PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Premier ws. problemów z podpisaniem CETA: To kolejny kryzys Unii Europejskiej

Premier ws. problemów z podpisaniem CETA: To kolejny kryzys Unii Europejskiej Fot. M. Oleksy

Autor: PAP

Dodano: 26-10-2016 14:11

Tagi:

Problemy z podpisaniem umowy handlowej CETA między Kanadą i UE pokazują, że Unia przeżywa kolejny kryzys, nie potrafi uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów - powiedziała podczas środowej konferencji w Ostrowie Wielkopolskim premier Beata Szydło.Szefowa rządu oceniając problemy z podpisaniem umowy powiedziała, że jest to przykład na to, iż Unia Europejska przeżywa kolejny poważny kryzys. - Kolejnym kryzysem jest to, że nie jest w stanie w tej chwili uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów, które miały być zawierane - podkreśliła.

Beata Szydło dodała, że oprócz CETY problemem jest też kwestia braku możliwości zawarcia umowy partnerstwa między Ukrainą a UE.

- Holandia w referendum wypowiedziała się przeciwko tej ratyfikacji. To oznacza tyle, że dzisiaj 27, a właściwie jeszcze 28 państw, nie potrafi ze sobą uzgodnić jednego stanowiska. To źle wróży na przyszłość UE i potwierdza tylko to stanowisko, które Polska prezentuje od momentu Brexitu, że UE potrzebuje bardzo dogłębnych i szerokich reform - zaznaczyła premier.

Ponadto oceniła, że jeśli Unia się nie zreformuje, "to takie kryzysy będą pojawiały się po raz kolejny".

W środę w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że ze względu na stanowisko Belgii, UE wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają. Dodał, że ciągle możliwe jest, że szczyt UE-Kanada odbędzie się zgodnie z planem w czwartek w Brukseli. Podczas szczytu z udziałem kanadyjskiego premiera Justina Trudeau miało nastąpić podpisanie umowy CETA.

Podpisanie umowy UE-Kanada blokuje belgijski region Walonia. Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą. Komisja Europejska na początku lipca br. zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy. Gdy to uczynią i przegłosuje ją Parlament Europejski, umowa będzie mogła wejść tymczasowo w życie. Ostateczna ratyfikacja będzie należeć do parlamentów krajów unijnych i Kanady.

Tymczasowe stosowanie umowy ma dotyczyć relacji handlowych; do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy. Ostatnio dzięki zaangażowaniu Polski udało się uzyskać deklarację wszystkich państw członkowskich, że w przypadku niepowodzenia ratyfikacji CETA z powodów konstytucyjnych tymczasowe stosowanie umowy musi być anulowane. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Koks 2016-10-26 22:18:27
  Oj beata jak Korwin mówi baby to się tylko do kuchni i sypialni nadają a nie do polityki,dobrze że ta unia się przeciwko wam tak nie zjednoczyła, jedni walończycy co dbają o swoich ludzi a nie o swoje kieszenie.
 • kiwaczek71 2016-10-26 22:00:16
  trzymam kciuki za Walonię by trwała przy swoim i nie dała się przekupić za syrop fruktozowy......etc
 • rolnik37 2016-10-26 21:50:15
  Pani Premier my też nie chcemy tej umowy... niech Kanadyjczycy i amerykanie sami jedzą tą swoją chemię...
 • Marecki 2016-10-26 20:25:48
  Ale się baba opatuliła... Za te przekręty powinno jej cieplej być.
 • sugar 2016-10-26 19:45:02
  Pasztetowa i kurdupel oddali Polskę za darmo na żer amerykańskich korporacji. Oni są bardzo szkodliwi, tak samo jak tfusk.
 • Zed 2016-10-26 15:29:30
  Do czego to doszło, żeby Belgia działała na korzyść polskiego rolnika zamiast polskiego rządu? O tempora, o mores!
 • Faktor 2016-10-26 14:52:18
  Szydło tylko wytykać potrafi głośno i jakby z satysfakcją, że UE ma nowy problem. Może by tak zaangażowała się w jego rozwiązanie?!!! Podobno chce, by Polska była kluczowym krajem w Uni. Inna sprawa, że problemy z unijną decyzyjnością wynikają z nadmiernego udemokratycznienia procesu decyzyjnego.
 • normal 2016-10-26 14:48:47
  Jest Pani i Pani rząd za ten stan rzeczy współodpowiedzialna.
  Wychodzimy z założenia żeby Unię skubać z kasy, a jednocześnie ją podgryzać. Wg mnie wspólny, mocny rząd UE, a komu się nie podoba niech opuści wspólnotę i po sprawie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!