PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą sposób szacowania szkód łowieckich

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą sposób szacowania szkód łowieckich Fot. Shutterstock

Szacowaniem szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych oraz oględzinami, będą zajmowali się przedstawiciele wojewody, a nie jak do tej pory sami myśliwi - stanowi nowela Prawa łowieckiego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, zgodnie z nowymi przepisami, wnioski ws. wyrządzonych szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody, który będzie ustalał wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej.

"Oględzin oraz oszacowania szkód dokonywać będą przedstawiciele wojewody. Rzeczoznawcy wpisani na listy prowadzone przez izby rolnicze, w przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu w zakresie wielkości szkody, będą uprawnieni do przedstawiania opinii" - dodano.

Odszkodowania dla rolników mają być wypłacane z Funduszu Odszkodowawczego, na który składać się będą myśliwi, a także państwo. Składki myśliwych na odszkodowania za szkody łowieckie mają być ustalane w oparciu o liczbę zwierząt łownych ujętych w rocznym planie łowieckim. Stawki mają wynosić 600 zł za łosia, 350 zł za jelenia, 135 zł za daniela, 105 zł za sarnę i 85 zł za dzika. Z tytułu składek łowczych do funduszu miałoby trafić ponad 80 mln zł.

W przypadku, kiedy wartość odszkodowań przekroczy zasoby funduszu, różnicę ma pokryć wojewoda ze środków budżetu państwa. Roczna dopłata do funduszu ma wynosić ok. 30 mln zł.

Według autorów ustawy, zmiany mają być bardziej korzystne dla rolników. Obecnie tylko koła łowieckie odpowiadają za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez myśliwych są za niskie. Było to szczególnie widoczne na Podlasiu w 2014 r., kiedy z powodu występowania ASF (afrykańskiego pomoru świń) ograniczono odstrzał dzików, a szkody w uprawach rosły. Różnice w wycenie szkód przez łowczych i rolników sięgały kilku milionów zł.

Większość przepisów noweli zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • wolnyrolnik2014 2016-07-13 22:45:21
  nie rozumiem dlaczego Prezydent im uwierzył?! dlaczego podpisał, tak sprzeczną ustawę? skoro myśliwi płacić mają tylko 80 mln, rocznie płacą przecież 70 mln, to po co ta ustawka?! bo realne szkody to 2 mld zł, to po to pzl chciało szacowanie wpisać w ustawę.
 • Brulin z Torunia 2016-07-13 10:02:09
  Słyszałem wypowiedź jednego bardzo mądrego przedstawiciela Izb Rolniczych, który na spotkaniu z rolnikami namawiał aby od 2017r. zgłaszać nawet przejścia przez pola zwierzyny dziko żyjącej jako szkodę. Brak drożności rowów melioracyjnych (brak konserwacji) zrzucać na wredne bobry i piżmaki. Wymarznięcia zbóż ozimych składać na żurawie. Krowy sąsiada w szkodzie zgłaszać jako łosia itd. itp. Dobrze że stonka i mszyce nie są w rejestrze zwierzyny łownej.
 • Komandyt 2016-07-13 09:46:01
  Waza- Szanowny Panie internauto koła łowieckie funkcjonują na zasadach stowarzyszenia. Z noweli ustawy wynika, że połowa wartości pozyskanej zgodnie z planem zwierzyny łownej ma być przeznaczona na fundusz odszkodowawczy. Stawianie tezy, że głupi myśliwy będzie płakał i płacił coraz to wyższe składki aby utrzymać koło łowieckie jest błędem. Koła łowieckie zapewne podniosą składki członkowskie i zaczną wykazywać na inwentaryzacjach mniejsze pogłowia co ma wpływ na roczne plany pozyskania. Część kół łowieckich będzie oddawać obwody łowieckie dla lasów państwowych lub starostów. Generalnie ja jako myśliwy mam wybór polować w kraju i być dymanym przez państwo lub pieniądze przeznaczyć na wyjazdowe polowania zagranicą. Obecnie już bardzo dużo myśliwych rezygnuje z członkostwa w kołach łowieckich i płacą tylko składkę do PZŁ a polują tylko komercyjnie. Część kół łowieckich o bardzo zasobnych łowiskach poradzi sobie z problemem finansowym ale słabe koła zaczną znikać a obwody wrócą w zarządy właściciela jakim jest skarb państwa i kółko się zamyka. Owszem łowiectwo to drogie hobby ale i tu są granice których nie można przekraczać. Z perspektywy rolnika problemów nie będzie bo będą płacić myśliwi ze strony myśliwego problem rozwiąże się jak nie będzie go stać na prowadzenie gospodarki łowieckiej w imieniu skarbu państwa. Kto po noweli ustawy wyjdzie obronną ręką czas pokaże. Już wiadomo, iż z tych trzech podmiotów zainteresowanych tematem najlepiej wyjdzie wojewoda i jego armia urzędasów.
 • Waza 2016-07-12 22:47:04
  Sypać groszem to będą musiał kółka łowieckie jak się okaże, że straty to nie 100 mln zł a ponad 1 mld zł.
 • Darz Bór 2016-07-12 09:57:21
  Widzę, że Frajerstwo się cieszy? Zobaczymy jak pan wojewoda ,,sypnie " groszem. Zgadzam się z arszem, rolnikiem polskim i Nemrodem.
 • rolnik polski 2016-07-12 09:10:44
  Zgadzam się z arszczecinem i Nemrodem. Niestety ale rolnik dostanie po tyłku. Ustawa nie daje mu prawa do ochrony pola za pomocą polowania na własnych gruntach. Mając takie prawo mógłby w miarę skutecznie chronić swoje oraz mógłby zarobić na pokrycie szkód odsprzedając prawo do polowania myśliwym. Według nowego prawa rolnik ma czynnie zabezpieczać swoje uprawy co to oznacza to dowiemy się jak sądy będą odmawiać wypłaty odszkodowania bo rolnik nic nie zrobił by zwierzyna nie wchodziła na jego. Kasy na odszkodowania jest tyle że akurat pokryje koszty dojazdu i szacowania zatrudnionych przez wojewodę rzeczoznawców. U mnie myśliwi, którzy wcześniej choć trochę pilnowali pół już się cieszą i mówią że zapłacą składkę i mają święty spokój .
 • arszczecin 2016-07-12 08:18:08
  A kto pilnował dotychczas? Nikt!
  Myśliwi polowali i udawali że placo.
  Teraz myśliwi będą polować, a wojewoda będzie udawał.
 • crv 2016-07-12 08:14:25
  A dlaczego PZU same sobie szacuje szkody i wypłaca ile chce,czyż to nie to samo? :)
  Jak ktoś może moimi pieniędzmi rozporządzać?
 • cycu 2016-07-12 08:08:47
  a kto ma teraz pilnować zwierzątek aby nie wchodziły w szkodę?
 • młody 2016-07-12 08:06:24
  Nemrod, mi tez coś się tak wydaje
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!