Opierając się częściowo o notatkę zamieszczoną przez  KRIR na jej stronie internetowej, przekazaliśmy czytelnikom informację o konieczności monitorowania drogowego przewozu paliwa i przechowywania paliwa rolniczego w atestowanych zbiornikach.

Więcej: Przewóz 500 litrów paliwa monitorowany od 18 kwietnia

Niestety, KRIR nie odpowiedziała na przesłane do niej pytanie w sprawie szczegółów i podstaw prawnych tych wymogów.

A rolnicy, a nawet przewoźnicy i szkoły, pytali:

- czy bezpośrednio z cysterny można tankować maszyny rolnicze?

 - jaka jest podstawa prawna obowiązku rolników do przechowywania paliwa rolniczego w atestowanych zbiornikach oraz kar za rozładunek paliwa do pojemników bez atestu?

Od półtora miesiąca kierujemy więc do Ministerstwa Rolnictwa, a potem także Ministerstwa Energii i Ministerstwa Finansów te pytania naszych czytelników, dotyczące przewozu paliw.

Najszybciej uporało się z problemem Ministerstwo Rolnictwa: „Odpowiedź na Pani pytania nie leży w gestii MRiRW. Sugeruję skierowanie pytań zgodnie z kompetencjami do Ministerstwa Energii i Ministerstwa Finansów.”

Z sugestii skorzystałam. Niestety i ten strzał okazał się chybiony. Odpowiedzi nie ma do dziś, pomimo kilkakrotnego ponowienia listu.

Jasności sytuacji nie ma też najwyraźniej  rolniczy samorząd, który 4 maja poinformował:

„W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 21 kwietnia 2017 r. do Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego w sprawie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, Ministerstwo Finansów informuje, że <rolnik prowadzący działalność rolniczą, o ile nie prowadzi jednocześnie działalności gospodarczej nie może być uznany za podmiot odbierający, w rozumieniu ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów>."

Ale po posiedzeniu z wiceministrem rolnictwa 22 maja KRIR podała do wiadomości: „Dodatkowo, zgłoszono problem z obowiązkiem potwierdzania przewozu i zakupu paliw przez rolników i innych końcowych nabywców. Obecnie ogólnikowe wyjaśnienia Ministerstwa Finansów grożą nakładaniem kar na rolników”.