich rolników
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!